Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mn ...
2017-09-11, 14:18 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mniejszości, reparacjach i wyborach do Bundestagu

Ryszard Galla o niedostatecznej ochronie praw mniejszości, reparacjach i wyborach do Bundestagu
- Pod naszą inicjatywą musimy zebrać co najmniej milion podpisów w siedmiu krajach - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, opowiadając o rozpoczętej dziś akcji zbierania podpisów pod tzw. Minority SafePack, czyli obywatelskiej inicjatywie w sprawie wprowadzenia do unijnego prawodawstwa przepisów chroniących podstawowe prawa mniejszości narodowych i etnicznych.
Jak przypomina nasz gość, Unia Europejska przyjęła co prawda dokumenty dotyczące praw mniejszości, ale mają one charakter pewnych ogólnych zaleceń, bo konkretne przepisy są stanowione na poziomie państw członkowskich. Mniejszości zrzeszone w FUEN (organizacja skupiająca organizacje mniejszościowe z całej Europy) chciałyby zmienić ten układ i doprowadzić do tego, by to unia mogła ustalać a potem egzekwować ze swojego poziomu prawa chroniące członków mniejszości.

- Mamy świadomość, że może to budzić opór, zresztą pierwsza inicjatywa w tej sprawie została przez Komisję Europejską storpedowana, dopiero wyrok unijnego trybunału otworzył nam drogę do podjęcia konkretnych działań - wspomina Galla.

Naszego gościa pytaliśmy także o drażliwy temat reparacji wojennych. Jak twierdzi, jest to temat rozgrywany przez rządzącą prawicę przede wszystkim na użytek wewnętrzny, ale może się negatywnie odbić na stosunkach polsko-niemieckich, które - w jego ocenie - cały czas są bardzo ważne dla obu stron.

- To, że sejmowi prawnicy na wniosek posła Mularczyka stwierdzili, że wniosek o reparacje jest zgodny z prawem, mnie nie przekonuje. Bo jaką inną opinię mogli wydać? Wolałbym, żeby takimi sprawami zajęli się uznani eksperci od prawa międzynarodowego - mówi Galla.

Nasz gość przyznał, że wziął już udział w wyborach do Bundestagu, głosując korespondencyjnie za pośrednictwem partnerskiej gminy Komprachcic w Niemczech.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 15:34 Piotr Wach o służbie zdrowia, Radzie Politycznej Nowoczesnej i planach jednoczącej się opozycji - Chcemy zapytać Opolan, co sądzą o sytuacji w służbie zdrowia i namówić ich do wsparcia naszej kampanii pisania wniosków do ministra zdrowia o zmianę zasad f ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:33 Adrian Czubak o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, trasie E 30 oraz benzenie w Kędzierzynie-Koźlu - Audyt otwarcia pokazał, że na decyzję nadal czeka dokładnie 13 tysięcy 866 spraw, niektóre zaległości sięgały roku 2007. Nam udało się w ciągu dwóch miesięc ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:16 Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o tym, dlaczego nie należy się obawiać nowego zakładu karn ... - Uważam, że poseł Paweł Grabowski rozpoczął akcję referendalną niezgodnie z przepisami, ale jeśli dopełni formalności i złoży prawidłowy wniosek, pomogę mu z ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:15 Katarzyna Czochara o tym, dlaczego opolski PiS popiera nowy zakład karny na Opolszczyźnie, jednak niekoniecznie w Brze ... - Uważamy tę inwestycję za bardzo potrzebną i jesteśmy wdzięczni wiceministrowi Jakiemu, że pamięta o Opolszczyźnie i chce ją zlokalizować n naszym terenie, a ... » więcej 2018-02-16, godz. 16:48 Arkadiusz Karbowiak o oskarżeniu przez portal NaTemat, nowej książce Piotra Zychowicza oraz stanie prac nad budową Muz ... Pochodzący z Opola Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent miasta, a obecnie dyrektor warszawskiej spółki budującej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Poli ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:21 Iwona Święch-Olender i Piotr Regeńczuk o tym, czego oczekuje zagraniczny inwestor - Zainteresowanie potencjalnego inwestora działkami na terenie naszego województwa to dopiero początek długiej drogi - mówili w Loży Radiowej Iwona Święch-Ole ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:20 Ks. Joachim Kobienia o tym, jak powinniśmy przeżywać Wielki Post - Wielkopostna trójca to post, jałmużna i modlitwa - mówił w Loży Radiowej ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej. - Stara tradyc ... » więcej 2018-02-14, godz. 14:23 Tadeusz Kauch o rewitalizacji rynku w Ujeździe i o dziele swojego życia Ujazd przygotowuje się do rewitalizacji rynku. Są już pieniądze, ale jest też problem. Dotychczasowy dzierżawca gminnego terenu położonego w centrum miasta, w ... » więcej 2018-02-14, godz. 13:33 Krzysztof Drynda o prorodzinnej i antysmogowej komunikacji w Opolu Darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ale i pasażerów prywatnych aut - taką propozycję ma klub opolskich radnych Razem dla Opola. Dziś w Opolu obowiązuje ... » więcej 2018-02-13, godz. 17:40 Leszek Stański o tym, że rywale Sabiny Nowosielskiej jeszcze się nie ujawnili W drugiej części Loży Radiowej jej gospodarze, Ewa Skrabacz i Tomasz Gdula, rozmawiali z redaktorem naczelnym tygodnika „7 DNI” Leszkiem Stańskim. Stwierdził ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »