Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach u ...
2018-01-30, 07:18 Autor: Marek Świercz

Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach usuniętych z PO i wyborczych szansach opozycji

Piotr Wach o nowelizacji ustawy o IPN, posłach usuniętych z PO i wyborczych szansach opozycji
- Obawiam się, że ta ustawa przyniesie więcej szkody niż pożytku, bo z pewnością pojawią się komentarze, że Polska próbuje się wybielać i wprowadza jakiś rodzaj cenzury, zamyka usta - tak o nowelizacji ustawy o IPN mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej. - Z pewnymi zjawiskami nie da się skutecznie walczyć za pomocą ustaw - ocenił.
Zdaniem naszego gościa, używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne" to albo wynik zwykłej ignorancji, albo skrótu myślowego.

- Bo skoro były to nazistowskie obozy koncentracyjne na terenie Polski, to niektórzy mówią o polskich obozach. Oczywiście należy z tym walczyć i nasze ambasady robią to od dawna, domagają się sprostowań - mówił Wach, dodając, że debata, jaka wybuchła po uchwaleniu nowelizacji przez Sejm zapewne doprowadzi do głębszej refleksji i poprawienia ustawy w Senacie. - Tu przepisy muszą być naprawdę bardzo precyzyjne - przekonywał.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o liście grupy senatorów PO w sprawie cofnięcia decyzji o usunięciu z partii trzech posłów, którzy zagłosowali przeciw skierowaniu do prac w komisjach projektu ustawy "Ratujmy kobiety".

- Podpisałem ten list, bo uważam, że ich usunięcie było błędem. Trzeba było wymierzyć im jakąś karę, ale nie taką - stwierdził Wach.

Pytany o niskie notowania partii opozycyjnych, nasz gość przyznał, że ostatnie sondaże rzeczywiście nie są dla PO satysfakcjonujące, ocenił jednak, że prawdziwym testem dla opozycji będą dopiero nadchodzące wybory samorządowe. Oceniając sytuację na Opolszczyźnie, stwierdził, że rozumie niechęć Mniejszości Niemieckiej do wystawienia wspólnych list opozycyjnych kandydatów do sejmiku.

- Mniejszość ma swoją stabilną grupę wyborców i osiąga w regionie niezły wynik - stwierdził.

Zobacz także

2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »