Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów ...
2018-02-01, 15:13 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach
- Była u nas komisja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, by sprawdzić, czy Muzeum Piastów Śląskich spełnia kryteria ustalone dla Pomników Historii - mówił w Loży Radiowej Dariusz Byczkowski, dyrektor zamku w Brzegu a zarazem wojewódzki radny PiS.
Jak tłumaczy nasz gość, Pomnikiem Historii nie może być obiekt, który - jak na przykład Zamek Królewski w Warszawie - został odbudowany niemal od zera, bo to jest swego rodzaju replika.

- Komisja przyjechała z przekonaniem, że podobnie może być u nas, że jedynym oryginalnym fragmentem historycznym jest brama - opowiadał Byczkowski. - Na miejscu przekonała się jednak, że takich fragmentów jest znacznie więcej, że to świadectwo renesansowej historii u nas jest. Czy to wystarczy, by zyskać status Pomnika Historii, nie wiemy, ale robimy wszystko, co się da.

Nasz gość mówił także o swoich wizytach w resorcie kultury, gdzie dyskutował o pieniądzach na rewitalizację zamku. Udało się zdobyć kwotę 2,2 miliona złotych na remont dachu i ta inwestycja powinna ruszyć w ciągu kilku miesięcy. W planach są kolejne remonty, w tym odświeżenie drugiego piętra, gdzie mieści się najcenniejsza wystawa sztuki śląskiej z okresu od XV do XVIII wieku.

Naszego gościa pytaliśmy także o polityczne plany PiS. Byczkowski, który jest wyborczym pełnomocnikiem partii na okręg brzesko-namysłowski, mówi, ze w tym okręgu prawica zdobywała zawsze co najmniej dwa mandaty, ale tym razem liczy na lepszy wynik. Zapytamy o to, czy PiS ma szansę na rządy w regionie, gdzie języczkiem u wagi jest mniejszość niemiecka, stwierdził, że jako radny trzech kadencji gotów jest współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami a z mniejszością łączy prawicę chadecki system wartości.

Zobacz także

2018-05-25, godz. 14:30 Marek Tomków o ustawie "apteka dla aptekarza", mafii lekowej, e-recepcie i podatkach - Obawy związane z nową regulacją były chybione, bowiem ceny leków nie wzrosły a liczba aptek w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, jednym z najwyższych ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:21 Adrian Czubak o festynie rodzinnym w Dniu Matki z okazji wydania w regionie miliarda złotych w ramach programu Rodzina ... - Apeluję do polityków opozycji, którzy od początku krytykowali ten program i nadal mówią, że trzeba go poprawiać, by dali sobie z tym spokój, bo to program, ... » więcej 2018-05-23, godz. 15:30 Mateusz Rak o zainteresowaniu pracą LPR i o stałej bazie, która rośnie w oczach - Wszędzie, gdzie ląduje nasz śmigłowiec pojawia się spora grupa zainteresowanych osób, które chcą się przyglądnąć akcji, zrobić sobie zdjęcie czy pokazać hel ... » więcej 2018-05-23, godz. 14:36 Andrzej Wesołowski o pracy bez zastępcy i zielonych Tułowicach Na 71 miejscu z dochodami rocznymi na poziomie blisko 123 tysięcy złotych w zestawieniu zarobków samorządowców w regionie znajduje się Andrzej Wesołowski, bur ... » więcej 2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »