Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki…
2017-10-20, 15:59 Autor: Tomasz Gdula (oprac. Wanda Kownacka)

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok

W Loży Radiowej o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok
W piątkowej (20.10) Loży Radiowej rozmawialiśmy tym razem o niekorzystnej zmianie prawa, jaka dotknęła poszukiwaczy skrytych w ziemi pamiątek historycznych. Do niedawna za prowadzenie poszukiwań z użyciem np. wykrywacza metali groziła im grzywna, gdyż było to wykroczenie. Teraz taka działalność bez stosownego zezwolenia jest już przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia.
Gośćmi audycji byli dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Krzysztof Stecki, historyk i eksplorator. W jego opinii nowa ustawa to bubel prawny, który nie definiuje nawet precyzyjnie czym jest zabytek. Gość Loży Radiowej przyznał jednak, że prawo regulujące działalność eksploratorów jest niezbędne, ponieważ część poszukiwaczy to „hieny cmentarne”, dokonujące grabieży grobów żołnierzy poległych na polskich ziemiach podczas różnych wojen. Rzecz w tym, by to prawo było precyzyjne i mądre, a obecnie obowiązująca ustawa taka nie jest.

Magdalena Przysiężna-Pizarska zwróciła natomiast uwagę, że wśród poszukiwaczy wiele jest osób mających bardzo małą lub niemal zerową wiedzę na temat tego, jak należy postępować ze znaleziskami, by przy okazji wykopywania pamiątek wojennych nie niszczyć stanowisk archeologicznych pochodzących z innych, wcześniejszych epok, co oznacza bezpowrotną stratę dla dziedzictwa kulturowego.

Dr Przysiężna-Pizarska zwróciła też uwagę na często bardzo niechętny stosunek eksploratorów do uwag zawodowych archeologów. Opowiedziała w tym kontekście mrożącą krew w żyłach historię. Otóż pewnego razu grupa amatorów poszukiwania skarbów, po tym jak opolska archeolog zwróciła im uwagę, że niszczą stanowisko archeologiczne, na którym pracuje ze studentami, podrzuciła na owo stanowisko minę, będącą pozostałością wojny.

– Musieliśmy wzywać saperów, by ją usunęli – przyznała Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Z kolei Krzysztof Stecki zwrócił uwagę, że choć wśród eksploratorów zdarzają się hieny, to jednak ich działalność często jest bezcenna dla przywracania pamięci o dawno minionych wydarzeniach i ich bohaterach. Jako przykład podał członków Stowarzyszenie Blechhammer 1944 z Kędzierzyna-Koźla, którzy odnaleźli liczne szczątki samolotów biorących udział w „bitwie o paliwo”, jaka 73 lata temu rozegrała się nad Kędzierzynem-Koźlem i wyeksponowali je w stworzonym własnym sumptem muzeum.

Rozmowę prowadzili Tomasz Gdula i Zbigniew Górniak

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »