Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczy ...
2018-05-11, 14:46 Autor: Barbara Więcek

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje
- W naszej ocenie, potwierdzonej opinią Państwowej Komisji Wyborczej, rada powiatu opolskiego przy kreśleniu nowych okręgów wyborczych wykroczyła poza granice przewidziane przepisami - stwierdził w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując spór między organami wyborczymi a radnymi opolskiego powiatu ziemskiego.
Spór toczy się od marca, kiedy to radni przedstawili KBW do zaopiniowania mapę nowych okręgów wyborczych. Trzeba je było zmienić, bo po powiększeniu Opola zmniejszyła się liczba mieszkańców powiatu a wraz nią liczba radnych - z 25 do 23. Na wniosek gminy Dąbrowa, przeniesiono ją z okręgu, w którym była z Niemodlinem i Tułowicami, do okręgu, w którym byłaby z gminami Prószków i Komprachcice.

- Nie widzieliśmy przesłanek do takiej zmiany, wystarczające byłoby zmniejszenie liczby radnych - mówi nam Tkacz.

Mimo negatywnej opinii KBW, radni uchwalili okręgi w takim kształcie, jak sobie pierwotnie wymyślili. Zostali wezwani do zmiany uchwały i na piątkowej (11 maja) sesji odwołali się od tego zalecenia. Zdaniem Tkacza, niekoniecznie zgodnie z procedurami, bo odwołać się można dopiero od rozstrzygnięcia zastępczego, które podejmie komisarz wyborczy. Co dalej? Niewykluczone, że jeśli radni nie ustąpią, sprawa ostatecznie trafi do sądu.

Nasz gość poinformował także, że opolskiej delegaturze KBW udało się zebrać wszystkich 74 urzędników wyborczych potrzebnych do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Ostatni, w Namysłowie, zgłosił się w czwartek 10 maja.

- Pomogły nam organy samorządów i wojewoda, ale nikt na nikogo nie wywierał nacisków, wszyscy kandydaci na urzędników zgłosili się na ochotnika - zapewnia Tkacz.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »