Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już ...
2017-12-12, 14:14 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni

Grzegorz Sawicki o planach zagospodarowania pruszkowskiej Pomologii
- Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zgłoszonym do tego działania i tym samym jedynym na liście - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Sawicki, dyrektor biura projektów strategicznych Uniwersytetu Opolskiego.
Jak mówi nasz gość, projekt przekształcenia Pomologii w Prószkowie w międzynarodowe centrum badawcze, które ma świadczyć usługi dla szeroko rozumianego przemysłu rolno-spożywczego, będzie w sumie kosztował około 42 mln zł. Uniwersytet dzięki różnym darczyńcom zebrał już 10 mln na wkład własny, teraz dostanie 32 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

- Projekt przygotowaliśmy własnymi siłami, choć kiedy zająłem się nim półtora roku temu, był plan zlecenia tego firmie zewnętrznej. Ale taka firma bierze do 8 procent przyznanego dofinansowania, więc uczelnia musiałaby zapłacić jej nawet 2 mln zł. Uznaliśmy więc, że zrobimy projekt sami - mówi Sawicki.

Umowa z samorządem wojewódzkim zostanie prawdopodobnie podpisana do końca roku, potem trzeba będzie poczekać, aż Prószków uchwali poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego, bo ten, który przyjął kilka tygodni temu, temu został uchylony przez służby wojewody z powodu licznych błędów.

- Liczymy na to, że nowy plan będzie ważny w połowie marca, wtedy poszukamy wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w systemie "zaprojektuj i buduj". Jeśli harmonogram się utrzyma, centrum powinno być gotowe w październiku 2019 roku - mówi Sawicki.

Powstaną dwa obiekty: jeden przeznaczony dla badań typowo naukowych w Opolu (trzy kondygnacje, 2 100 metrów kw), drugi w Prószkowie, przeznaczony dla badań na rzecz biznesu. Będą tam też poletka, odnowiona zostanie także zabytkowa szklarnia. Mniej więcej połowa budżetu projektu zostanie przeznaczona na mury, druga zostanie wydana na specjalistyczną aparaturę. Tu potrzeby są duże: naukowcy zgłosili już 38 projektów badawczych do realizacji w opolskiej części centrum.

Zobacz także

2018-01-17, godz. 12:48 Loża Radiowa na sesji Rady Powiatu Kluczborskiego. Dlaczego trzeba było zamknąć internę Powiatowego Centrum Zdrowia? C ... Co zrobić, by ponownie uruchomić oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć uczestnicy sesji Rady ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:51 Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami - Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży R ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:33 Piotr Woźniak o tym, że prawdziwą opozycją jest dziś opozycja pozaparlamentarna, bo ta w Sejmie zawiodła - Trzeba to powiedzieć mocno: choć opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej podpisał się pod Deklaracją Opolską, to dalszą współpracę z Platformą Obywatelską i No ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:29 Maciej Stefański o przeprawie, o którą Brzeg walczył od ćwierć wieku, a także o kontrowersyjnym więzieniu za pół milia ... - To było kilkadziesiąt wyjazdów do ministerstw, wspólnie z posłanką Katarzyną Czocharą i wojewodą Adrianem Czubakiem. W końcu udało się nam przekonać decyden ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:24 Ryszard Wilczyński o kompromisie aborcyjnym, projekcie "Ratujmy kobiety" i zadaniach wojewodów - Projekt "Ratujmy kobiety" został wrzucony pod obrady w najgorszym możliwym momencie. W chwili, gdy trzeba zrobić wszystko, by obronić wypracowany przed laty ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:33 Rząd sfinansuje budowę dziewięciu opolskich obwodnic - W budżecie państwa uchwalonym w czwartek zapisano kluczowe inwestycje drogowe, na które nasz region czekał od dziesięcioleci – powiedziała w Loży Radiowej p ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:27 CWK powinno tętnić życiem W Loży Radiowej gościł też nowo powołany dyrektor Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu Patryk Stasiak. Przedstawił swoje plany związane z funkcjonowani ... » więcej 2018-01-11, godz. 15:36 Michał Siek o ciągle zmieniającym się systemie edukacji Gościem czwartkowej "Loży Radiowej" był Michał Siek, opolski kurator oświaty, który zwrócił uwagę, że siódme miejsce opolskiego "Ekonomika" w rankingu technik ... » więcej 2018-01-11, godz. 15:48 Piotr Wójcik o sukcesie opolskiego „Ekonomika” i o tym, że technikum to nie tylko szkoła zawodowa Publiczne Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu zajęło 7. miejsce w prestiżowym rankingu szkół średnich miesięcznika "Perspektywy". Znalazło si ... » więcej 2018-01-10, godz. 20:17 Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens - Jak każde archiwum w Polsce digitalizujemy zbiory, czyli skanujemy poszczególne karty z zasobu. W zeszłym roku było tych skanów 322 tys. Wszystkie skany z p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »