Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i ...
2018-04-11, 15:00 Autor: Ewa Skrabacz

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi
W Polsce jest kilkuset realizatorów stricte emisyjnych, związanych z emisją różnego typu programów. Długie godziny w pracy spędzają za stołem realizatorskim, który dziś jest właściwie dużym komputerem. W Dniu Radia do rozmowy zaprosiliśmy jednego z naszych realizatorów, Macieja Dudka, który odsłonił przed nami specyfikę pracy za konsoletą.
- Pierwsze komputery pojawiły się w Radiu Opole około 1993 r. Tak się akurat złożyło, że ja wprowadzałem te komputery w rozgłośni. Pierwsi, ze śp. Markiem Jabłońskim, wdrażaliśmy ten sprzęt, wgrywaliśmy pierwsze sygnały, montowaliśmy reklamy, pierwsze dżingle do emisji na antenie – wspominał Dudek.

- Radio Opole było jedną z pierwszych rozgłośni w Polsce, która korzystała z dźwięków granych z komputerów – dodał realizator.

Macieja Dudka zapytaliśmy o najważniejszą cechę dobrego realizatora.

- Podzielność uwagi to cecha, od której zależy możliwość wykonywania pracy realizatora, szczególnie emisyjnego. Tutaj nie ma możliwości powtórki, cofnięcia czegoś, co już poszło na antenie. Jeśli nie ma tej fundamentalnej cechy, to koniec. Tego się nie przeskoczy w żaden sposób. Nie ma protezy na coś takiego – mówił Dudek.

A co według Macieja Dudka ma zrobić realizator, gdy w trakcie pracy zdarzy się coś niespodziewanego, jakaś wpadka?

- Najważniejszy jest odbiór słuchacza, więc nawet jeśli zdarzają się jakieś potknięcia, słuchacz nie musi o tym wiedzieć. Realizator powinien zapanować nad sytuacją – stwierdził Dudek.

- Nie ma jednego uznanego wzorca realizacji programu. Każda stacja robi to po swojemu. Inaczej wygląda realizacja w Dwójce, Trójce czy w rozgłośniach komercyjnych, w których w ogóle trudno mówić o realizacji, bo wszystkim steruje komputer. Kiedy mamy do czynienia z realizatorem, to można rozpoznać jego styl. My między sobą wiemy, kto jest w pracy, bo każdy z nas ma inny styl. Poznaje się go po sposobie wejścia z dźwiękiem, po proporcjach między słowem a muzyką, czy jest więcej czy mniej oddechu. To się wyczuwa – wyjaśniał Maciej Dudek.

- W tej pracy trzeba mieć dużo pokory. Realizator jest ważny, ale to dziennikarz tworzy obraz rozgłośni, a realizator ma mu pomóc. Pełnimy rolę doradczą, mamy pomagać tworzyć dobry program, a nie być głównym elementem w programie – dodał nasz realizator.

Zobacz także

2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:12 Maria Niedziółka o straży rybackiej oraz o tym, kogo może kontrolować i karać - Na terenie województwa opolskiego jest tylko 7 strażników ze straży rybackiej. W ciągu roku tych 7 strażników kontroluje około 12 tys. ludzi - mówiła w "Loż ... » więcej 2018-04-12, godz. 15:01 Sławomir Kusz o bezpiecznej bankowości internetowej dla seniorów Sławomir Kusz, rzecznik opolskiego oddziału NBP mówił o zagrożeniach, z jakimi coraz częściej w cyfrowym świecie bankowości spotykają się opolscy seniorzy. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »