Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w ...
2017-11-08, 10:36 Autor: Marek Świercz

Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w Opolu są niekorzystne dla małych społeczności, ale opozycja już myśli, jak sobie z tym poradzić

Marcin Gambiec o nowych okręgach wyborczych w powiększonym Opolu
- Nie jesteśmy zachwyceni nowymi okręgami wyborczymi, ale zakładamy, że to na razie tylko propozycja ratusza, nad którą będziemy jeszcze dyskutować - stwierdził w Loży Radiowej Marcin Gambiec, przewodniczący Klubu Radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu w opolskiej Radzie Miasta.
Zmianę mapy wyborczej Opola wymusiło powiększenie miasta. Poprzedni podział na okręgi, stworzony za rządów SLD, budził od dawna rozliczne wątpliwości - miasto zostało wtedy podzielone, niczym tort, na takie kawałki, że w jednym okręgu znaleźli się mieszkańcy ścisłego centrum i odległych peryferiów. Nowy podział, uwzględniający granice dzielnic (przypomnijmy: całe miasto zostało na dzielnice podzielone), miał być sprawiedliwszy.

- Nadal jest jednak tak, że nowe dzielnice są w jednym okręgu z wielkimi dzielnicami Opola, na przykład dawne sołectwa z gminy Dobrzeń Wielki zostały połączone z osiedlem Armii Krajowej. W tych realiach małe lokalne społeczności praktycznie nie mają szans na własnego radnego - ocenia Gambiec. - Wcześniej było pięć okręgów, teraz mają być tylko cztery, nie bardzo wiemy czemu.

Nasz gość twierdzi, że liczy na dalszą dyskusję nad projektem, mówi także o tym, że trwają już przedwyborcze rozmowy opozycyjnych ugrupowań.

- Jest możliwe, że cała opozycja w Opolu wystawi wspólnego kandydata na prezydenta, kogoś nie związanego z żadną partią polityczną - mówi Gambiec. - Możliwe także, że stworzymy wspólny komitet i wystawimy jedną listę kandydatów na radnych.

Przypomnijmy: w Opolu wybranych zostanie 25 rajców. W tej chwili jest ich 36, bo do rady automatycznie weszli radni z sołectw przyłączonych do miasta. Ten stan rzeczy potrwa jednak tylko do końca kadencji, czyli do jesieni przyszłego roku.

Zobacz także

2018-01-19, godz. 15:00 Wojewoda: jestem politykiem i realizuję program rządu PiS Gościem piątkowej „Loży Radiowej” był wojewoda opolski Adrian Czubak, który odniósł się do zarzutów o „chodzenie na krótkim partyjnym łańcuchu”, jakie postawi ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:43 Konrad Gęsiarz o swoim mandacie radnego, hipokryzji Ryszarda Wilczyńskiego, inwestycjach i politycznych planach namysł ... - Moim zdaniem, wystąpienie posła Ryszarda Wilczyńskiego w Sejmie wpisuje się w strategię opozycji, która próbuje wmówić opinii publicznej, że w kraju dzieją ... » więcej 2018-01-17, godz. 12:48 Loża Radiowa na sesji Rady Powiatu Kluczborskiego. Dlaczego trzeba było zamknąć internę Powiatowego Centrum Zdrowia? C ... Co zrobić, by ponownie uruchomić oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć uczestnicy sesji Rady ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:51 Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami - Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży R ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:33 Piotr Woźniak o tym, że prawdziwą opozycją jest dziś opozycja pozaparlamentarna, bo ta w Sejmie zawiodła - Trzeba to powiedzieć mocno: choć opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej podpisał się pod Deklaracją Opolską, to dalszą współpracę z Platformą Obywatelską i No ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:29 Maciej Stefański o przeprawie, o którą Brzeg walczył od ćwierć wieku, a także o kontrowersyjnym więzieniu za pół milia ... - To było kilkadziesiąt wyjazdów do ministerstw, wspólnie z posłanką Katarzyną Czocharą i wojewodą Adrianem Czubakiem. W końcu udało się nam przekonać decyden ... » więcej 2018-01-15, godz. 15:24 Ryszard Wilczyński o kompromisie aborcyjnym, projekcie "Ratujmy kobiety" i zadaniach wojewodów - Projekt "Ratujmy kobiety" został wrzucony pod obrady w najgorszym możliwym momencie. W chwili, gdy trzeba zrobić wszystko, by obronić wypracowany przed laty ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:33 Rząd sfinansuje budowę dziewięciu opolskich obwodnic - W budżecie państwa uchwalonym w czwartek zapisano kluczowe inwestycje drogowe, na które nasz region czekał od dziesięcioleci – powiedziała w Loży Radiowej p ... » więcej 2018-01-12, godz. 16:27 CWK powinno tętnić życiem W Loży Radiowej gościł też nowo powołany dyrektor Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu Patryk Stasiak. Przedstawił swoje plany związane z funkcjonowani ... » więcej 2018-01-11, godz. 15:36 Michał Siek o ciągle zmieniającym się systemie edukacji Gościem czwartkowej "Loży Radiowej" był Michał Siek, opolski kurator oświaty, który zwrócił uwagę, że siódme miejsce opolskiego "Ekonomika" w rankingu technik ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »