Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów ...
2018-02-01, 15:13 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach
- Była u nas komisja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, by sprawdzić, czy Muzeum Piastów Śląskich spełnia kryteria ustalone dla Pomników Historii - mówił w Loży Radiowej Dariusz Byczkowski, dyrektor zamku w Brzegu a zarazem wojewódzki radny PiS.
Jak tłumaczy nasz gość, Pomnikiem Historii nie może być obiekt, który - jak na przykład Zamek Królewski w Warszawie - został odbudowany niemal od zera, bo to jest swego rodzaju replika.

- Komisja przyjechała z przekonaniem, że podobnie może być u nas, że jedynym oryginalnym fragmentem historycznym jest brama - opowiadał Byczkowski. - Na miejscu przekonała się jednak, że takich fragmentów jest znacznie więcej, że to świadectwo renesansowej historii u nas jest. Czy to wystarczy, by zyskać status Pomnika Historii, nie wiemy, ale robimy wszystko, co się da.

Nasz gość mówił także o swoich wizytach w resorcie kultury, gdzie dyskutował o pieniądzach na rewitalizację zamku. Udało się zdobyć kwotę 2,2 miliona złotych na remont dachu i ta inwestycja powinna ruszyć w ciągu kilku miesięcy. W planach są kolejne remonty, w tym odświeżenie drugiego piętra, gdzie mieści się najcenniejsza wystawa sztuki śląskiej z okresu od XV do XVIII wieku.

Naszego gościa pytaliśmy także o polityczne plany PiS. Byczkowski, który jest wyborczym pełnomocnikiem partii na okręg brzesko-namysłowski, mówi, ze w tym okręgu prawica zdobywała zawsze co najmniej dwa mandaty, ale tym razem liczy na lepszy wynik. Zapytamy o to, czy PiS ma szansę na rządy w regionie, gdzie języczkiem u wagi jest mniejszość niemiecka, stwierdził, że jako radny trzech kadencji gotów jest współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami a z mniejszością łączy prawicę chadecki system wartości.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej 2018-11-09, godz. 13:15 Dr Marek Kawa o tym, że wyniki wyborów w USA można interpretować z różnych perspektyw - W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2016 roku, sondaże potwierdziły się. Mamy umiarkowane zwycięstwo Demokratów i umiarkowaną porażkę Republikanów ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »