Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mn ...
2017-09-11, 14:18 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mniejszości, reparacjach i wyborach do Bundestagu

Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mniejszości, reparacjach i wyborach do Bundestagu
- Pod naszą inicjatywą musimy zebrać co najmniej milion podpisów w siedmiu krajach - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, opowiadając o rozpoczętej dziś akcji zbierania podpisów pod tzw. Minority SafePack, czyli obywatelskiej inicjatywie w sprawie wprowadzenia do unijnego prawodawstwa przepisów chroniących podstawowe prawa mniejszości narodowych i etnicznych.
Jak przypomina nasz gość, Unia Europejska przyjęła co prawda dokumenty dotyczące praw mniejszości, ale mają one charakter pewnych ogólnych zaleceń, bo konkretne przepisy są stanowione na poziomie państw członkowskich. Mniejszości zrzeszone w FUEN (organizacja skupiająca organizacje mniejszościowe z całej Europy) chciałyby zmienić ten układ i doprowadzić do tego, by to unia mogła ustalać a potem egzekwować ze swojego poziomu prawa chroniące członków mniejszości.

- Mamy świadomość, że może to budzić opór, zresztą pierwsza inicjatywa w tej sprawie została przez Komisję Europejską storpedowana, dopiero wyrok unijnego trybunału otworzył nam drogę do podjęcia konkretnych działań - wspomina Galla.

Naszego gościa pytaliśmy także o drażliwy temat reparacji wojennych. Jak twierdzi, jest to temat rozgrywany przez rządzącą prawicę przede wszystkim na użytek wewnętrzny, ale może się negatywnie odbić na stosunkach polsko-niemieckich, które - w jego ocenie - cały czas są bardzo ważne dla obu stron.

- To, że sejmowi prawnicy na wniosek posła Mularczyka stwierdzili, że wniosek o reparacje jest zgodny z prawem, mnie nie przekonuje. Bo jaką inną opinię mogli wydać? Wolałbym, żeby takimi sprawami zajęli się uznani eksperci od prawa międzynarodowego - mówi Galla.

Nasz gość przyznał, że wziął już udział w wyborach do Bundestagu, głosując korespondencyjnie za pośrednictwem partnerskiej gminy Komprachcic w Niemczech.

Zobacz także

2017-09-20, godz. 12:46 Arkadiusz Wiśniewski o festiwalu na kanapie, zwolennikach dobrej zmiany w ratuszu i Opolu stolicy sportu na najwyższym ... - Jest jeszcze czas - tak na pytanie o rozmowy z TVP na temat przyszłorocznego festiwalu w Opolu odpowiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Jak stwie ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:14 Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, k ... » więcej 2017-09-19, godz. 07:11 Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o tym, że opozycja szuka obywatelskiego kandydata na prezydenta Opola - Nie zmieniłem zdania, nie zamierzam kandydować na prezydenta Opola, potrzebujemy obywatelskiego ponadpartyjnego kandydata – mówił w Loży Radiowej poseł Plat ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:54 Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików - Chcemy przypomnieć dzieje opolskich ewangelików, okazja jest 500-lecie ogłoszenia tez Marcina Lutra - mówili w Loży Radiowej ks. Wojciech Pracki, proboszcz ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:42 Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opol ... - Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, a ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:47 Jerzy Lehmann i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki [FILM] - To nie jest tanie hobby, ale w poszukiwaniu cennych wolumenów ważniejsza od pieniędzy jest wiedza - mówili w Loży Radiowej Krzysztof Krupa i Jerzy Lehmann, ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:31 Katarzyna Kownacka o tym, że zwyczajowe narzekanie na opolski festiwal to głupia moda - Festiwal opolski jest zdecydowanie najsilniejszą marka Opola, co potwierdzają badania zlecone przez Opole w ramach prac nad strategią marketingową miasta - ... » więcej 2017-09-14, godz. 11:18 Jerzy Materna o tym, że Polski nie stać na rezygnację z poprawy żeglowności Odry i innych polskich rzek - Jestem zbudowany dzisiejszym spotkanie, ponad 20 różnych podmiotów - samorządowcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia - spotkało się na zaproszenie wojewody, że ... » więcej 2017-09-13, godz. 09:39 Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da się lubić, gorzej z Rosją - Rosję jako Rosję i samych Rosjan da się lubić, zwłaszcza w tych egzotycznych częściach kraju, gdzieś na Kamczatce, gdzie sympatycznym ludziom towarzyszy urz ... » więcej 2017-09-13, godz. 10:02 Michał Pytlik i Kamila Jarońska o prawicowych radnych pozbawionych wrażliwości społecznej i o tym, że nie mamy jeszcze ... - Nasz projekt kontraktu społecznego został odrzucony po prostu dlatego, że był wyraźnie lewicowy, a opolska Rada Miasta jest zdominowana przez prawicę - tak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »