Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z po ...
2017-11-22, 14:22 Autor: Agnieszka Stefaniak

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie
Zarząd województwa przygotował nowy plan ochrony powietrza dla całego województwa.
- Przyczyn konieczności przygotowania nowego dokumentu jest kilka. M.in. zmiana granic administracyjnych Opola, ale przede wszystkim zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Doszło do przekroczenia norm w zakresie pyłów PM 2,5, PM 10 a także benzopirenów czy benzenu i ozonu - powiedział w Loży Radiowej wicemarszałek Antoni Konopka.
Projekt jest już gotowy, obecnie w regionie trwają konsultacje społeczne, choć jak przyznał wicemarszałek nie cieszą się popularnością. Swoje uwagi można zgłaszać także drogą elektroniczną.

- Koalicja na rzecz czystego powietrza na konsultacjach w Opolu z pewnością się pojawi - zapowiedział jej działacz Jarosław Pilc.

- Fatalnie się stało, że samorząd na etapie przygotowania projektu nie włączył środowisk społecznych - dodał. - Wtedy mielibyśmy już jakoś wypracowaną bazę. Teraz będziemy wnosić o poprawki.

Wśród nich między innymi tę dotyczącą finansowania wymiany pieców. W dokumencie - według Pilca jest ogólnik, że "samorządy powinny dołożyć wszelkich stań", by wspomóc mieszkańców. Tymczasem powinien m.in. być zapis, który zakładałby powstanie instrumentu finansowego, który wprost będzie wspomagał gminy.

- Obecnie w RPO mamy możliwości przekazania pieniędzy na wymianę systemów ogrzewania, ale na jednostki samorządu, nie ma możliwości by starały się o to wsparcie osoby prawne. Będziemy próbować renegocjować te zapisy. W mojej opinii takimi pieniędzmi powinien dysponować WFOŚiGW, który jednak nie jest już w gestii marszałka - odpowiedział wicemarszałek Konopka.

Jarosław Pilc zaapelował na naszej antenie o możliwość przedłużenia konsultacji nad projektem nowego programu ochrony środowiska.

Jednym z filarów nowego programu poprawy jakości powietrza w regionie będzie edukacja już na etapie szkół. Ponadto w planach jest inwentaryzacja starych, nieekologicznych pieców i ułatwienia w ich wymianie.

Zobacz także

2017-12-14, godz. 14:23 Marko Markowski o PiS w Krapkowicach, czyli o tym, że gdzie dwóch się bije, tam prawica korzysta - Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Chcemy pokazać wyborcom z Krapkowic, że istnieje alternatywa dla dwóch zwalczających się obozów władzy: burmistrz ... » więcej 2017-12-14, godz. 12:22 Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną - Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos ni ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:52 Stanisław Rakoczy o tym, że projekt nowej ordynacji jest zbójecki i procedowany w skandaliczny sposób - Ponieważ marszałek Kuchciński nie zgodził się na publiczne wysłuchanie, postanowiliśmy wystąpić do wszystkich marszałków, by zorganizować takie wysłuchanie ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:40 Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach - O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:35 Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i absolwentach opolskich uczelni w ujęciu statystycznym Opolski urząd statystyczny przeanalizował dane dotyczące studentów, absolwentów opolskich uczelni. Zadaniem zestawienia, będącego elementem raportu o aktywnoś ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:14 Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni - Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zg ... » więcej 2017-12-11, godz. 12:04 Tomasz Kostuś o jednoczeniu opozycji, powrocie do PRL i "przejściowym premierze" Morawieckim - Jestem zdecydowanym zwolennikiem wspólnej listy opozycji w wyborach samorządowych. Taka lista to warunek sine qua non sukcesu. I odwrotnie, jeśli się nie zj ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:28 Katarzyna Czochara o rządowej sztafecie, nowych członkach partii i przygotowaniach PiS do wyborów samorządowych - Od kiedy zostałam przewodniczącą partii w regionie, do partii zapisało się prawie 400 osób, teraz mamy w regionie około tysiąca członków – mówiła w Loży Rad ... » więcej 2017-12-08, godz. 14:05 Marek Kawa o tym, czy światu grozi III wojna światowa i jaką rolę odgrywa w tym Ameryka z Donaldem Trumpem na czele Czy grozi nam trzecia wojna światowa? Na to pytanie w „Loży Radiowej” odpowiadał dr Marek Kawa, amerykanista. Gość programu analizował powody, dla których pre ... » więcej 2017-12-07, godz. 14:08 Andrzej Buła o tym, że szykuje mocną ekipę na wybory a klakierów nie toleruje, więc rywal mu nie przeszkadza - Nie planuję żadnych czystek - stwierdził w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, wybrany w sobotę na przewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatels ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »