Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii ...
2018-01-08, 14:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii na wschodzie i dziurach w polityce "rodzimego" samorządu

Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii na wschodzie i dziurach w polityce "rodzimego" samorządu
Senat zakończył nabór wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami. Wnioski opiewają na przeszło 360 milionów złotych. Pula zabezpieczona to z kolei 100 milionów.
- Senat od dwóch lat zajmuje się pomocą Polakom na emigracji. Zupełnie inna jest ich sytuacja na wschodzie, a inna na zachodzie. Podział pieniędzy na wsparcie czy edukację odbywa się drogą konkursu, by wszystko było klarowne - powiedział w Loży Radiowej senator PiS Grzegorz Peczkis.

Jak wskazuje gość Radia Opole Polakom na dalekim wschodzie potrzebna jest bardziej pomoc materialna, a nie tyle duchowe i kulturalne wsparcie. Od lat senator PiS odwiedza Polaków mieszkających na kresach. Ostatnio - przed świętami - organizował akcję pomocy dla nich.

- Spotykamy się tam wciąż z problemem ubóstwa. Problemem z żywnością, mięso wciąż w wielu miejscach jest rarytasem, słodycze to abstrakcja, szczególnie tam, gdzie wciąż toczą się walki - dodaje Peczkis.

Senator PiS mówił także o sprawach regionalnych. Temacie oddanej do użytku kilka tygodni temu Alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu, na której już pojawiają się ubytki a także sytuacji związanej z budową kompleksu basenów i terenu rekreacyjnego w miejscu dawnego kąpieliska Azotor w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informowaliśmy uchylone zostało pozwolenie na budowę obiektu.

Zobacz także

2018-01-19, godz. 15:00 Wojewoda: jestem politykiem i realizuje program rządu PiS Gościem piątkowej „Loży Radiowej” był wojewoda opolski Adrian Czubak, który odniósł się do zarzutów o „chodzenie na krótkim partyjnym łańcuchu”, jakie postawi ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:43 Konrad Gęsiarz o swoim mandacie radnego, hipokryzji Ryszarda Wilczyńskiego, inwestycjach i politycznych planach namysł ... - Moim zdaniem, wystąpienie posła Ryszarda Wilczyńskiego w Sejmie wpisuje się w strategię opozycji, która próbuje wmówić opinii publicznej, że w kraju dzieją ... » więcej 2018-01-17, godz. 12:48 Loża Radiowa na sesji Rady Powiatu Kluczborskiego. Dlaczego trzeba było zamknąć internę Powiatowego Centrum Zdrowia? C ... Co zrobić, by ponownie uruchomić oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć uczestnicy sesji Rady ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:51 Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami - Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży R ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:33 Piotr Woźniak o tym, że prawdziwą opozycją jest dziś opozycja pozaparlamentarna, bo ta w Sejmie zawiodła - Trzeba to powiedzieć mocno: choć opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej podpisał się pod Deklaracją Opolską, to dalszą współpracę z Platformą Obywatelską i No ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:29 Maciej Stefański o przeprawie, o którą Brzeg walczył od ćwierć wieku, a także o kontrowersyjnym więzieniu za pół milia ... - To było kilkadziesiąt wyjazdów do ministerstw, wspólnie z posłanką Katarzyną Czocharą i wojewodą Adrianem Czubakiem. W końcu udało się nam przekonać decyden ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:24 Ryszard Wilczyński o kompromisie aborcyjnym, projekcie "Ratujmy kobiety" i zadaniach wojewodów - Projekt "Ratujmy kobiety" został wrzucony pod obrady w najgorszym możliwym momencie. W chwili, gdy trzeba zrobić wszystko, by obronić wypracowany przed laty ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:33 Rząd sfinansuje budowę dziewięciu opolskich obwodnic - W budżecie państwa uchwalonym w czwartek zapisano kluczowe inwestycje drogowe, na które nasz region czekał od dziesięcioleci – powiedziała w Loży Radiowej p ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:27 CWK powinno tętnić życiem W Loży Radiowej gościł też nowo powołany dyrektor Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu Patryk Stasiak. Przedstawił swoje plany związane z funkcjonowani ... » więcej 2018-01-11, godz. 15:36 Michał Siek o ciągle zmieniającym się systemie edukacji Gościem czwartkowej "Loży Radiowej" był Michał Siek, opolski kurator oświaty, który zwrócił uwagę, że siódme miejsce opolskiego "Ekonomika" w rankingu technik ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »