Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii ...
2018-01-08, 14:10 Autor: Agnieszka Stefaniak

Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii na wschodzie i dziurach w polityce "rodzimego" samorządu

Grzegorz Peczkis o strumieniu pomocy dla Polonii na wschodzie i dziurach w polityce "rodzimego" samorządu
Senat zakończył nabór wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami. Wnioski opiewają na przeszło 360 milionów złotych. Pula zabezpieczona to z kolei 100 milionów.
- Senat od dwóch lat zajmuje się pomocą Polakom na emigracji. Zupełnie inna jest ich sytuacja na wschodzie, a inna na zachodzie. Podział pieniędzy na wsparcie czy edukację odbywa się drogą konkursu, by wszystko było klarowne - powiedział w Loży Radiowej senator PiS Grzegorz Peczkis.

Jak wskazuje gość Radia Opole Polakom na dalekim wschodzie potrzebna jest bardziej pomoc materialna, a nie tyle duchowe i kulturalne wsparcie. Od lat senator PiS odwiedza Polaków mieszkających na kresach. Ostatnio - przed świętami - organizował akcję pomocy dla nich.

- Spotykamy się tam wciąż z problemem ubóstwa. Problemem z żywnością, mięso wciąż w wielu miejscach jest rarytasem, słodycze to abstrakcja, szczególnie tam, gdzie wciąż toczą się walki - dodaje Peczkis.

Senator PiS mówił także o sprawach regionalnych. Temacie oddanej do użytku kilka tygodni temu Alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu, na której już pojawiają się ubytki a także sytuacji związanej z budową kompleksu basenów i terenu rekreacyjnego w miejscu dawnego kąpieliska Azotor w Kędzierzynie-Koźlu. Jak informowaliśmy uchylone zostało pozwolenie na budowę obiektu.

Zobacz także

2018-04-20, godz. 14:08 Łukasz Sasuła o tym dlaczego gry komputerowe wciągają starych i młodych -Grałem w kilka tysięcy gier komputerowych- przyznał w Loży Radiowej Łukasz Sasuła, doktorant zajmujący się naukowo tematyką narracyjności gier. Ocenił równie ... » więcej 2018-04-19, godz. 16:33 Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach - Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język o ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »