Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w ...
2017-11-08, 10:36 Autor: Marek Świercz

Marcin Gambiec o tym, że nowe okręgi wyborcze w Opolu są niekorzystne dla małych społeczności, ale opozycja już myśli, jak sobie z tym poradzić

Marcin Gambiec o nowych okręgach wyborczych w powiększonym Opolu
- Nie jesteśmy zachwyceni nowymi okręgami wyborczymi, ale zakładamy, że to na razie tylko propozycja ratusza, nad którą będziemy jeszcze dyskutować - stwierdził w Loży Radiowej Marcin Gambiec, przewodniczący Klubu Radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu w opolskiej Radzie Miasta.
Zmianę mapy wyborczej Opola wymusiło powiększenie miasta. Poprzedni podział na okręgi, stworzony za rządów SLD, budził od dawna rozliczne wątpliwości - miasto zostało wtedy podzielone, niczym tort, na takie kawałki, że w jednym okręgu znaleźli się mieszkańcy ścisłego centrum i odległych peryferiów. Nowy podział, uwzględniający granice dzielnic (przypomnijmy: całe miasto zostało na dzielnice podzielone), miał być sprawiedliwszy.

- Nadal jest jednak tak, że nowe dzielnice są w jednym okręgu z wielkimi dzielnicami Opola, na przykład dawne sołectwa z gminy Dobrzeń Wielki zostały połączone z osiedlem Armii Krajowej. W tych realiach małe lokalne społeczności praktycznie nie mają szans na własnego radnego - ocenia Gambiec. - Wcześniej było pięć okręgów, teraz mają być tylko cztery, nie bardzo wiemy czemu.

Nasz gość twierdzi, że liczy na dalszą dyskusję nad projektem, mówi także o tym, że trwają już przedwyborcze rozmowy opozycyjnych ugrupowań.

- Jest możliwe, że cała opozycja w Opolu wystawi wspólnego kandydata na prezydenta, kogoś nie związanego z żadną partią polityczną - mówi Gambiec. - Możliwe także, że stworzymy wspólny komitet i wystawimy jedną listę kandydatów na radnych.

Przypomnijmy: w Opolu wybranych zostanie 25 rajców. W tej chwili jest ich 36, bo do rady automatycznie weszli radni z sołectw przyłączonych do miasta. Ten stan rzeczy potrwa jednak tylko do końca kadencji, czyli do jesieni przyszłego roku.

Zobacz także

2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:12 Maria Niedziółka o straży rybackiej oraz o tym, kogo może kontrolować i karać - Na terenie województwa opolskiego jest tylko 7 strażników ze straży rybackiej. W ciągu roku tych 7 strażników kontroluje około 12 tys. ludzi - mówiła w "Loż ... » więcej 2018-04-12, godz. 15:01 Sławomir Kusz o bezpiecznej bankowości internetowej dla seniorów Sławomir Kusz, rzecznik opolskiego oddziału NBP mówił o zagrożeniach, z jakimi coraz częściej w cyfrowym świecie bankowości spotykają się opolscy seniorzy. » więcej 2018-04-12, godz. 15:07 Burmistrz Wrębiak odpowiada na zarzuty posła Grabowskiego w sprawie budowy nowego zakładu karnego "Do brzeskiego ratusza nie wpłynął żaden wniosek dotyczący budowy nowego więzienia, na który powinienem odpowiedzieć - w tern sposób burmistrz, Jerzy Wrębiak ... » więcej 2018-04-11, godz. 15:00 Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi W Polsce jest kilkuset realizatorów stricte emisyjnych, związanych z emisją różnego typu programów. Długie godziny w pracy spędzają za stołem realizatorskim, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »