Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczy ...
2018-05-11, 14:46 Autor: Barbara Więcek

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje

Rafał Tkacz o skompletowaniu urzędników wyborczych i o tym, że radni nie mogą kreślić okręgów wyborczych jak im pasuje
- W naszej ocenie, potwierdzonej opinią Państwowej Komisji Wyborczej, rada powiatu opolskiego przy kreśleniu nowych okręgów wyborczych wykroczyła poza granice przewidziane przepisami - stwierdził w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując spór między organami wyborczymi a radnymi opolskiego powiatu ziemskiego.
Spór toczy się od marca, kiedy to radni przedstawili KBW do zaopiniowania mapę nowych okręgów wyborczych. Trzeba je było zmienić, bo po powiększeniu Opola zmniejszyła się liczba mieszkańców powiatu a wraz nią liczba radnych - z 25 do 23. Na wniosek gminy Dąbrowa, przeniesiono ją z okręgu, w którym była z Niemodlinem i Tułowicami, do okręgu, w którym byłaby z gminami Prószków i Komprachcice.

- Nie widzieliśmy przesłanek do takiej zmiany, wystarczające byłoby zmniejszenie liczby radnych - mówi nam Tkacz.

Mimo negatywnej opinii KBW, radni uchwalili okręgi w takim kształcie, jak sobie pierwotnie wymyślili. Zostali wezwani do zmiany uchwały i na piątkowej (11 maja) sesji odwołali się od tego zalecenia. Zdaniem Tkacza, niekoniecznie zgodnie z procedurami, bo odwołać się można dopiero od rozstrzygnięcia zastępczego, które podejmie komisarz wyborczy. Co dalej? Niewykluczone, że jeśli radni nie ustąpią, sprawa ostatecznie trafi do sądu.

Nasz gość poinformował także, że opolskiej delegaturze KBW udało się zebrać wszystkich 74 urzędników wyborczych potrzebnych do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Ostatni, w Namysłowie, zgłosił się w czwartek 10 maja.

- Pomogły nam organy samorządów i wojewoda, ale nikt na nikogo nie wywierał nacisków, wszyscy kandydaci na urzędników zgłosili się na ochotnika - zapewnia Tkacz.

Zobacz także

2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej 2018-05-17, godz. 00:00 Zbigniew Bahryj o przebiegu dotychczasowych remontów drogowych w Opolu, planach na najbliższe miesiące i rosnących kos ... W kilkudziesięciu punktach Opola trwają dziś prace drogowe. Jak mówił gość Loży Radiowej, Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, to dopier ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:15 Jerzy Wrębiak o kompromitacji zwolenników brzeskiego referendum i docelowym połączeniu Brzegu ze Skarbimierzem - To byłoby referendum dla samego referendum, tylko dla satysfakcji posła Pawła Grabowskiego, na które to referendum musielibyśmy wydać 200 albo 300 tysięcy z ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:13 Magdalena Matyjaszek o Dniach Opola dla każdego i losach 4 dnia 55.KFPP Rozpoczęły się tegoroczne Dni Opola. Do niedzieli w mieście odbywać się będzie szereg imprez. Pierwsze już ruszyły. Wieczorem w opolskim amfiteatrze wystąpi K ... » więcej 2018-05-15, godz. 14:07 Przemysław Smorawski i Olga Głowacka o kryptologii i permanentnie poprawianym rodzimym prawie - Tegoroczna, piąta już, edycja Ogólnopolskich Dni Nauk Sądowych poświęcona jest internetowi a konkretnie kryptologii, czyli zabezpieczaniu danych - mówili w ... » więcej 2018-05-14, godz. 14:42 Ryszard Terlecki o tym, dlaczego Polska powinna być jedna a władza centralna silna i sprawna - Nie może być Polaki A i Polski B, a już na pewno - Polski C. Nasz rząd stawia na zrównoważony rozwój i stąd hasło "Polska jest jedna" - mówił w Loży Radiowe ... » więcej 2018-05-14, godz. 14:41 Witold Zembaczyński o etyce w polityce i reperkusjach chwilowych perturbacji w Nowoczesnej - Bardzo zależy mi na etycznym wymiarze polityki, dlatego nie mogę się pogodzić z sytuacją, w której ktoś robi politykę na czyjejś chorobie - mówił w Loży Rad ... » więcej 2018-05-11, godz. 14:13 Sierż. szt. Jarosław Jaros i st. sierż. Michał Zarówny o rowerowych patrolach policji - Rowerem wjedziemy tam, gdzie nie dostanie się samochód - mówili w Loży Radiowej sierżant sztabowy Jarosław Jaros i starszy sierżant Michał Zarówny, funkcjon ... » więcej 2018-05-11, godz. 10:01 Aleksandra Antoniewicz o rajdzie dla prawdziwych twardzieli, który kończy tylko jedna trzecia uczestników - Rajd kończy może co trzeci uczestnik. Niełatwo przejść 100 kilometrów z małym hakiem w ciągu 24 godzin - mówiła w Loży Radiowej druhna Aleksandra Antoniewic ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »