Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzd ...
2018-04-18, 14:58 Autor: Paula Hołubowicz

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej
- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży Radiowej wójt gminy Pokój Barbara Zając. - Mamy już Stobrawski Park Krajobrazowy i uważamy, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych form ochrony przyrody - dodała.
Nasz gość twierdzi, że utworzenie parku spowoduje zapaść gospodarczą gminy, ograniczy na przykład gospodarkę leśna, co uderzy także w stojącą tartakami gminę Murów.

- Ochrona przyrody jest ważna, ale nie może być najważniejsza - mówi Zając. - Pamiętam remont koryta rzeki Stobrawy, który natrafił na ogromne przeszkody, bo znaleziono tam rybkę o nazwie koza, którą jest pod ochroną.

Samorządowców z Pokoju nie przekonują też argumenty, że park będzie przyciągał turystów. Uważają, że będzie wręcz przeciwnie, raczej będzie ich odstraszał, bo dziś można spacerować i zbierać grzyby w dowolnym miejscu, a w parku można się poruszać tylko po wyznaczonych trasach.

- Jest też artykuł 15 ustawy o ochronie przyrody, który mówi, że w parku wszystkie zmiany stosunków wodnych muszą mieć na celu ochronę przyrody. A co w takim razie z zagrożeniami powodziowymi? My mamy u siebie bardzo dużo cieków i stawów, w gminie to duży problem - twierdzi nasz gość.

Pokój stawia na inny model rozwoju: uzdrowiskowy. By odzyskać status uzdrowiska (miejscowość miała go przed wojną), trzeba jednak spełnić określone warunki, między innymi znaleźć wody lecznicze. Pokój ma koncesję na poszukiwanie wód mineralnych i termalnych, nie ma jednak pieniędzy na odwierty. Liczył na to, że dostanie unijną dotację z RPO, jednak w tym okresie programowania unia nie wspiera tego rodzaju działań.

- Odwierty w poszukiwaniu wód termalnych kosztowałyby nas 8 mln zł, dlatego z nich zrezygnujemy. Szukanie wód mineralnych to koszt 400 tys. zł, mamy na to czas do końca przyszłego roku - mówi Zając.

Zobacz także

2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej 2018-05-17, godz. 00:00 Zbigniew Bahryj o przebiegu dotychczasowych remontów drogowych w Opolu, planach na najbliższe miesiące i rosnących kos ... W kilkudziesięciu punktach Opola trwają dziś prace drogowe. Jak mówił gość Loży Radiowej, Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, to dopier ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:15 Jerzy Wrębiak o kompromitacji zwolenników brzeskiego referendum i docelowym połączeniu Brzegu ze Skarbimierzem - To byłoby referendum dla samego referendum, tylko dla satysfakcji posła Pawła Grabowskiego, na które to referendum musielibyśmy wydać 200 albo 300 tysięcy z ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:13 Magdalena Matyjaszek o Dniach Opola dla każdego i losach 4 dnia 55.KFPP Rozpoczęły się tegoroczne Dni Opola. Do niedzieli w mieście odbywać się będzie szereg imprez. Pierwsze już ruszyły. Wieczorem w opolskim amfiteatrze wystąpi K ... » więcej 2018-05-15, godz. 14:07 Przemysław Smorawski i Olga Głowacka o kryptologii i permanentnie poprawianym rodzimym prawie - Tegoroczna, piąta już, edycja Ogólnopolskich Dni Nauk Sądowych poświęcona jest internetowi a konkretnie kryptologii, czyli zabezpieczaniu danych - mówili w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »