Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach p ...
2018-03-06, 14:41 Autor: Marek Świercz

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego i nadchodzących wyborach

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego
- W przypadku wyborów parlamentarnych za lepsze rozwiązanie uważam wybory proporcjonalne, bo dają szanse na pełniejsze odzwierciedlenie poglądów wyborców. Oczywiście z progiem wyborczym, żeby odsiać te najmniejsze ugrupowania. Ale w przypadku wyborów samorządowych wybory większościowe sprawdzają się lepiej - mówiła w Loży Radiowej Adrianna Zwierzewicz, maturzystka z II LO w Opolu, która po raz drugi z rzędu zwyciężyła na wojewódzkim etapie konkursu "Wybieram wybory". W finale napisała esej poświęcony ocenie tych dwóch rodzajów ordynacji w kontekście funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Całą pierwszą godzinę programu poświęciliśmy tematyce wyborczej. W ramach cyklu Nasze Państwo Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówił o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Jak się okazuje, nadal jest sporo niewiadomych. W sobotę w Warszawie egzamin zdawało kilkuset kandydatów na komisarzy wyborczych (na Opolszczyźnie mieliśmy dwóch, teraz będziemy mieli trzech), jest za to potężny problem z naborem urzędników wyborczych. Do tej pory takimi urzędnikami byli pracownicy danego urzędu gminy, teraz urzędnik wyborczy nie może mieszkać i pracować w gminie, gdzie ma zorganizować wybory.

- Mamy 71 gmin, tymczasem jak dotąd zgłosiło się tylko czterech kandydatów. A termin za chwilę mija - mówił Tkacz. - Jeśli chętnych zabraknie, będziemy musieli wystąpić do wojewody, marszałka, starostów i włodarzy gmin o pomoc w wytypowaniu kandydatów.

Drugą część programu poświęciliśmy konkursowi, którego powtórną zwyciężczynią na poziomie regionalnym była Adrianna Zwierzewicz. Licealistka odpowiedziała prawidłowo na wszystkie 25 pytań testu, potem napisała błyskotliwy esej. Teraz wybiera się na finał konkursu, który odbędzie się 15 marca w Warszawie.

- To będzie rodzaj ustnego egzaminu, nie znamy pytań - mówiła. - Jakie mam plany? Wybieram się na prawo i w przyszłości chciałabym się zajmować czymś, co ma związek właśnie z prawem wyborczym.

Zobacz także

2018-09-21, godz. 15:45 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 2. obejmującego powiaty kluczb ... W audycji "Loża Radiowa" będącej zarazem Ringiem Wyborczym gościliśmy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa opolskiego, w okręgu drugim, obejmującym po ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »