Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już ...
2017-12-12, 14:14 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni

Grzegorz Sawicki o planach zagospodarowania pruszkowskiej Pomologii
- Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zgłoszonym do tego działania i tym samym jedynym na liście - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Sawicki, dyrektor biura projektów strategicznych Uniwersytetu Opolskiego.
Jak mówi nasz gość, projekt przekształcenia Pomologii w Prószkowie w międzynarodowe centrum badawcze, które ma świadczyć usługi dla szeroko rozumianego przemysłu rolno-spożywczego, będzie w sumie kosztował około 42 mln zł. Uniwersytet dzięki różnym darczyńcom zebrał już 10 mln na wkład własny, teraz dostanie 32 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

- Projekt przygotowaliśmy własnymi siłami, choć kiedy zająłem się nim półtora roku temu, był plan zlecenia tego firmie zewnętrznej. Ale taka firma bierze do 8 procent przyznanego dofinansowania, więc uczelnia musiałaby zapłacić jej nawet 2 mln zł. Uznaliśmy więc, że zrobimy projekt sami - mówi Sawicki.

Umowa z samorządem wojewódzkim zostanie prawdopodobnie podpisana do końca roku, potem trzeba będzie poczekać, aż Prószków uchwali poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego, bo ten, który przyjął kilka tygodni temu, temu został uchylony przez służby wojewody z powodu licznych błędów.

- Liczymy na to, że nowy plan będzie ważny w połowie marca, wtedy poszukamy wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w systemie "zaprojektuj i buduj". Jeśli harmonogram się utrzyma, centrum powinno być gotowe w październiku 2019 roku - mówi Sawicki.

Powstaną dwa obiekty: jeden przeznaczony dla badań typowo naukowych w Opolu (trzy kondygnacje, 2 100 metrów kw), drugi w Prószkowie, przeznaczony dla badań na rzecz biznesu. Będą tam też poletka, odnowiona zostanie także zabytkowa szklarnia. Mniej więcej połowa budżetu projektu zostanie przeznaczona na mury, druga zostanie wydana na specjalistyczną aparaturę. Tu potrzeby są duże: naukowcy zgłosili już 38 projektów badawczych do realizacji w opolskiej części centrum.

Zobacz także

2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »