Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Leja o kuszeniu opolan... żłobkiem i zamki ...
2018-03-07, 12:59 Autor: Agnieszka Stefaniak

Marek Leja o kuszeniu opolan... żłobkiem i zamkiem

Marek Leja o rewitalizacji miejscowego zamku
30 miejsc powstanie w nowym żłobku w Dąbrowie. Ten utworzony zostanie na bazie wygaszanego gimnazjum w Żelaznej. Gmina pozyskała na organizację 600 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus.
- Będą 2 grupy, po 15 dzieciaczków - mówi wójt gminy Dąbrowa Marek Leja. Żłobek powstanie na parterze budynku. W gminie buduje się coraz więcej osób z Opola. I to m.in. z myślą o ich dzieciach ta inicjatywa. Dofinansowanie z programu rządowego Maluch Plus jest na poziomie 600 tysięcy złotych, my dokładamy 150. Na przygotowanie mamy rok - mówi wójt.

Dodajmy, że w gminie nie było do tej pory stacjonarnego żłobka. Pytany o finanse gminy wójt wskazuje na ograniczenie liczby inwestycji.

- Rok 2016 i 2017 to był czas, kiedy już bardzo musieliśmy oszczędzać ze względu na to, że część terenów naszej gminy znalazła się w Opolu. Musimy sięgać po środki zewnętrzne, jeśli chcemy, żeby gmina dobrze funkcjonowała. Staramy się to robić na co dzień - dodaje Leja.

Jak mówi wójt - sytuacja finansowa gminy jest na tyle stabilna, że w tym roku możemy skupić się na drogach.

W gminie coraz głośniej o rozwoju zaplecza turystycznego. Zamek w Dąbrowie, należący do Uniwersytetu Opolskiego wkrótce będzie udostępniony turystom. Na początek w każdy pierwszy weekend miesiąca. Oprowadzaniem zajmą się członkowie stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby.

- Włączyliśmy się w szlak opolskie zamki i pałace. Musieliśmy mieć w pakiecie jeden produkt turystyczny i to właśnie będzie to. Do tego pałacowy park - 22 hektarów - przeszedł rewitalizację, więc jest co oglądać na miejscu - dodaje Leja.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »