Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, p ...
2018-04-19, 16:33 Autor: Marek Świercz, Ireneusz Prochera

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach
- Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język obcy, dzięki czemu uczniowie na Opolszczyźnie mogli mieć tygodniowo 5 godzin języka niemieckiego. Teraz zmieniło interpretację i chce, żeby uczniowie klasy siódmej uczyli się jako obcego innego języka niż ich język ojczysty - mówił w Loży Radiowej Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).
Mniejszość Niemiecka, jak mówi Gaida, ma dwie własne interpretacje prawne, z których wynika, że język niemiecki, także nauczany jako ojczysty, powinien być traktowany jako zwyczajny obcy język nowożytny.

- Byłoby inaczej, gdyby w szkołach mniejszościowy język niemiecki był językiem wykładowym. Takich szkół jednak nie ma - mówi lider VdG.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o inicjatywie Minority Safe Pack, czyli planie ustalenia pakietu praw mniejszości narodowych i etnicznych gwarantowanego przez prawodawstwo unijne. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że na poziomie unii mamy dość ogólnikowe konwencje ramowe w sprawie praw mniejszości, ale o konkretach decyduje prawo państw członkowskich. Stowarzyszenie zrzeszające europejskie mniejszości domaga się, by to Komisja Europejska zyskała prawo do egzekucji podstawowych praw mniejszości. Chodzi o nauczanie języka, dostęp do mediów czy pewną partycypację we władzy politycznej.

- Zebraliśmy wymagane milion głosów w siedmiu krajach i procedura rusza. Oczywiście nie wiemy, jak do tego pomysłu ustosunkuje się ostatecznie Komisja Europejska - mówi Gaida.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadchodzących wyborach samorządowych. Lider VdG potwierdził, że Mniejszość Niemiecka idzie do wyborów pod własnym szyldem, jako komitet wyborczy wyborców.

Zobacz także

2018-05-23, godz. 14:36 Andrzej Wesołowski o pracy bez zastępcy i zielonych Tułowicach Na 71 miejscu z dochodami rocznymi na poziomie blisko 123 tysięcy złotych w zestawieniu zarobków samorządowców w regionie znajduje się Andrzej Wesołowski, bur ... » więcej 2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej 2018-05-17, godz. 00:00 Zbigniew Bahryj o przebiegu dotychczasowych remontów drogowych w Opolu, planach na najbliższe miesiące i rosnących kos ... W kilkudziesięciu punktach Opola trwają dziś prace drogowe. Jak mówił gość Loży Radiowej, Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, to dopier ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:15 Jerzy Wrębiak o kompromitacji zwolenników brzeskiego referendum i docelowym połączeniu Brzegu ze Skarbimierzem - To byłoby referendum dla samego referendum, tylko dla satysfakcji posła Pawła Grabowskiego, na które to referendum musielibyśmy wydać 200 albo 300 tysięcy z ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:13 Magdalena Matyjaszek o Dniach Opola dla każdego i losach 4 dnia 55.KFPP Rozpoczęły się tegoroczne Dni Opola. Do niedzieli w mieście odbywać się będzie szereg imprez. Pierwsze już ruszyły. Wieczorem w opolskim amfiteatrze wystąpi K ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »