Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Kuświk o tym, że potrzebujemy prawnych n ...
2018-01-30, 15:20 Autor: Paula Hołubowicz

Bartosz Kuświk o tym, że potrzebujemy prawnych narzędzi do walki z tymi, którzy szkalują Polskę i Polaków

Bartosz Kuświk o tym, że potrzebujemy prawnych narzędzi do walki z tymi, którzy szkalują Polskę i Polaków
- Czas pokaże, czy przyjęte rozwiązanie będzie skuteczne, ale bez wątpienia państwo polskie potrzebowało jakiegoś prawnego narzędzia pozwalającego walczyć z określeniem "polskie obozy koncentracyjne" - tak w Loży Radiowej dr Bartosz Kuświk, naczelnik opolskiej delegatury IPN, skomentował wprowadzenie do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej przepisów penalizujących przypisywanie Polsce i Polakom odpowiedzialności za nazistowskie zbrodnie.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o IPN spotkała się z bardzo krytycznymi reakcjami w Izraelu czy USA, pojawiły się głosy, że te nowe przepisy utrudnią badania historyczne i publiczną debatę na temat II wojny światowej. Zdaniem naszego gościa, nie ma takiego niebezpieczeństwa.

- Takie badania były i są prowadzone, nie uchylamy się od trudnych tematów, wystarczy zajrzeć do fundamentalnej publikacji "Polacy i Żydzi pod okupacją 1939 - 1945" - mówi Kuświk.

Zdaniem szefa opolskiego IPN, także zapis o zbrodniach banderowskich jest potrzebny, bo nie wolno uciec od pamięci o tym, co się zdarzyło na Wołyniu, gdzie ukraińscy nacjonaliści przeprowadzili regularne czystki etniczne. Kuświk mówi, że potrzebna jest tu uczciwa debata. Twierdzi, że skoro Polacy nie uchylają się od odpowiedzialności za Akcję Wisła, mają prawo oczekiwać tego samego od strony ukraińskiej, która - w jego ocenie - ma cały czas problem z uznaniem historycznej prawdy o wydarzeniach na Wołyniu.

Naszego gościa poprosiliśmy także o skomentowanie zarzutów SLD, że nazwanie ulicy w Opolu imieniem braci Kowalczyków to "propagowanie terroryzmu".

- Znaleźli się w dobrym towarzystwie, o terroryzm oskarżano także Józefa Piłsudskiego - ironizował Kuświk. - Prawda jest taka, że swoim czynem opóźnili uhonorowanie Urantówki, kata Szczecina. Zadbali też o to, by nikomu nic się nie stało. W latach 80. byli symbolem oporu przeciw komunizmowi.

Zobacz także

2019-10-17, godz. 15:17 WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdo ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:05 Dariusz Gieroń o cichym zabójcy, instalacjach przesyłu gazu i gaszeniu samochodów elektrycznych - Jak zawsze o tej porze roku ostrzegamy przed czadem. Od początku sezonu grzewczego mieliśmy już w kraju 162 incydenty związane z tlenkiem węgla, poszkodowan ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »