Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym…
2018-05-21, 15:42 Autor: Ewa Skrabacz

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”
- Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi. Pytanie zawsze jest o formę, o skalę. To są mechanizmy, które funkcjonują już w Biblii, gdzie ci, którym się lepiej powodziło, w ramach jałmużny czy jakiejś daniny dzielili się z tymi, którym się trochę gorzej powodziło – tak Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS, tłumaczył zasadność „daniny solidarnościowej”, proponowanej przez rządzących na rzecz niepełnosprawnych.
- Prawo i Sprawiedliwość stara się być partią socjalną, która stawia na wsparcie najuboższych warstw społecznych czy wsparcie rodzin. Trzeba to z czegoś finansować – dodał Stawiarski.

Odnosząc się do wciąż trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, poseł PiS stwierdził, że doszło do sytuacji kuriozalnej:

- Protest uderza w najbardziej prospołeczny rząd, który był po 1989 r., który wprowadził najwięcej rozwiązań prospołecznych. Uważam, że protest jest ze wszech miar słuszny, bo ludzie walczą o to, co im się należy, ale sama forma protestu nie jest odpowiednia – mówił Stawiarski.

- Pewnie Marszałek ma jakieś swoje argumenty na wprowadzenie obostrzeń w dostępie do Sejmu, natomiast ja uważam, że to źle służy wizerunkowo. Nie samemu Marszałkowi, nie posłom, ale powadze Sejmu. To powinna być instytucja, która ma być jak najbardziej obywatelom przybliżana. Niewpuszczanie na teren Sejmu np. wycieczek jest ze szkodą dla polskiego parlamentaryzmu i obywateli, którzy mają ograniczony dostęp do edukacji parlamentarnej – stwierdził poseł.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do przygotowanej przez min. Jarosława Gowina Konstytucji dla Nauki:

- Bałbym się tego, by odbierać mniejszym ośrodkom akademickim prawa do szkolnictwa na wysokim poziomie. Nasze opolskie uczelnie, wśród tych mniejszych, są na dobrym poziomie. Inwestowaliśmy w te uczelnie nie po to, by teraz ich ranga spadała. Mam więc nadzieję, że to nie będzie próba budowania dużych uczelni kosztem małych. Niepokojąca jest Polska dwóch prędkości akademickich. Prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie potwierdzał, że jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju, a nie za polityką lokomotyw, które sprawiają, że pewne ośrodki się rozwijają, a reszta nie ma szans na rozwój – mówił Stawiarski.

Zapytaliśmy także o budowę sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Namysłowie.

- Z tego co się orientuję, wszystkie szkoły na Opolszczyźnie miały sale koncertowe, a jedynie namysłowska szkoła muzyczna nie miała. To był temat, który pojawiał się odkąd pamiętam. Starania trwały od wielu lat. Szkołę rokrocznie kończy około 25 osób, więc to konkretna grupa. A sala koncertowa będzie służyć szerzej, całej społeczności lokalnej. To projekt rozłożony na 3 lata. W tym roku inwestycja ma ruszyć. Miałem obietnicę ministra kultury Piotra Glińskiego, że tak właśnie będzie. To było o tyle trudne, że w tym roku było tylko 20 mln na cały kraj na tego typu inwestycje i mały Namysłów „wyrwał” 10 proc. z tego – stwierdził Stawiarski.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »