Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczy ...
2018-05-11, 14:46 Autor: Barbara Więcek

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje
- W naszej ocenie, potwierdzonej opinią Państwowej Komisji Wyborczej, rada powiatu opolskiego przy kreśleniu nowych okręgów wyborczych wykroczyła poza granice przewidziane przepisami - stwierdził w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując spór między organami wyborczymi a radnymi opolskiego powiatu ziemskiego.
Spór toczy się od marca, kiedy to radni przedstawili KBW do zaopiniowania mapę nowych okręgów wyborczych. Trzeba je było zmienić, bo po powiększeniu Opola zmniejszyła się liczba mieszkańców powiatu a wraz nią liczba radnych - z 25 do 23. Na wniosek gminy Dąbrowa, przeniesiono ją z okręgu, w którym była z Niemodlinem i Tułowicami, do okręgu, w którym byłaby z gminami Prószków i Komprachcice.

- Nie widzieliśmy przesłanek do takiej zmiany, wystarczające byłoby zmniejszenie liczby radnych - mówi nam Tkacz.

Mimo negatywnej opinii KBW, radni uchwalili okręgi w takim kształcie, jak sobie pierwotnie wymyślili. Zostali wezwani do zmiany uchwały i na piątkowej (11 maja) sesji odwołali się od tego zalecenia. Zdaniem Tkacza, niekoniecznie zgodnie z procedurami, bo odwołać się można dopiero od rozstrzygnięcia zastępczego, które podejmie komisarz wyborczy. Co dalej? Niewykluczone, że jeśli radni nie ustąpią, sprawa ostatecznie trafi do sądu.

Nasz gość poinformował także, że opolskiej delegaturze KBW udało się zebrać wszystkich 74 urzędników wyborczych potrzebnych do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Ostatni, w Namysłowie, zgłosił się w czwartek 10 maja.

- Pomogły nam organy samorządów i wojewoda, ale nikt na nikogo nie wywierał nacisków, wszyscy kandydaci na urzędników zgłosili się na ochotnika - zapewnia Tkacz.

Zobacz także

2018-09-21, godz. 15:45 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 2. obejmującego powiaty kluczb ... W audycji "Loża Radiowa" będącej zarazem Ringiem Wyborczym gościliśmy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa opolskiego, w okręgu drugim, obejmującym po ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »