Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną…
2017-11-22, 14:47 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii
- Studenci mieliby pełnić funkcję shadow doctor, czyli cieni lekarzy. To praktyka bardzo popularna w krajach anglosaskich. Młodzi ludzie, którzy wiążą przyszłość z zawodem lekarza wiedzą, że na studiach wielu praktycznych rzeczy można się nie nauczyć. Wspaniale są zorganizowane zajęcia teoretyczne, ale od praktyki jest to dosyć daleko – mówił dr Dariusz Łątka, ordynator neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zachęcając studentów medycyny do pracy w ramach woluntariatu w roli asystentów lekarzy i pielęgniarek.
- Młodzi ludzie, którzy marzą o zawodzie lekarza, budują swoje wyobrażenie o tym zawodzie na podstawie filmów, seriali: piękna pani doktor lub przystojny pan doktor o bujnym życiu erotycznym, same sukcesy. A rzeczywistość nie jest tak prosta. Ten zawód jest związany z ogromnymi wyrzeczeniami, zaniedbywaniem życia rodzinnego, mnóstwem obowiązków, niezliczoną ilością nadgodzin – urealniał obraz pracy lekarza dr Łątka.

- Poza tym funkcjonujemy w systemie, który charakteryzuje się tym, że nie wszystko organizacyjnie jest dopięte. I młodzi ludzie, którzy myślą, że wszystko będzie tak zorganizowane, by odnosili same sukcesy, mogą się rozczarować. Lepiej się rozczarować wcześniej niż później. Jeśli ktoś jest stworzony do tego zawodu, to poradzi sobie w każdych warunkach, ale lepiej, żeby wiedział na co się skazał wybierając tę drogę – mówił Łątka.

Ordynator opolskiej neurochirurgii opowiedział tez o znaczeniu nowoczesnych technologii w pracy chirurga i o nowych nabytkach sprzętowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- W ramach studiów na kierunku lekarskim przewidziany jest przedmiot nowoczesne technologie w chirurgii. Współczesny chirurg musi być przygotowany do obsługi urządzeń cyfrowych wspomagających jego pracę. Manualnych zdolności komputerowo wspomóc się nie da, ale można wspomóc wyobraźnię – stwierdził Łątka.

- Mamy od około 10 lat takie narzędzia. To tzw. neuronawigacja, która pozwala chirurgowi wyobrazić sobie lepiej operowaną strukturę. W tym roku wymieniliśmy nasz system neuronawigacji. A ponieważ w 2015 r. byliśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce, który pozyskał taki sprzęt do codziennej praktyki klinicznej, to czujemy się w tym mocni. Wiele operacji zrobiliśmy w Polsce jako pierwsi z użyciem nawigacji, więc sprzęt trafił we właściwe ręce. Pozwala on zaoszczędzić czas, a w neurochirurgii jest on kluczowy – mówił ordynator.

Oddział neurochirurgii USK czeka też na nowy mikroskop operacyjny. Taki zrobotyzowany sprzęt ma trafić w ręce lekarzy w przyszłym roku.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »