Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w ...
2017-11-08, 10:36 Autor: Marek Świercz

Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w Opolu są niekorzystne dla małych społeczności, ale opozycja już myśli, jak sobie z tym poradzić

Marcin Gambiec o nowych okręgach wyborczych w powiększonym Opolu
- Nie jesteśmy zachwyceni nowymi okręgami wyborczymi, ale zakładamy, że to na razie tylko propozycja ratusza, nad którą będziemy jeszcze dyskutować - stwierdził w Loży Radiowej Marcin Gambiec, przewodniczący Klubu Radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu w opolskiej Radzie Miasta.
Zmianę mapy wyborczej Opola wymusiło powiększenie miasta. Poprzedni podział na okręgi, stworzony za rządów SLD, budził od dawna rozliczne wątpliwości - miasto zostało wtedy podzielone, niczym tort, na takie kawałki, że w jednym okręgu znaleźli się mieszkańcy ścisłego centrum i odległych peryferiów. Nowy podział, uwzględniający granice dzielnic (przypomnijmy: całe miasto zostało na dzielnice podzielone), miał być sprawiedliwszy.

- Nadal jest jednak tak, że nowe dzielnice są w jednym okręgu z wielkimi dzielnicami Opola, na przykład dawne sołectwa z gminy Dobrzeń Wielki zostały połączone z osiedlem Armii Krajowej. W tych realiach małe lokalne społeczności praktycznie nie mają szans na własnego radnego - ocenia Gambiec. - Wcześniej było pięć okręgów, teraz mają być tylko cztery, nie bardzo wiemy czemu.

Nasz gość twierdzi, że liczy na dalszą dyskusję nad projektem, mówi także o tym, że trwają już przedwyborcze rozmowy opozycyjnych ugrupowań.

- Jest możliwe, że cała opozycja w Opolu wystawi wspólnego kandydata na prezydenta, kogoś nie związanego z żadną partią polityczną - mówi Gambiec. - Możliwe także, że stworzymy wspólny komitet i wystawimy jedną listę kandydatów na radnych.

Przypomnijmy: w Opolu wybranych zostanie 25 rajców. W tej chwili jest ich 36, bo do rady automatycznie weszli radni z sołectw przyłączonych do miasta. Ten stan rzeczy potrwa jednak tylko do końca kadencji, czyli do jesieni przyszłego roku.

Zobacz także

2018-10-22, godz. 15:36 Tomasz Kostuś o wstępnych wynikach wyborów samorządowych w regionie - Zajęcie drugiego miejsca w wyborach do sejmików wojewódzkich to dobry wynik - tak sondażowy wynik Koalicji Obywatelskiej podsumował poseł PO Tomasz Kostuś. ... » więcej 2018-10-22, godz. 14:32 Violetta Porowska o wypracowanym kapitale i o tym, że przegrana to nie porażka - Już wczoraj wieczorem pogratulowałam Arkadiuszowi Wiśniewskiemu zwłaszcza, że sukces jest wielki. Jeżeli sprawdzą się wyniki, że Pan prezydent osiągnął wyni ... » więcej 2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »