Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z po ...
2017-11-22, 14:22 Autor: Agnieszka Stefaniak

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie
Zarząd województwa przygotował nowy plan ochrony powietrza dla całego województwa.
- Przyczyn konieczności przygotowania nowego dokumentu jest kilka. M.in. zmiana granic administracyjnych Opola, ale przede wszystkim zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Doszło do przekroczenia norm w zakresie pyłów PM 2,5, PM 10 a także benzopirenów czy benzenu i ozonu - powiedział w Loży Radiowej wicemarszałek Antoni Konopka.
Projekt jest już gotowy, obecnie w regionie trwają konsultacje społeczne, choć jak przyznał wicemarszałek nie cieszą się popularnością. Swoje uwagi można zgłaszać także drogą elektroniczną.

- Koalicja na rzecz czystego powietrza na konsultacjach w Opolu z pewnością się pojawi - zapowiedział jej działacz Jarosław Pilc.

- Fatalnie się stało, że samorząd na etapie przygotowania projektu nie włączył środowisk społecznych - dodał. - Wtedy mielibyśmy już jakoś wypracowaną bazę. Teraz będziemy wnosić o poprawki.

Wśród nich między innymi tę dotyczącą finansowania wymiany pieców. W dokumencie - według Pilca jest ogólnik, że "samorządy powinny dołożyć wszelkich stań", by wspomóc mieszkańców. Tymczasem powinien m.in. być zapis, który zakładałby powstanie instrumentu finansowego, który wprost będzie wspomagał gminy.

- Obecnie w RPO mamy możliwości przekazania pieniędzy na wymianę systemów ogrzewania, ale na jednostki samorządu, nie ma możliwości by starały się o to wsparcie osoby prawne. Będziemy próbować renegocjować te zapisy. W mojej opinii takimi pieniędzmi powinien dysponować WFOŚiGW, który jednak nie jest już w gestii marszałka - odpowiedział wicemarszałek Konopka.

Jarosław Pilc zaapelował na naszej antenie o możliwość przedłużenia konsultacji nad projektem nowego programu ochrony środowiska.

Jednym z filarów nowego programu poprawy jakości powietrza w regionie będzie edukacja już na etapie szkół. Ponadto w planach jest inwentaryzacja starych, nieekologicznych pieców i ułatwienia w ich wymianie.

Zobacz także

2018-03-22, godz. 14:16 Violetta Porowska o ruszającym programie bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci -Fenomelnalna sprawa! - tak o programie, bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016, który właśnie ruszył, mówi ... » więcej 2018-03-22, godz. 11:27 Przemysław Daca o tym, że woda w każdej postaci powinna mieć jednego gospodarza i wreszcie tak jest - Bardzo dobrze, że w jednym miejscu skupiono wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmowały się różne instytucje. Ten podział nie był zdrowy, co pokazywały ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:18 Konrad Gęsiarz o kłopotach w obsadach dyżurów w szpitalu w Namysłowie - Nocna i świąteczna opieka medyczna w powiecie jest zabezpieczona - zapewniał w Loży Radiowej wicestarosta namysłowski Konrad Gęsiarz. Samorządowiec przyznał ... » więcej 2018-03-21, godz. 14:21 Łukasz Sowada, Zbigniew Kubalańca i Marek Kawa o sile intencji i biznesie w opolskim ratuszu Nie milkną echa listu intencyjnego, który podpisały z prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem władze Opola, a który to list dotyczy określonych transakcj ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej 2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »