Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych…
2018-02-22, 14:41 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych
- Jeśli chodzi o upamiętnienia żołnierzy niemieckich, to mamy w regionie consensu, który zaistniał w ostatnich latach i którego nie należy ruszać. Tym bardziej, że autochtoni też mają swoje prawa - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, pytany o to, czy tzw. ustawa dekomunizacyjna może doprowadzić do ponownej lustracji pomników niemieckich.
Zdaniem Skakuja, ustawa dekomunizacyjna nie jest dobra, bo oznacza ingerencję państwa w uprawnienia samorządów.

- Gdy tworzono samorządy, do ich wyłącznej kompetencji pozostawiono kwestię pomników i nazw ulic. I to było słuszne, bo to przecież mieszkańcy danej gminy wiedzą, co ich razi, a co nie. I po to mają swoich przedstawicieli, żeby to regulować - tłumaczy.

Zdaniem naszego gościa, prawo powinno być odbierane przez obywateli jako uzasadnione i sprawiedliwe, a wątpliwości, jakie zgłaszało wielu Polaków przy okazji zmian patronów ulic, pokazały, że ustawa dekomunizacyjna nie jest tak odbierana. Skakuj dodaje też, że można spróbować dekomunizacji przestrzeni publicznej, ale nie wymażemy z historii kilkudziesięciu lat PRL.

Skakuj przyznał, że w latach 90. jako przedstawiciel wojewody brał udział w próbach poprawienia pomników wznoszonych przez działaczy Mniejszości Niemieckiej.

- Ale sytuacja była wtedy inna, bo te pomniki były rekonstruowane lub budowane bez dopełnienia formalności, żaden z nich nie został zatwierdzony wymaganymi uchwałami gminnych rad. W tych warunkach interwencja wojewody, który stoi na straży prawa, była konieczna - tłumaczy. - Jakich zmian się domagaliśmy? Przede wszystkim nie było zgody na pokazywanie poległych żołnierzy jako bohaterów i gloryfikowanie formacji hitlerowskich. A były przypadki, że na upamiętnieniach pojawiały się na przykład stopnie SS. To kazaliśmy zmienić w trybie pilnym, do wyznaczonego terminu. I choć nie zawsze odbywało się to w spokojnej atmosferze, zalecane zmiany były wprowadzane.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »