Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach p ...
2018-03-06, 14:41 Autor: Marek Świercz

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego i nadchodzących wyborach

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego
- W przypadku wyborów parlamentarnych za lepsze rozwiązanie uważam wybory proporcjonalne, bo dają szanse na pełniejsze odzwierciedlenie poglądów wyborców. Oczywiście z progiem wyborczym, żeby odsiać te najmniejsze ugrupowania. Ale w przypadku wyborów samorządowych wybory większościowe sprawdzają się lepiej - mówiła w Loży Radiowej Adrianna Zwierzewicz, maturzystka z II LO w Opolu, która po raz drugi z rzędu zwyciężyła na wojewódzkim etapie konkursu "Wybieram wybory". W finale napisała esej poświęcony ocenie tych dwóch rodzajów ordynacji w kontekście funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Całą pierwszą godzinę programu poświęciliśmy tematyce wyborczej. W ramach cyklu Nasze Państwo Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówił o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Jak się okazuje, nadal jest sporo niewiadomych. W sobotę w Warszawie egzamin zdawało kilkuset kandydatów na komisarzy wyborczych (na Opolszczyźnie mieliśmy dwóch, teraz będziemy mieli trzech), jest za to potężny problem z naborem urzędników wyborczych. Do tej pory takimi urzędnikami byli pracownicy danego urzędu gminy, teraz urzędnik wyborczy nie może mieszkać i pracować w gminie, gdzie ma zorganizować wybory.

- Mamy 71 gmin, tymczasem jak dotąd zgłosiło się tylko czterech kandydatów. A termin za chwilę mija - mówił Tkacz. - Jeśli chętnych zabraknie, będziemy musieli wystąpić do wojewody, marszałka, starostów i włodarzy gmin o pomoc w wytypowaniu kandydatów.

Drugą część programu poświęciliśmy konkursowi, którego powtórną zwyciężczynią na poziomie regionalnym była Adrianna Zwierzewicz. Licealistka odpowiedziała prawidłowo na wszystkie 25 pytań testu, potem napisała błyskotliwy esej. Teraz wybiera się na finał konkursu, który odbędzie się 15 marca w Warszawie.

- To będzie rodzaj ustnego egzaminu, nie znamy pytań - mówiła. - Jakie mam plany? Wybieram się na prawo i w przyszłości chciałabym się zajmować czymś, co ma związek właśnie z prawem wyborczym.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »