Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już ...
2017-12-12, 14:14 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni

Grzegorz Sawicki o planach zagospodarowania pruszkowskiej Pomologii
- Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zgłoszonym do tego działania i tym samym jedynym na liście - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Sawicki, dyrektor biura projektów strategicznych Uniwersytetu Opolskiego.
Jak mówi nasz gość, projekt przekształcenia Pomologii w Prószkowie w międzynarodowe centrum badawcze, które ma świadczyć usługi dla szeroko rozumianego przemysłu rolno-spożywczego, będzie w sumie kosztował około 42 mln zł. Uniwersytet dzięki różnym darczyńcom zebrał już 10 mln na wkład własny, teraz dostanie 32 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

- Projekt przygotowaliśmy własnymi siłami, choć kiedy zająłem się nim półtora roku temu, był plan zlecenia tego firmie zewnętrznej. Ale taka firma bierze do 8 procent przyznanego dofinansowania, więc uczelnia musiałaby zapłacić jej nawet 2 mln zł. Uznaliśmy więc, że zrobimy projekt sami - mówi Sawicki.

Umowa z samorządem wojewódzkim zostanie prawdopodobnie podpisana do końca roku, potem trzeba będzie poczekać, aż Prószków uchwali poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego, bo ten, który przyjął kilka tygodni temu, temu został uchylony przez służby wojewody z powodu licznych błędów.

- Liczymy na to, że nowy plan będzie ważny w połowie marca, wtedy poszukamy wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w systemie "zaprojektuj i buduj". Jeśli harmonogram się utrzyma, centrum powinno być gotowe w październiku 2019 roku - mówi Sawicki.

Powstaną dwa obiekty: jeden przeznaczony dla badań typowo naukowych w Opolu (trzy kondygnacje, 2 100 metrów kw), drugi w Prószkowie, przeznaczony dla badań na rzecz biznesu. Będą tam też poletka, odnowiona zostanie także zabytkowa szklarnia. Mniej więcej połowa budżetu projektu zostanie przeznaczona na mury, druga zostanie wydana na specjalistyczną aparaturę. Tu potrzeby są duże: naukowcy zgłosili już 38 projektów badawczych do realizacji w opolskiej części centrum.

Zobacz także

2018-09-21, godz. 15:45 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 2. obejmującego powiaty kluczb ... W audycji "Loża Radiowa" będącej zarazem Ringiem Wyborczym gościliśmy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa opolskiego, w okręgu drugim, obejmującym po ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »