Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, p ...
2018-04-19, 16:33 Autor: Marek Świercz, Ireneusz Prochera

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach
- Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język obcy, dzięki czemu uczniowie na Opolszczyźnie mogli mieć tygodniowo 5 godzin języka niemieckiego. Teraz zmieniło interpretację i chce, żeby uczniowie klasy siódmej uczyli się jako obcego innego języka niż ich język ojczysty - mówił w Loży Radiowej Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).
Mniejszość Niemiecka, jak mówi Gaida, ma dwie własne interpretacje prawne, z których wynika, że język niemiecki, także nauczany jako ojczysty, powinien być traktowany jako zwyczajny obcy język nowożytny.

- Byłoby inaczej, gdyby w szkołach mniejszościowy język niemiecki był językiem wykładowym. Takich szkół jednak nie ma - mówi lider VdG.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o inicjatywie Minority Safe Pack, czyli planie ustalenia pakietu praw mniejszości narodowych i etnicznych gwarantowanego przez prawodawstwo unijne. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że na poziomie unii mamy dość ogólnikowe konwencje ramowe w sprawie praw mniejszości, ale o konkretach decyduje prawo państw członkowskich. Stowarzyszenie zrzeszające europejskie mniejszości domaga się, by to Komisja Europejska zyskała prawo do egzekucji podstawowych praw mniejszości. Chodzi o nauczanie języka, dostęp do mediów czy pewną partycypację we władzy politycznej.

- Zebraliśmy wymagane milion głosów w siedmiu krajach i procedura rusza. Oczywiście nie wiemy, jak do tego pomysłu ustosunkuje się ostatecznie Komisja Europejska - mówi Gaida.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadchodzących wyborach samorządowych. Lider VdG potwierdził, że Mniejszość Niemiecka idzie do wyborów pod własnym szyldem, jako komitet wyborczy wyborców.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »