Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z ...
2018-03-05, 15:58 Autor: Barbara Więcek

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej

Ryszard Galla o polsko-niemieckim małżeństwie z rozsądku, partii mniejszości niemieckiej i Deklaracji Opolskiej
- Deklaracja Opolska była pewnym porozumieniem w sprawie obrony określonych wartości, nie była umową polityczną w sprawie wspólnego startu w wyborach - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Ostatecznie zarejestrowaliśmy własną partię pod nazwą Regionalna Mniejszość z Większością, ale do wyborów pójdziemy jako KWW Mniejszość Niemiecka, bo to bardzo ważne wybory a wylansowanie nowego szyldu nie jest proste - tłumaczył.
Rozmowę z naszym gościem rozpoczęliśmy jednak od tematyki międzynarodowej, czyli od koalicji rządowej w Niemczech.

- Ta koalicja rzeczywiście rodziła się bardzo długo - stwierdził Galla. - I finał, tak myślę, powinien ucieszyć nasz PiS, który zaczął chwalić Angelę Merkel, bo alternatywą był Martin Schulz, który rzeczywiście jest politykiem, w mojej ocenie, trochę zbyt raptownym. Ta wielka koalicja jest chyba najlepszym rozwiązaniem, bo gdyby jej nie było, mielibyśmy nowe wybory. Prawdopodobnie dla Angeli Merkel to ostatnia kadencja w roli kanclerza, co mnie martwi, bo była elementem stabilizującym, także w Europie, a z racji doświadczeń w NRD miało dużo zrozumienia dla Polski.

Zdaniem naszego gościa, tematy drażliwe, takie jak ewentualne reparacje wojenne, nie powinny wpłynąć w znaczący sposób na relacje polsko-niemieckie, które nazwał "małżeństwem z rozsądku".

- Mam wrażenie, że to jest temat podnoszony na potrzeby polityki wewnętrznej, nie wiem, czy został oficjalnie postawiony w naszych relacjach dyplomatycznych z Niemcami - stwierdził.

Galla mówił też o nowelizacji ustawy o IPN. Wyraził obawę, że może ona utrudnić badanie trudnych wątków historii powojennej, na przykład tych związanych z tak zwanymi obozami pracy.

- Pamiętajmy, jak długo dochodziliśmy do prawdy o Łambinowicach - stwierdził.

Zobacz także

2018-09-24, godz. 15:30 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 3 [FILM] W kolejnej odsłonie Ringu Wyborczego w Loży Radiowej spotkali się kandydaci do opolskiej Rady Miasta startujący z okręgu nr 3, który obejmuje dzielnice: Gosła ... » więcej 2018-09-21, godz. 15:45 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 2. obejmującego powiaty kluczb ... W audycji "Loża Radiowa" będącej zarazem Ringiem Wyborczym gościliśmy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa opolskiego, w okręgu drugim, obejmującym po ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »