Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli…
2017-09-06, 14:27 Autor: Marek Świercz

Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli i o tym, że stosunek do prawa dziedziczymy po przodkach

Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli i o tym, że stosunek do prawa dziedziczymy po przodkach
- Tak jak przedsiębiorstwa prywatne co jakiś czas są poddawane audytowi, który ma pokazać, czy wszystko działa tak jak należy, tak też instytucje publiczne są poddawane takim badaniom. Robi to Najwyższa Izba Kontroli - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Stec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, który został właśnie powołany na trzyletnią kadencję do Kolegium Najwyższej Kontroli.
Zdaniem naszego gościa, NIK ma duży kapitał zaufania społecznego, budowany jeszcze w okresie przedwojennym, kiedy to ta instytucja kontrolna została powołana do życia przez odrodzone niepodległe państwo polskie. Zdaniem Steca, prokuratorskie problemy obecnego prezesa (Krzysztof Kwiatkowski ma zarzuty związane z tak zwanym ustawianiem konkursów na stanowiska kierownicze w Izbie) nie podważyły autorytetu NIK-u, bo on zależy nie od kłopotów pojedynczych urzędników, ale od jakości raportów przygotowanych przez kontrolerów Izby.

Naszego gościa pytaliśmy także, czy NIK nie jest swego rodzaju "papierowym tygrysem", czyli instytucją, której zalecenia nie zawsze są brane serio i wdrażane w życie.

- To już zależy od organu kontrolowanego, pamiętajmy, że NIK nie jest instytucją policyjną czy sądowniczą - tłumaczy prof. Stec.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o typowo polskiej skłonności do obchodzenia prawa, odziedziczonej po czasach, gdy było to prawo zaborcy czy okupanta.

- Jeśli ustawodawca uchwała takie prawo, by obywatelowi nie pomóc, to nie ma się co dziwić, że obywatel na to reaguje. Jeśli były na przykład czasy akcji afirmatywnej, gdy przy naborze na studia promowani byli posiadacze określonego pochodzenia, to zainteresowani podejmowali kroki, by te wymagania ustawodawcy jakoś spełnić - mówi Stec. - Czasy się zmieniają, ale pamiętajmy, że kapitał kulturalny i społeczny dziedziczymy po poprzednich pokoleniach.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »