Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anna Zacharków-Leja o jednolitym pliku kontrolny ...
2018-02-06, 14:30 Autor: Marek Świercz

Anna Zacharków-Leja o jednolitym pliku kontrolnym oraz czynnym żalu za grzeszki skarbowe

Anna Zacharków-Leja o tzw. jednolitym pliku kontrolnym
- Płatnik, który nie wyśle w terminie jednolitego pliku kontrolnego, może uniknąć odpowiedzialności, jeśli wykaże tak zwany czynny żal - mówiła w Loży Radiowe Anna Zacharków-Leja, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Jak się okazuje, to nieco malownicze określenie to urzędowy termin na oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego, które winien złożyć niesolidny albo zapominalski podatnik.
Jednolity plik kontrolny w formie elektronicznej zestawia wszystkie informacje o transakcjach zakupu i sprzedaży, które są ewidencjonowane w rejestrach VAT-owskich. Jak zapewnia fiskus, jest to rozwiązanie korzystne i dla podatnika, i dla służb skarbowych. Ponieważ wszystkie dane są zebrane w jednym miejscu, przedsiębiorca ma przysłowiowy porządek w papierach, a fiskusowi łatwiej będzie sprawdzić, czy coś nie pasuje i wysłać kontrolę nie w ciemno, ale do konkretnego podatnika, u którego znaleziono jakiś błąd.

Od lipca 2016 roku jednolity plik kontrolny obowiązywał duże firmy, od stycznia zeszłego roku przedsiębiorców średnich i małych a od stycznia tego roku - mikroprzedsiębiorców, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i mające obroty do 2 milionów euro rocznie.

- Jest ich w Polsce 1 600 tysięcy, z czego milion to osoby samodzielnie prowadzące działalność. Około 670 tysięcy z nich osobiście prowadzi księgowość - mówi nasz gość. - Im jest trudniej niż dużym przedsiębiorcom, którzy mają własny dział księgowości albo korzystają z pomocy biur księgowych. Dlatego kampania informacyjna skierowana do tej grupy musi być szczególna.

Skarbówka z myślą o nich organizuje w soboty 17 i 24 lutego dni otwarte - w każdym urzędzie skarbowym od 8:00 do 14:00 czekać będą na mikroprzedsiębiorców eksperci.

Zobacz także

2018-05-25, godz. 14:30 Marek Tomków o ustawie "apteka dla aptekarza", mafii lekowej, e-recepcie i podatkach - Obawy związane z nową regulacją były chybione, bowiem ceny leków nie wzrosły a liczba aptek w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, jednym z najwyższych ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:21 Adrian Czubak o festynie rodzinnym w Dniu Matki z okazji wydania w regionie miliarda złotych w ramach programu Rodzina ... - Apeluję do polityków opozycji, którzy od początku krytykowali ten program i nadal mówią, że trzeba go poprawiać, by dali sobie z tym spokój, bo to program, ... » więcej 2018-05-23, godz. 15:30 Mateusz Rak o zainteresowaniu pracą LPR i o stałej bazie, która rośnie w oczach - Wszędzie, gdzie ląduje nasz śmigłowiec pojawia się spora grupa zainteresowanych osób, które chcą się przyglądnąć akcji, zrobić sobie zdjęcie czy pokazać hel ... » więcej 2018-05-23, godz. 14:36 Andrzej Wesołowski o pracy bez zastępcy i zielonych Tułowicach Na 71 miejscu z dochodami rocznymi na poziomie blisko 123 tysięcy złotych w zestawieniu zarobków samorządowców w regionie znajduje się Andrzej Wesołowski, bur ... » więcej 2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »