Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu…
2017-09-28, 22:11 Autor: Ewa Skrabacz

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców
Koncerty zespołu „Śląsk” i orkiestry dętej, wykłady, wznowienie książki „Osiem wieków Ziemi Leśnickiej”, rocznicowa pieśń i hejnał, odsłonięcie pamiątkowych tablic, tort urodzinowy – całą paletę jubileuszowych atrakcji przedstawił naszym słuchaczom burmistrz świętującej 800 lat Leśnicy, Łukasz Jastrzembski.
- Najstarszym architektonicznym śladem w Leśnicy jest kościół parafialny. Można powiedzieć, że ten kościół jest łącznikiem między tym, co było kiedyś i jest teraz. Wizerunek tego najstarszego budynku wykorzystaliśmy na pamiątkowym medalu, który został wybity z okazji 800 lat Leśnicy – mówił burmistrz.

Nasz gość zaprezentował też gadżety, które promują Leśnicę i upamiętniają jej jubileusz. Wśród pamiątkowych przedmiotów znajduje się rękawica kuchenna z nadrukiem kapusty i z napisem „Od wieków Leśnica najlepszą kapustą słynie”.

- Rolnicy dookoła Leśnicy sadzili kiedyś bardzo dużo kapusty. Opowiadają, że ich ojcowie jeździli do sąsiednich sołectw, powiatów, nawet pod Racibórz i sprzedawali leśnicką kapustę. Pytano, czy to kapusta z Leśnicy – opowiadał Jastrzembski.

Jubileusz miasta upamiętniają też bigle, czyli drewniane wieszaki z okolicznościowym napisem.

- Staraliśmy się dotrzeć do byłych naczelników gminy. Jeden z nich, dziś osiemdziesięcioletni człowiek, przyjechał z Kędzierzyna-Koźla ze swoim synem, by osobiście potwierdzić przyjęcie zaproszenia. Godzinę wspólnie rozmawialiśmy, wspominaliśmy, jak to było kiedyś. To cieszy, że czują się docenieni i skorzystali z zaproszenia – mówił nasz gość, dodając, że najtrudniej jest zbudować pozytywne emocje dookoła jakiejś inicjatywy. W Leśnicy się udało.

- Rok przygotowań do świętowania, tak wiele inicjatyw realizowanych w tym czasie, pomogło zbudować pozytywne emocje. Jest pozytywne szaleństwo w różnych naszych jednostkach – cieszył się burmistrz, opowiadając o zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i specjalnej, strażaków, emerytów czy Mniejszości Niemieckiej.

Naszego gościa zapytaliśmy też o inwestycje na Górze św. Anny. Burmistrz informował, że wspólnie z powiatem strzeleckim przygotowano projekt rewitalizacji Pomnika Czynu Powstańczego, przedpola przed pomnikiem i amfiteatru. Wniosek złożony do programu „Infrastruktura i Środowisko” powinien być rozpatrzony do końca września br. Jeśli zyska pozytywną ocenę, w najbliższych latach zrealizowany zostanie projekt o wartości 12 mln zł.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »