Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzd ...
2018-04-18, 14:58 Autor: Paula Hołubowicz

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej

Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej
- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży Radiowej wójt gminy Pokój Barbara Zając. - Mamy już Stobrawski Park Krajobrazowy i uważamy, że nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych form ochrony przyrody - dodała.
Nasz gość twierdzi, że utworzenie parku spowoduje zapaść gospodarczą gminy, ograniczy na przykład gospodarkę leśna, co uderzy także w stojącą tartakami gminę Murów.

- Ochrona przyrody jest ważna, ale nie może być najważniejsza - mówi Zając. - Pamiętam remont koryta rzeki Stobrawy, który natrafił na ogromne przeszkody, bo znaleziono tam rybkę o nazwie koza, którą jest pod ochroną.

Samorządowców z Pokoju nie przekonują też argumenty, że park będzie przyciągał turystów. Uważają, że będzie wręcz przeciwnie, raczej będzie ich odstraszał, bo dziś można spacerować i zbierać grzyby w dowolnym miejscu, a w parku można się poruszać tylko po wyznaczonych trasach.

- Jest też artykuł 15 ustawy o ochronie przyrody, który mówi, że w parku wszystkie zmiany stosunków wodnych muszą mieć na celu ochronę przyrody. A co w takim razie z zagrożeniami powodziowymi? My mamy u siebie bardzo dużo cieków i stawów, w gminie to duży problem - twierdzi nasz gość.

Pokój stawia na inny model rozwoju: uzdrowiskowy. By odzyskać status uzdrowiska (miejscowość miała go przed wojną), trzeba jednak spełnić określone warunki, między innymi znaleźć wody lecznicze. Pokój ma koncesję na poszukiwanie wód mineralnych i termalnych, nie ma jednak pieniędzy na odwierty. Liczył na to, że dostanie unijną dotację z RPO, jednak w tym okresie programowania unia nie wspiera tego rodzaju działań.

- Odwierty w poszukiwaniu wód termalnych kosztowałyby nas 8 mln zł, dlatego z nich zrezygnujemy. Szukanie wód mineralnych to koszt 400 tys. zł, mamy na to czas do końca przyszłego roku - mówi Zając.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »