Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i ...
2018-04-11, 15:00 Autor: Ewa Skrabacz

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi
W Polsce jest kilkuset realizatorów stricte emisyjnych, związanych z emisją różnego typu programów. Długie godziny w pracy spędzają za stołem realizatorskim, który dziś jest właściwie dużym komputerem. W Dniu Radia do rozmowy zaprosiliśmy jednego z naszych realizatorów, Macieja Dudka, który odsłonił przed nami specyfikę pracy za konsoletą.
- Pierwsze komputery pojawiły się w Radiu Opole około 1993 r. Tak się akurat złożyło, że ja wprowadzałem te komputery w rozgłośni. Pierwsi, ze śp. Markiem Jabłońskim, wdrażaliśmy ten sprzęt, wgrywaliśmy pierwsze sygnały, montowaliśmy reklamy, pierwsze dżingle do emisji na antenie – wspominał Dudek.

- Radio Opole było jedną z pierwszych rozgłośni w Polsce, która korzystała z dźwięków granych z komputerów – dodał realizator.

Macieja Dudka zapytaliśmy o najważniejszą cechę dobrego realizatora.

- Podzielność uwagi to cecha, od której zależy możliwość wykonywania pracy realizatora, szczególnie emisyjnego. Tutaj nie ma możliwości powtórki, cofnięcia czegoś, co już poszło na antenie. Jeśli nie ma tej fundamentalnej cechy, to koniec. Tego się nie przeskoczy w żaden sposób. Nie ma protezy na coś takiego – mówił Dudek.

A co według Macieja Dudka ma zrobić realizator, gdy w trakcie pracy zdarzy się coś niespodziewanego, jakaś wpadka?

- Najważniejszy jest odbiór słuchacza, więc nawet jeśli zdarzają się jakieś potknięcia, słuchacz nie musi o tym wiedzieć. Realizator powinien zapanować nad sytuacją – stwierdził Dudek.

- Nie ma jednego uznanego wzorca realizacji programu. Każda stacja robi to po swojemu. Inaczej wygląda realizacja w Dwójce, Trójce czy w rozgłośniach komercyjnych, w których w ogóle trudno mówić o realizacji, bo wszystkim steruje komputer. Kiedy mamy do czynienia z realizatorem, to można rozpoznać jego styl. My między sobą wiemy, kto jest w pracy, bo każdy z nas ma inny styl. Poznaje się go po sposobie wejścia z dźwiękiem, po proporcjach między słowem a muzyką, czy jest więcej czy mniej oddechu. To się wyczuwa – wyjaśniał Maciej Dudek.

- W tej pracy trzeba mieć dużo pokory. Realizator jest ważny, ale to dziennikarz tworzy obraz rozgłośni, a realizator ma mu pomóc. Pełnimy rolę doradczą, mamy pomagać tworzyć dobry program, a nie być głównym elementem w programie – dodał nasz realizator.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »