Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym…
2017-12-01, 14:19 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie, niebezpiecznym czadzie i zagrożeniu związanym z afrykańskim pomorem świń

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie
- Pełne zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa staje się faktem. Wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak komentując wczorajsze (30.11) podpisanie umowy na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.
- Zbiornik w sytuacji kryzysowej jest w stanie przyjąć 185 milionów metrów sześciennych wody, czyli zatrzymać tę dużą wodę poza granicami naszego województwa. Poprzednia ekipa nie miała poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Nam się uda. Przekonaliśmy Bank Światowy, prace - po usunięciu głównego wykonawcy - nie zostały przerwane, uregulowano sprawy z podwykonawcami. Zgodnie z terminem idziemy, zgodnie z terminem podpisana została umowa z nowym wykonawcą - mówi wojewoda.

Co szczególnie cieszy - rozwija się żegluga Odrą.

- 100 tys. ton udało się już spławić Odrą, co ważne są to regularne połączenia - podkreślał wojewoda opolski.

Wojewoda opolski zaapelował także do radiosłuchaczy o szczególną czujność w okresie zimowym - podkreślając zagrożenie związane z czadem.

- W tym roku, w wyniku m.in. zatruć tlenkiem węgla, już zmarło w Polsce 12 osób, a jesteśmy na początku okresu grzewczego. To mój apel - byśmy zadbali o własne bezpieczeństwo. By spędzić wspólnie piękne bezpieczne święta. Warto kupić czujnik czadu. Można go kupić w każdym sklepie. Co to jest 100 złotych wydane na czujnik w porównaniu do ratowania życia czy zdrowia - apelował wojewoda.

Adrian Czubak odniósł się również do ostatnich informacji o kolejnych ogniskach ASF (afrykański pomór świń) w Polsce.

- Opolszczyzna w temacie ASF jest na razie bezpieczna. Odbyły się właśnie dwa spotkania sztabów kryzysowych. Ale musimy być czujni tak na prawdę wszędzie. I na drogach i na straganach, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mięsem. W temacie dzików - mój apel - nie dawajmy pozwolenia, aby wchodziły one do miast. Ważne jest segregowanie żywności, zapobieganie tworzeniu się dzikich wysypisk, gdzie mogą one żerować - mówił wojewoda opolski.

Aktualnie w lasach województwa prowadzony jest zmasowany odstrzał dzików. Według danych opolskiego łowczego - do końca sezonu gospodarczego, czyli do 31 marca przyszłego roku, myśliwi planują pozyskać około 12 tysięcy dzików.


Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »