Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej ...
2018-04-18, 13:00 Autor: Marek Świercz

Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezydenta Opola

Andrzej Buła o partyjnym kandydacie na prezydenta
- Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektywom rozwoju Opolszczyzny do roku 2030. - Powody są dwa: wypracowanie modelu subregionów i działania na rzecz zatrzymania na Opolszczyźnie młodych ludzi - dodaje.
Zdaniem Buły, model subregionów, w ramach którego samorządy skupione wokół głównego miasta same wypracowują sobie strategię rozwoju i ustalają listę najważniejszych zadań, znacznie ułatwia funkcjonowanie regionu.

- Samorząd województwa ma partnerów, nie musi się pochylać nad problemami poszczególnych gmin czy miasteczek - mówi Buła. - Możemy też z subregionami konsultować priorytety proponowane przez Komisje Europejską.

Zdaniem naszego gościa, docelowy model funkcjonowania samorządów musi jeszcze zostać dopracowany, uważa on, że trzeba by pomyśleć o współfinansowaniu pewnych zadań ważnych dla całej społeczności regionu, na przykład funkcjonowania wojewódzkich placówek medycznych.

- W ostatnich latach budżety samorządów gminnych znacznie wzrosły, tymczasem budżet województwa już nie - tłumaczy.

Nasz gość to także lider Platformy Obywatelskiej w regionie. Pytany o przymiarki do wyborów samorządowych, stwierdził, że PO zaprezentuje wspólnych kandydatów opozycji prawdopodobnie na początku czerwca. Co do kandydata na prezydenta Opola, Buła powiedział, że skłania się do porzucenia lansowanej wcześniej koncepcji kandydata obywatelskiego i skłania do wystawienia "twardego partyjnego kandydata".

- Platforma od lat rządzi regionem z koalicjantami i nie ma się czego wstydzić, dlatego uważam, że powinna mieć swojego kandydata - tłumaczy.

Zobacz także

2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »