Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Maciej Wujec o rewitalizacji dworca PKS, uzbraja ...
2017-11-09, 14:41 Autor: Marek Świercz

Maciej Wujec o rewitalizacji dworca PKS, uzbrajaniu strefy w Karczowie i kamionce, z której paruje woda

Maciej Wujec o rewitalizacji dworca PKS, uzbrajaniu strefy w Karczowie i kamionce, z której paruje woda
- Przekształcenie dworca PKS jest częścią wielkiego planu rewitalizacji centrum Opola. Mamy szansę na uzyskanie unijnego dofinansowania, stąd piątkowa sesja nadzwyczajna, na której poprosimy o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Prace projektowe pokazały bowiem, że budynki, które zamierzamy tam postawić, nie są zgodne z obecnym planem - mówił w Loży Radiowej wiceprezydent Opola Maciej Wujec.
Przypomnijmy: poprzednie władze Opola nie zdecydowały się na przejęcie opolskiego PKS-u, który został ostatecznie kupiony, razem z dworcem autobusowym, kupiony przez Sindbada, czyli wielkiego prywatnego przewoźnika. W ostatnim czasie władze Opola, już nowe, wynegocjowały przejęcie dworca, który ma zostać przekształcony w nowoczesne centrum przesiadkowe, z parkingami i pokaźną ilością zieleni. Znikną także budki pamiętające czasy narodzin polskiego kapitalizmu. Jak tłumaczy nasz gość, centrum będzie prowadzone przez wybranego operatora i ponieważ w założeniu ma być ogólnodostępne, będą mogli z niego korzystać także ci prywatni przewoźnicy, którzy dziś zabierają pasażerów z okolicznych ulic, przyczyniając się do pogłębienia problemów komunikacyjnych.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o uzbrojeniu strefy ekonomicznej w okolicach Karczowa, gdzie Opola ma, po zmianie granic, 120 hektarów w WSSE do zagospodarowania.

- Podobnie jak niektóre inne samorządy nie zdecydowaliśmy się na uzbrojenie tych terenów za unijne pieniądze, bo warunki stawiane przez unię nie są korzystne. Gdyby nie udało się nam ściągnąć odpowiedniej liczby małych i średnich firm, musielibyśmy te pieniądze oddać - mówi nam Wujec.

Kolejny temat to woda znikająca z kamionki Bolko, Jak się okazuje, woda nie wycieka, ale - z powodu kilku kolejnych suchych lat - po prostu wyparowuje.

- Nie da się tam dolać wody z Odry, bo to by kamionkę zniszczyło. Liczymy na naturę, czyli na to, że popada - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2018-04-20, godz. 14:08 Łukasz Sasuła o tym, dlaczego gry komputerowe wciągają starych i młodych - Grałem w kilka tysięcy gier komputerowych - przyznał w Loży Radiowej Łukasz Sasuła, doktorant zajmujący się naukowo tematyką narracyjności gier. Ocenił równ ... » więcej 2018-04-19, godz. 16:33 Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach - Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język o ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »