Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, p ...
2018-04-19, 16:33 Autor: Marek Świercz, Ireneusz Prochera

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach

Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach
- Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język obcy, dzięki czemu uczniowie na Opolszczyźnie mogli mieć tygodniowo 5 godzin języka niemieckiego. Teraz zmieniło interpretację i chce, żeby uczniowie klasy siódmej uczyli się jako obcego innego języka niż ich język ojczysty - mówił w Loży Radiowej Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).
Mniejszość Niemiecka, jak mówi Gaida, ma dwie własne interpretacje prawne, z których wynika, że język niemiecki, także nauczany jako ojczysty, powinien być traktowany jako zwyczajny obcy język nowożytny.

- Byłoby inaczej, gdyby w szkołach mniejszościowy język niemiecki był językiem wykładowym. Takich szkół jednak nie ma - mówi lider VdG.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o inicjatywie Minority Safe Pack, czyli planie ustalenia pakietu praw mniejszości narodowych i etnicznych gwarantowanego przez prawodawstwo unijne. W tej chwili sytuacja wygląda tak, że na poziomie unii mamy dość ogólnikowe konwencje ramowe w sprawie praw mniejszości, ale o konkretach decyduje prawo państw członkowskich. Stowarzyszenie zrzeszające europejskie mniejszości domaga się, by to Komisja Europejska zyskała prawo do egzekucji podstawowych praw mniejszości. Chodzi o nauczanie języka, dostęp do mediów czy pewną partycypację we władzy politycznej.

- Zebraliśmy wymagane milion głosów w siedmiu krajach i procedura rusza. Oczywiście nie wiemy, jak do tego pomysłu ustosunkuje się ostatecznie Komisja Europejska - mówi Gaida.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadchodzących wyborach samorządowych. Lider VdG potwierdził, że Mniejszość Niemiecka idzie do wyborów pod własnym szyldem, jako komitet wyborczy wyborców.

Zobacz także

2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:41 Dr Barbara Radecka o szansach OCO na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego najwyższe standardy leczenia chorób piersi - Na koniec spotkania profesorowie złożyli dyrektorowi szpitala oficjalne zaproszenie na konferencję, na której wręczane są certyfikaty - powiedziała dr Barba ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »