Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzd ...
2018-04-18, 14:58 Autor: Paula Hołubowicz

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej
- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży Radiowej wójt gminy Pokój Barbara Zając. - Mamy już Stobrawski Park Krajobrazowy i uważamy, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych form ochrony przyrody - dodała.
Nasz gość twierdzi, że utworzenie parku spowoduje zapaść gospodarczą gminy, ograniczy na przykład gospodarkę leśna, co uderzy także w stojącą tartakami gminę Murów.

- Ochrona przyrody jest ważna, ale nie może być najważniejsza - mówi Zając. - Pamiętam remont koryta rzeki Stobrawy, który natrafił na ogromne przeszkody, bo znaleziono tam rybkę o nazwie koza, którą jest pod ochroną.

Samorządowców z Pokoju nie przekonują też argumenty, że park będzie przyciągał turystów. Uważają, że będzie wręcz przeciwnie, raczej będzie ich odstraszał, bo dziś można spacerować i zbierać grzyby w dowolnym miejscu, a w parku można się poruszać tylko po wyznaczonych trasach.

- Jest też artykuł 15 ustawy o ochronie przyrody, który mówi, że w parku wszystkie zmiany stosunków wodnych muszą mieć na celu ochronę przyrody. A co w takim razie z zagrożeniami powodziowymi? My mamy u siebie bardzo dużo cieków i stawów, w gminie to duży problem - twierdzi nasz gość.

Pokój stawia na inny model rozwoju: uzdrowiskowy. By odzyskać status uzdrowiska (miejscowość miała go przed wojną), trzeba jednak spełnić określone warunki, między innymi znaleźć wody lecznicze. Pokój ma koncesję na poszukiwanie wód mineralnych i termalnych, nie ma jednak pieniędzy na odwierty. Liczył na to, że dostanie unijną dotację z RPO, jednak w tym okresie programowania unia nie wspiera tego rodzaju działań.

- Odwierty w poszukiwaniu wód termalnych kosztowałyby nas 8 mln zł, dlatego z nich zrezygnujemy. Szukanie wód mineralnych to koszt 400 tys. zł, mamy na to czas do końca przyszłego roku - mówi Zając.

Zobacz także

2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:41 Dr Barbara Radecka o szansach OCO na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego najwyższe standardy leczenia chorób piersi - Na koniec spotkania profesorowie złożyli dyrektorowi szpitala oficjalne zaproszenie na konferencję, na której wręczane są certyfikaty - powiedziała dr Barba ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »