Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Leja o kuszeniu opolan... żłobkiem i zamki ...
2018-03-07, 12:59 Autor: Agnieszka Stefaniak

Marek Leja o kuszeniu opolan... żłobkiem i zamkiem

Marek Leja o rewitalizacji miejscowego zamku
30 miejsc powstanie w nowym żłobku w Dąbrowie. Ten utworzony zostanie na bazie wygaszanego gimnazjum w Żelaznej. Gmina pozyskała na organizację 600 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus.
- Będą 2 grupy, po 15 dzieciaczków - mówi wójt gminy Dąbrowa Marek Leja. Żłobek powstanie na parterze budynku. W gminie buduje się coraz więcej osób z Opola. I to m.in. z myślą o ich dzieciach ta inicjatywa. Dofinansowanie z programu rządowego Maluch Plus jest na poziomie 600 tysięcy złotych, my dokładamy 150. Na przygotowanie mamy rok - mówi wójt.

Dodajmy, że w gminie nie było do tej pory stacjonarnego żłobka. Pytany o finanse gminy wójt wskazuje na ograniczenie liczby inwestycji.

- Rok 2016 i 2017 to był czas, kiedy już bardzo musieliśmy oszczędzać ze względu na to, że część terenów naszej gminy znalazła się w Opolu. Musimy sięgać po środki zewnętrzne, jeśli chcemy, żeby gmina dobrze funkcjonowała. Staramy się to robić na co dzień - dodaje Leja.

Jak mówi wójt - sytuacja finansowa gminy jest na tyle stabilna, że w tym roku możemy skupić się na drogach.

W gminie coraz głośniej o rozwoju zaplecza turystycznego. Zamek w Dąbrowie, należący do Uniwersytetu Opolskiego wkrótce będzie udostępniony turystom. Na początek w każdy pierwszy weekend miesiąca. Oprowadzaniem zajmą się członkowie stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby.

- Włączyliśmy się w szlak opolskie zamki i pałace. Musieliśmy mieć w pakiecie jeden produkt turystyczny i to właśnie będzie to. Do tego pałacowy park - 22 hektarów - przeszedł rewitalizację, więc jest co oglądać na miejscu - dodaje Leja.

Zobacz także

2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:22 Najszybciej powstanie obwodnica Myśliny Gościem pierwszej części czwartkowej Loży Radiowej był Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA. Poinformował on słuchaczy m.in. o pozysk ... » więcej 2018-03-14, godz. 15:00 Adrian Czubak o przywróceniu pełnej żeglowności na Odrze oraz realizacji ustawy dekomunizacyjnej Jesienią w Opolu odbędzie się kongres poświęcony sprawom żeglugi śródlądowej - poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak. Jak wyjaśnił, to uznanie zaangażow ... » więcej 2018-03-14, godz. 14:18 Andrzej Kasiura o ruchu na Odrze i wokół niej oraz o przygotowaniach do wyborów - Najlepiej, żeby o ilości kadencji danego np. burmistrza zadecydowali mieszkańcy, bo oni wiedzą najlepiej, kto się nadaje do pełnienia takiej funkcji, a kto ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:52 Przemysław Zych o tym, czym będzie się zajmował w opolskim ratuszu W drugiej godzinie wtorkowej Loży Radiowej gościem Radia Opole był Przemysław Zych, nowo mianowany wiceprezydent Opola, do niedawna dyrektor Miejskiego Ośrodk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »