Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i ...
2018-04-11, 15:00 Autor: Ewa Skrabacz

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi
W Polsce jest kilkuset realizatorów stricte emisyjnych, związanych z emisją różnego typu programów. Długie godziny w pracy spędzają za stołem realizatorskim, który dziś jest właściwie dużym komputerem. W Dniu Radia do rozmowy zaprosiliśmy jednego z naszych realizatorów, Macieja Dudka, który odsłonił przed nami specyfikę pracy za konsoletą.
- Pierwsze komputery pojawiły się w Radiu Opole około 1993 r. Tak się akurat złożyło, że ja wprowadzałem te komputery w rozgłośni. Pierwsi, ze śp. Markiem Jabłońskim, wdrażaliśmy ten sprzęt, wgrywaliśmy pierwsze sygnały, montowaliśmy reklamy, pierwsze dżingle do emisji na antenie – wspominał Dudek.

- Radio Opole było jedną z pierwszych rozgłośni w Polsce, która korzystała z dźwięków granych z komputerów – dodał realizator.

Macieja Dudka zapytaliśmy o najważniejszą cechę dobrego realizatora.

- Podzielność uwagi to cecha, od której zależy możliwość wykonywania pracy realizatora, szczególnie emisyjnego. Tutaj nie ma możliwości powtórki, cofnięcia czegoś, co już poszło na antenie. Jeśli nie ma tej fundamentalnej cechy, to koniec. Tego się nie przeskoczy w żaden sposób. Nie ma protezy na coś takiego – mówił Dudek.

A co według Macieja Dudka ma zrobić realizator, gdy w trakcie pracy zdarzy się coś niespodziewanego, jakaś wpadka?

- Najważniejszy jest odbiór słuchacza, więc nawet jeśli zdarzają się jakieś potknięcia, słuchacz nie musi o tym wiedzieć. Realizator powinien zapanować nad sytuacją – stwierdził Dudek.

- Nie ma jednego uznanego wzorca realizacji programu. Każda stacja robi to po swojemu. Inaczej wygląda realizacja w Dwójce, Trójce czy w rozgłośniach komercyjnych, w których w ogóle trudno mówić o realizacji, bo wszystkim steruje komputer. Kiedy mamy do czynienia z realizatorem, to można rozpoznać jego styl. My między sobą wiemy, kto jest w pracy, bo każdy z nas ma inny styl. Poznaje się go po sposobie wejścia z dźwiękiem, po proporcjach między słowem a muzyką, czy jest więcej czy mniej oddechu. To się wyczuwa – wyjaśniał Maciej Dudek.

- W tej pracy trzeba mieć dużo pokory. Realizator jest ważny, ale to dziennikarz tworzy obraz rozgłośni, a realizator ma mu pomóc. Pełnimy rolę doradczą, mamy pomagać tworzyć dobry program, a nie być głównym elementem w programie – dodał nasz realizator.

Zobacz także

2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »