Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z po ...
2017-11-22, 14:22 Autor: Agnieszka Stefaniak

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie

Antoni Konopka i Jarosław Pilc o problemach z powietrzem w województwie i programie naprawczym, który konsultowany jest społecznie
Zarząd województwa przygotował nowy plan ochrony powietrza dla całego województwa.
- Przyczyn konieczności przygotowania nowego dokumentu jest kilka. M.in. zmiana granic administracyjnych Opola, ale przede wszystkim zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Doszło do przekroczenia norm w zakresie pyłów PM 2,5, PM 10 a także benzopirenów czy benzenu i ozonu - powiedział w Loży Radiowej wicemarszałek Antoni Konopka.
Projekt jest już gotowy, obecnie w regionie trwają konsultacje społeczne, choć jak przyznał wicemarszałek nie cieszą się popularnością. Swoje uwagi można zgłaszać także drogą elektroniczną.

- Koalicja na rzecz czystego powietrza na konsultacjach w Opolu z pewnością się pojawi - zapowiedział jej działacz Jarosław Pilc.

- Fatalnie się stało, że samorząd na etapie przygotowania projektu nie włączył środowisk społecznych - dodał. - Wtedy mielibyśmy już jakoś wypracowaną bazę. Teraz będziemy wnosić o poprawki.

Wśród nich między innymi tę dotyczącą finansowania wymiany pieców. W dokumencie - według Pilca jest ogólnik, że "samorządy powinny dołożyć wszelkich stań", by wspomóc mieszkańców. Tymczasem powinien m.in. być zapis, który zakładałby powstanie instrumentu finansowego, który wprost będzie wspomagał gminy.

- Obecnie w RPO mamy możliwości przekazania pieniędzy na wymianę systemów ogrzewania, ale na jednostki samorządu, nie ma możliwości by starały się o to wsparcie osoby prawne. Będziemy próbować renegocjować te zapisy. W mojej opinii takimi pieniędzmi powinien dysponować WFOŚiGW, który jednak nie jest już w gestii marszałka - odpowiedział wicemarszałek Konopka.

Jarosław Pilc zaapelował na naszej antenie o możliwość przedłużenia konsultacji nad projektem nowego programu ochrony środowiska.

Jednym z filarów nowego programu poprawy jakości powietrza w regionie będzie edukacja już na etapie szkół. Ponadto w planach jest inwentaryzacja starych, nieekologicznych pieców i ułatwienia w ich wymianie.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »