Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach u ...
2018-01-30, 07:18 Autor: Marek Świercz

Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach usuniętych z PO i wyborczych szansach opozycji

Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach usuniętych z PO i wyborczych szansach opozycji
- Obawiam się, że ta ustawa przyniesie więcej szkody niż pożytku, bo z pewnością pojawią się komentarze, że Polska próbuje się wybielać i wprowadza jakiś rodzaj cenzury, zamyka usta - tak o nowelizacji ustawy o IPN mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej. - Z pewnymi zjawiskami nie da się skutecznie walczyć za pomocą ustaw - ocenił.
Zdaniem naszego gościa, używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne" to albo wynik zwykłej ignorancji, albo skrótu myślowego.

- Bo skoro były to nazistowskie obozy koncentracyjne na terenie Polski, to niektórzy mówią o polskich obozach. Oczywiście należy z tym walczyć i nasze ambasady robią to od dawna, domagają się sprostowań - mówił Wach, dodając, że debata, jaka wybuchła po uchwaleniu nowelizacji przez Sejm zapewne doprowadzi do głębszej refleksji i poprawienia ustawy w Senacie. - Tu przepisy muszą być naprawdę bardzo precyzyjne - przekonywał.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o liście grupy senatorów PO w sprawie cofnięcia decyzji o usunięciu z partii trzech posłów, którzy zagłosowali przeciw skierowaniu do prac w komisjach projektu ustawy "Ratujmy kobiety".

- Podpisałem ten list, bo uważam, że ich usunięcie było błędem. Trzeba było wymierzyć im jakąś karę, ale nie taką - stwierdził Wach.

Pytany o niskie notowania partii opozycyjnych, nasz gość przyznał, że ostatnie sondaże rzeczywiście nie są dla PO satysfakcjonujące, ocenił jednak, że prawdziwym testem dla opozycji będą dopiero nadchodzące wybory samorządowe. Oceniając sytuację na Opolszczyźnie, stwierdził, że rozumie niechęć Mniejszości Niemieckiej do wystawienia wspólnych list opozycyjnych kandydatów do sejmiku.

- Mniejszość ma swoją stabilną grupę wyborców i osiąga w regionie niezły wynik - stwierdził.

Zobacz także

2019-01-21, godz. 15:53 Ryszard Wilczyński o szczególnym czasie po śmierci Pawła Adamowicza, o przejściu od traumy do wdzięczności i nadziei - Czas od śmierci, od morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do pogrzebu, a właściwie do dzisiaj, to czas szczególny, czas swoistego misterium, gdy p ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:35 Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii o łańcuchu wartości, kosmicznej technologii i hub'ie lobb ... - Naszą rolą, jako ministerstwa przedsiębiorczości, jest wspierać polskich przedsiębiorców w różnych procesach, w tym dotyczących transformacji własnej działa ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:23 Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków - W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postę ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »