Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów ...
2018-02-01, 15:13 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach

Dariusz Byczkowski o remontach w Muzeum Piastów Śląskich, staraniach o status Pomnika Historii i nadchodzących wyborach
- Była u nas komisja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, by sprawdzić, czy Muzeum Piastów Śląskich spełnia kryteria ustalone dla Pomników Historii - mówił w Loży Radiowej Dariusz Byczkowski, dyrektor zamku w Brzegu a zarazem wojewódzki radny PiS.
Jak tłumaczy nasz gość, Pomnikiem Historii nie może być obiekt, który - jak na przykład Zamek Królewski w Warszawie - został odbudowany niemal od zera, bo to jest swego rodzaju replika.

- Komisja przyjechała z przekonaniem, że podobnie może być u nas, że jedynym oryginalnym fragmentem historycznym jest brama - opowiadał Byczkowski. - Na miejscu przekonała się jednak, że takich fragmentów jest znacznie więcej, że to świadectwo renesansowej historii u nas jest. Czy to wystarczy, by zyskać status Pomnika Historii, nie wiemy, ale robimy wszystko, co się da.

Nasz gość mówił także o swoich wizytach w resorcie kultury, gdzie dyskutował o pieniądzach na rewitalizację zamku. Udało się zdobyć kwotę 2,2 miliona złotych na remont dachu i ta inwestycja powinna ruszyć w ciągu kilku miesięcy. W planach są kolejne remonty, w tym odświeżenie drugiego piętra, gdzie mieści się najcenniejsza wystawa sztuki śląskiej z okresu od XV do XVIII wieku.

Naszego gościa pytaliśmy także o polityczne plany PiS. Byczkowski, który jest wyborczym pełnomocnikiem partii na okręg brzesko-namysłowski, mówi, ze w tym okręgu prawica zdobywała zawsze co najmniej dwa mandaty, ale tym razem liczy na lepszy wynik. Zapytamy o to, czy PiS ma szansę na rządy w regionie, gdzie języczkiem u wagi jest mniejszość niemiecka, stwierdził, że jako radny trzech kadencji gotów jest współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami a z mniejszością łączy prawicę chadecki system wartości.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »