Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzd ...
2018-04-18, 14:58 Autor: Paula Hołubowicz

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej
- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży Radiowej wójt gminy Pokój Barbara Zając. - Mamy już Stobrawski Park Krajobrazowy i uważamy, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych form ochrony przyrody - dodała.
Nasz gość twierdzi, że utworzenie parku spowoduje zapaść gospodarczą gminy, ograniczy na przykład gospodarkę leśna, co uderzy także w stojącą tartakami gminę Murów.

- Ochrona przyrody jest ważna, ale nie może być najważniejsza - mówi Zając. - Pamiętam remont koryta rzeki Stobrawy, który natrafił na ogromne przeszkody, bo znaleziono tam rybkę o nazwie koza, którą jest pod ochroną.

Samorządowców z Pokoju nie przekonują też argumenty, że park będzie przyciągał turystów. Uważają, że będzie wręcz przeciwnie, raczej będzie ich odstraszał, bo dziś można spacerować i zbierać grzyby w dowolnym miejscu, a w parku można się poruszać tylko po wyznaczonych trasach.

- Jest też artykuł 15 ustawy o ochronie przyrody, który mówi, że w parku wszystkie zmiany stosunków wodnych muszą mieć na celu ochronę przyrody. A co w takim razie z zagrożeniami powodziowymi? My mamy u siebie bardzo dużo cieków i stawów, w gminie to duży problem - twierdzi nasz gość.

Pokój stawia na inny model rozwoju: uzdrowiskowy. By odzyskać status uzdrowiska (miejscowość miała go przed wojną), trzeba jednak spełnić określone warunki, między innymi znaleźć wody lecznicze. Pokój ma koncesję na poszukiwanie wód mineralnych i termalnych, nie ma jednak pieniędzy na odwierty. Liczył na to, że dostanie unijną dotację z RPO, jednak w tym okresie programowania unia nie wspiera tego rodzaju działań.

- Odwierty w poszukiwaniu wód termalnych kosztowałyby nas 8 mln zł, dlatego z nich zrezygnujemy. Szukanie wód mineralnych to koszt 400 tys. zł, mamy na to czas do końca przyszłego roku - mówi Zając.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »