Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z ...
2018-03-05, 15:58 Autor: Barbara Więcek

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej
- Deklaracja Opolska była pewnym porozumieniem w sprawie obrony określonych wartości, nie była umową polityczną w sprawie wspólnego startu w wyborach - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Ostatecznie zarejestrowaliśmy własną partię pod nazwą Regionalna Mniejszość z Większością, ale do wyborów pójdziemy jako KWW Mniejszość Niemiecka, bo to bardzo ważne wybory a wylansowanie nowego szyldu nie jest proste - tłumaczył.
Rozmowę z naszym gościem rozpoczęliśmy jednak od tematyki międzynarodowej, czyli od koalicji rządowej w Niemczech.

- Ta koalicja rzeczywiście rodziła się bardzo długo - stwierdził Galla. - I finał, tak myślę, powinien ucieszyć nasz PiS, który zaczął chwalić Angelę Merkel, bo alternatywą był Martin Schulz, który rzeczywiście jest politykiem, w mojej ocenie, trochę zbyt raptownym. Ta wielka koalicja jest chyba najlepszym rozwiązaniem, bo gdyby jej nie było, mielibyśmy nowe wybory. Prawdopodobnie dla Angeli Merkel to ostatnia kadencja w roli kanclerza, co mnie martwi, bo była elementem stabilizującym, także w Europie, a z racji doświadczeń w NRD miało dużo zrozumienia dla Polski.

Zdaniem naszego gościa, tematy drażliwe, takie jak ewentualne reparacje wojenne, nie powinny wpłynąć w znaczący sposób na relacje polsko-niemieckie, które nazwał "małżeństwem z rozsądku".

- Mam wrażenie, że to jest temat podnoszony na potrzeby polityki wewnętrznej, nie wiem, czy został oficjalnie postawiony w naszych relacjach dyplomatycznych z Niemcami - stwierdził.

Galla mówił też o nowelizacji ustawy o IPN. Wyraził obawę, że może ona utrudnić badanie trudnych wątków historii powojennej, na przykład tych związanych z tak zwanymi obozami pracy.

- Pamiętajmy, jak długo dochodziliśmy do prawdy o Łambinowicach - stwierdził.

Zobacz także

2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »