Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach p ...
2018-03-06, 14:41 Autor: Marek Świercz

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego i nadchodzących wyborach

Adrianna Zwierzewicz i Rafał Tkacz o tajnikach polskiego kodeksu wyborczego
- W przypadku wyborów parlamentarnych za lepsze rozwiązanie uważam wybory proporcjonalne, bo dają szanse na pełniejsze odzwierciedlenie poglądów wyborców. Oczywiście z progiem wyborczym, żeby odsiać te najmniejsze ugrupowania. Ale w przypadku wyborów samorządowych wybory większościowe sprawdzają się lepiej - mówiła w Loży Radiowej Adrianna Zwierzewicz, maturzystka z II LO w Opolu, która po raz drugi z rzędu zwyciężyła na wojewódzkim etapie konkursu "Wybieram wybory". W finale napisała esej poświęcony ocenie tych dwóch rodzajów ordynacji w kontekście funkcjonowania samorządu terytorialnego.
Całą pierwszą godzinę programu poświęciliśmy tematyce wyborczej. W ramach cyklu Nasze Państwo Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, mówił o przygotowaniach do wyborów samorządowych. Jak się okazuje, nadal jest sporo niewiadomych. W sobotę w Warszawie egzamin zdawało kilkuset kandydatów na komisarzy wyborczych (na Opolszczyźnie mieliśmy dwóch, teraz będziemy mieli trzech), jest za to potężny problem z naborem urzędników wyborczych. Do tej pory takimi urzędnikami byli pracownicy danego urzędu gminy, teraz urzędnik wyborczy nie może mieszkać i pracować w gminie, gdzie ma zorganizować wybory.

- Mamy 71 gmin, tymczasem jak dotąd zgłosiło się tylko czterech kandydatów. A termin za chwilę mija - mówił Tkacz. - Jeśli chętnych zabraknie, będziemy musieli wystąpić do wojewody, marszałka, starostów i włodarzy gmin o pomoc w wytypowaniu kandydatów.

Drugą część programu poświęciliśmy konkursowi, którego powtórną zwyciężczynią na poziomie regionalnym była Adrianna Zwierzewicz. Licealistka odpowiedziała prawidłowo na wszystkie 25 pytań testu, potem napisała błyskotliwy esej. Teraz wybiera się na finał konkursu, który odbędzie się 15 marca w Warszawie.

- To będzie rodzaj ustnego egzaminu, nie znamy pytań - mówiła. - Jakie mam plany? Wybieram się na prawo i w przyszłości chciałabym się zajmować czymś, co ma związek właśnie z prawem wyborczym.

Zobacz także

2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:22 Najszybciej powstanie obwodnica Myśliny Gościem pierwszej części czwartkowej Loży Radiowej był Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA. Poinformował on słuchaczy m.in. o pozysk ... » więcej 2018-03-14, godz. 15:00 Adrian Czubak o przywróceniu pełnej żeglowności na Odrze oraz realizacji ustawy dekomunizacyjnej Jesienią w Opolu odbędzie się kongres poświęcony sprawom żeglugi śródlądowej - poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak. Jak wyjaśnił, to uznanie zaangażow ... » więcej 2018-03-14, godz. 14:18 Andrzej Kasiura o ruchu na Odrze i wokół niej oraz o przygotowaniach do wyborów - Najlepiej, żeby o ilości kadencji danego np. burmistrza zadecydowali mieszkańcy, bo oni wiedzą najlepiej, kto się nadaje do pełnienia takiej funkcji, a kto ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:52 Przemysław Zych o tym, czym będzie się zajmował w opolskim ratuszu W drugiej godzinie wtorkowej Loży Radiowej gościem Radia Opole był Przemysław Zych, nowo mianowany wiceprezydent Opola, do niedawna dyrektor Miejskiego Ośrodk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »