Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, p ...
2018-04-19, 16:33 Autor: Marek Świercz, Ireneusz Prochera

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach
- Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język obcy, dzięki czemu uczniowie na Opolszczyźnie mogli mieć tygodniowo 5 godzin języka niemieckiego. Teraz zmieniło interpretację i chce, żeby uczniowie klasy siódmej uczyli się jako obcego innego języka niż ich język ojczysty - mówił w Loży Radiowej Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).
Mniejszość Niemiecka, jak mówi Gaida, ma dwie własne interpretacje prawne, z których wynika, że język niemiecki, także nauczany jako ojczysty, powinien być traktowany jako zwyczajny obcy język nowożytny.

- Byłoby inaczej, gdyby w szkołach mniejszościowy język niemiecki był językiem wykładowym. Takich szkół jednak nie ma - mówi lider VdG.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o inicjatywie Minority Safe Pack, czyli planie ustalenia pakietu praw mniejszości narodowych i etnicznych gwarantowanego przez prawodawstwo unijne. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że na poziomie unii mamy dość ogólnikowe konwencje ramowe w sprawie praw mniejszości, ale o konkretach decyduje prawo państw członkowskich. Stowarzyszenie zrzeszające europejskie mniejszości domaga się, by to Komisja Europejska zyskała prawo do egzekucji podstawowych praw mniejszości. Chodzi o nauczanie języka, dostęp do mediów czy pewną partycypację we władzy politycznej.

- Zebraliśmy wymagane milion głosów w siedmiu krajach i procedura rusza. Oczywiście nie wiemy, jak do tego pomysłu ustosunkuje się ostatecznie Komisja Europejska - mówi Gaida.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadchodzących wyborach samorządowych. Lider VdG potwierdził, że Mniejszość Niemiecka idzie do wyborów pod własnym szyldem, jako komitet wyborczy wyborców.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »