Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną…
2017-11-22, 14:47 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii
- Studenci mieliby pełnić funkcję shadow doctor, czyli cieni lekarzy. To praktyka bardzo popularna w krajach anglosaskich. Młodzi ludzie, którzy wiążą przyszłość z zawodem lekarza wiedzą, że na studiach wielu praktycznych rzeczy można się nie nauczyć. Wspaniale są zorganizowane zajęcia teoretyczne, ale od praktyki jest to dosyć daleko – mówił dr Dariusz Łątka, ordynator neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zachęcając studentów medycyny do pracy w ramach woluntariatu w roli asystentów lekarzy i pielęgniarek.
- Młodzi ludzie, którzy marzą o zawodzie lekarza, budują swoje wyobrażenie o tym zawodzie na podstawie filmów, seriali: piękna pani doktor lub przystojny pan doktor o bujnym życiu erotycznym, same sukcesy. A rzeczywistość nie jest tak prosta. Ten zawód jest związany z ogromnymi wyrzeczeniami, zaniedbywaniem życia rodzinnego, mnóstwem obowiązków, niezliczoną ilością nadgodzin – urealniał obraz pracy lekarza dr Łątka.

- Poza tym funkcjonujemy w systemie, który charakteryzuje się tym, że nie wszystko organizacyjnie jest dopięte. I młodzi ludzie, którzy myślą, że wszystko będzie tak zorganizowane, by odnosili same sukcesy, mogą się rozczarować. Lepiej się rozczarować wcześniej niż później. Jeśli ktoś jest stworzony do tego zawodu, to poradzi sobie w każdych warunkach, ale lepiej, żeby wiedział na co się skazał wybierając tę drogę – mówił Łątka.

Ordynator opolskiej neurochirurgii opowiedział tez o znaczeniu nowoczesnych technologii w pracy chirurga i o nowych nabytkach sprzętowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- W ramach studiów na kierunku lekarskim przewidziany jest przedmiot nowoczesne technologie w chirurgii. Współczesny chirurg musi być przygotowany do obsługi urządzeń cyfrowych wspomagających jego pracę. Manualnych zdolności komputerowo wspomóc się nie da, ale można wspomóc wyobraźnię – stwierdził Łątka.

- Mamy od około 10 lat takie narzędzia. To tzw. neuronawigacja, która pozwala chirurgowi wyobrazić sobie lepiej operowaną strukturę. W tym roku wymieniliśmy nasz system neuronawigacji. A ponieważ w 2015 r. byliśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce, który pozyskał taki sprzęt do codziennej praktyki klinicznej, to czujemy się w tym mocni. Wiele operacji zrobiliśmy w Polsce jako pierwsi z użyciem nawigacji, więc sprzęt trafił we właściwe ręce. Pozwala on zaoszczędzić czas, a w neurochirurgii jest on kluczowy – mówił ordynator.

Oddział neurochirurgii USK czeka też na nowy mikroskop operacyjny. Taki zrobotyzowany sprzęt ma trafić w ręce lekarzy w przyszłym roku.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »