Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy…
2018-04-10, 15:19 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej

Dr Tadeusz Detyna o społecznych konsekwencjach katastrofy smoleńskiej
- Podziały w społeczeństwie są rzeczą naturalną. Lepszy jest autentyzm, lepsze jest nawet rozdarcie społeczno-polityczne, niż sztuczna, fikcyjna jedność. Oczywiście autentyczność podziałów nie oznacza, że są one dobre i że powinny się utrzymywać, szczególnie jeśli jest to podział na tle tak tragicznego wydarzenia, jak katastrofa smoleńska – mówił dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując społeczne konsekwencje katastrofy smoleńskiej.
- Znamy wiele przykładów państw, w których do tak tragicznych wydarzeń nie doszło, a jednak podziały są bardzo silne - dodał socjolog.

- Jeśli 20 proc. społeczeństwa polskiego uważa, że w Smoleńsku doszło do zamachu, to mamy znaczną część elektoratu PiS, która w zamach nie wierzy. Nie ma zatem jednej opinii na temat przyczyn tragedii smoleńskiej. Już wcześniej przeżywaliśmy takie sytuacje. Przypomnijmy chociażby katastrofę gibraltarską. Do dzisiaj, mimo ekshumacji gen. Sikorskiego, wielu Polaków ma odrębne, różne prawdy na ten temat i stoją przy swoim. Oczywiście są też tacy, którzy uczciwie powiedzą, że nie wiedzą, jak było naprawdę - wyjaśniał Detyna.

- Katastrofa smoleńska to była taka tragedia, która powinna być uczczona pomnikiem. Przecież mniejszej rangi wydarzenia są upamiętniane w ten sposób. Mogę nawet sformułować taką tezę, że miesięcznice mogły zaszkodzić tej formie upamiętnienia. Ludzie niechętni Jarosławowi Kaczyńskiemu, źle odbierający miesięcznice, byli również niechętni temu, by gdziekolwiek w Warszawie taki pomnik stanął - mówił socjolog.

- Mam wrażenie, jakby to było przedwczoraj, a to przecież już 8 lat – dodał Detyna, wspominając moment, w którym otrzymał informację o tragedii.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »