Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z ...
2018-03-05, 15:58 Autor: Barbara Więcek

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej
- Deklaracja Opolska była pewnym porozumieniem w sprawie obrony określonych wartości, nie była umową polityczną w sprawie wspólnego startu w wyborach - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Ostatecznie zarejestrowaliśmy własną partię pod nazwą Regionalna Mniejszość z Większością, ale do wyborów pójdziemy jako KWW Mniejszość Niemiecka, bo to bardzo ważne wybory a wylansowanie nowego szyldu nie jest proste - tłumaczył.
Rozmowę z naszym gościem rozpoczęliśmy jednak od tematyki międzynarodowej, czyli od koalicji rządowej w Niemczech.

- Ta koalicja rzeczywiście rodziła się bardzo długo - stwierdził Galla. - I finał, tak myślę, powinien ucieszyć nasz PiS, który zaczął chwalić Angelę Merkel, bo alternatywą był Martin Schulz, który rzeczywiście jest politykiem, w mojej ocenie, trochę zbyt raptownym. Ta wielka koalicja jest chyba najlepszym rozwiązaniem, bo gdyby jej nie było, mielibyśmy nowe wybory. Prawdopodobnie dla Angeli Merkel to ostatnia kadencja w roli kanclerza, co mnie martwi, bo była elementem stabilizującym, także w Europie, a z racji doświadczeń w NRD miało dużo zrozumienia dla Polski.

Zdaniem naszego gościa, tematy drażliwe, takie jak ewentualne reparacje wojenne, nie powinny wpłynąć w znaczący sposób na relacje polsko-niemieckie, które nazwał "małżeństwem z rozsądku".

- Mam wrażenie, że to jest temat podnoszony na potrzeby polityki wewnętrznej, nie wiem, czy został oficjalnie postawiony w naszych relacjach dyplomatycznych z Niemcami - stwierdził.

Galla mówił też o nowelizacji ustawy o IPN. Wyraził obawę, że może ona utrudnić badanie trudnych wątków historii powojennej, na przykład tych związanych z tak zwanymi obozami pracy.

- Pamiętajmy, jak długo dochodziliśmy do prawdy o Łambinowicach - stwierdził.

Zobacz także

2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:22 Najszybciej powstanie obwodnica Myśliny Gościem pierwszej części czwartkowej Loży Radiowej był Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA. Poinformował on słuchaczy m.in. o pozysk ... » więcej 2018-03-14, godz. 15:00 Adrian Czubak o przywróceniu pełnej żeglowności na Odrze oraz realizacji ustawy dekomunizacyjnej Jesienią w Opolu odbędzie się kongres poświęcony sprawom żeglugi śródlądowej - poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak. Jak wyjaśnił, to uznanie zaangażow ... » więcej 2018-03-14, godz. 14:18 Andrzej Kasiura o ruchu na Odrze i wokół niej oraz o przygotowaniach do wyborów - Najlepiej, żeby o ilości kadencji danego np. burmistrza zadecydowali mieszkańcy, bo oni wiedzą najlepiej, kto się nadaje do pełnienia takiej funkcji, a kto ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:52 Przemysław Zych o tym, czym będzie się zajmował w opolskim ratuszu W drugiej godzinie wtorkowej Loży Radiowej gościem Radia Opole był Przemysław Zych, nowo mianowany wiceprezydent Opola, do niedawna dyrektor Miejskiego Ośrodk ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:10 Mieczysław Wojtaszek o programach z plusem, które nie załamały polskiej gospodarki Około 50 tys. opolskich rodzin skorzystało do końca lutego tego roku z pieniędzy 500 plus. Jak wylicza Mieczysław Wojtaszek, dyr. Wydziału Polityki Społecznej ... » więcej 2018-03-12, godz. 17:00 Antoni Duda i Leszek Korzeniowski o kwestii "odchudzania" rządu Do kwestii "odchudzania" rządu odnieśli się goście Parlamentarnego Poniedziałku w "Loży Radiowej" poseł PiS Antoni Duda oraz poseł PO Leszek Korzeniowski. "To ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »