Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już ...
2017-12-12, 14:14 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni

Grzegorz Sawicki o planach zagospodarowania pruszkowskiej Pomologii
- Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zgłoszonym do tego działania i tym samym jedynym na liście - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Sawicki, dyrektor biura projektów strategicznych Uniwersytetu Opolskiego.
Jak mówi nasz gość, projekt przekształcenia Pomologii w Prószkowie w międzynarodowe centrum badawcze, które ma świadczyć usługi dla szeroko rozumianego przemysłu rolno-spożywczego, będzie w sumie kosztował około 42 mln zł. Uniwersytet dzięki różnym darczyńcom zebrał już 10 mln na wkład własny, teraz dostanie 32 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

- Projekt przygotowaliśmy własnymi siłami, choć kiedy zająłem się nim półtora roku temu, był plan zlecenia tego firmie zewnętrznej. Ale taka firma bierze do 8 procent przyznanego dofinansowania, więc uczelnia musiałaby zapłacić jej nawet 2 mln zł. Uznaliśmy więc, że zrobimy projekt sami - mówi Sawicki.

Umowa z samorządem wojewódzkim zostanie prawdopodobnie podpisana do końca roku, potem trzeba będzie poczekać, aż Prószków uchwali poprawiony plan zagospodarowania przestrzennego, bo ten, który przyjął kilka tygodni temu, temu został uchylony przez służby wojewody z powodu licznych błędów.

- Liczymy na to, że nowy plan będzie ważny w połowie marca, wtedy poszukamy wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w systemie "zaprojektuj i buduj". Jeśli harmonogram się utrzyma, centrum powinno być gotowe w październiku 2019 roku - mówi Sawicki.

Powstaną dwa obiekty: jeden przeznaczony dla badań typowo naukowych w Opolu (trzy kondygnacje, 2 100 metrów kw), drugi w Prószkowie, przeznaczony dla badań na rzecz biznesu. Będą tam też poletka, odnowiona zostanie także zabytkowa szklarnia. Mniej więcej połowa budżetu projektu zostanie przeznaczona na mury, druga zostanie wydana na specjalistyczną aparaturę. Tu potrzeby są duże: naukowcy zgłosili już 38 projektów badawczych do realizacji w opolskiej części centrum.

Zobacz także

2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:22 Najszybciej powstanie obwodnica Myśliny Gościem pierwszej części czwartkowej Loży Radiowej był Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA. Poinformował on słuchaczy m.in. o pozysk ... » więcej 2018-03-14, godz. 15:00 Adrian Czubak o przywróceniu pełnej żeglowności na Odrze oraz realizacji ustawy dekomunizacyjnej Jesienią w Opolu odbędzie się kongres poświęcony sprawom żeglugi śródlądowej - poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak. Jak wyjaśnił, to uznanie zaangażow ... » więcej 2018-03-14, godz. 14:18 Andrzej Kasiura o ruchu na Odrze i wokół niej oraz o przygotowaniach do wyborów - Najlepiej, żeby o ilości kadencji danego np. burmistrza zadecydowali mieszkańcy, bo oni wiedzą najlepiej, kto się nadaje do pełnienia takiej funkcji, a kto ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:52 Przemysław Zych o tym, czym będzie się zajmował w opolskim ratuszu W drugiej godzinie wtorkowej Loży Radiowej gościem Radia Opole był Przemysław Zych, nowo mianowany wiceprezydent Opola, do niedawna dyrektor Miejskiego Ośrodk ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:10 Mieczysław Wojtaszek o programach z plusem, które nie załamały polskiej gospodarki Około 50 tys. opolskich rodzin skorzystało do końca lutego tego roku z pieniędzy 500 plus. Jak wylicza Mieczysław Wojtaszek, dyr. Wydziału Polityki Społecznej ... » więcej 2018-03-12, godz. 17:00 Antoni Duda i Leszek Korzeniowski o kwestii "odchudzania" rządu Do kwestii "odchudzania" rządu odnieśli się goście Parlamentarnego Poniedziałku w "Loży Radiowej" poseł PiS Antoni Duda oraz poseł PO Leszek Korzeniowski. "To ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »