Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości…
2017-08-21, 14:53 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości i życiu, któremu musimy nadawać sens... do samego końca

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o wpływie stresu na nasze kości
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - doc. Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Hemodynamiki oraz dr n. med. Piotr Feusette, ordynator oddziału kardiologii są autorami artykułu na temat zjawiska zespołu kruchości, określanego też jako syndrom wyczerpania rezerw. Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Physiology” spotkała się z szerokim zainteresowaniem środowiska ale i dziennikarzy z całego świata.
- Zespół ten powszechnie traktowany jest jako starość. I to jest błąd, duży i ze strony osób starszych, których dotyczy ale i specjalistów. My w naszej publikacji zwracamy uwagę, że zespół kruchości powinien być traktowany jak inne choroby populacyjne, jak cukrzyca, jak nadwaga, jak nadciśnienie - tłumaczy doc. Sacha.

Jak objawia się zespół? Jak go "rozpoznać"? To są osoby starsze, które poruszają się wolno, obserwujemy u nich wyraźny spadek masy ciała. Jednak te zmiany fizyczne pozostają w ścisłym powiązaniu ze sferą społeczną i psychiczną - na co zwracają szczególną uwagę opolscy lekarze.

Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych ludzi ten syndrom kruchości rozwija się, a u innych nie.

- Najważniejsze na dziś jest to, by zmieniła się świadomość społeczna. To, co widzimy jako starość, to nie koniecznie musi tak być. Człowiek musi mieć cel. Tymczasem osoby, które przechodzą na emeryturę doświadczają pustki. Bliscy chcą im zapewnić opiekę ale - paradoksalnie - ta opieka może się przełożyć na rozwinięcie zespołu kruchości. Bo opieka często łączy się z wyręczaniem, czyli pozbawianiem celu - wyjaśnia doc. Sacha.

- Taka granica wiekowa, osób, których może dotyczyć ten problem to 65 lat - zauważa dr Feusette. Problem jest palący bo prognoza demograficzna, także ta dla naszego regionu - nie jest optymistyczna.

- Według prognoz około 2050 roku w naszym województwie będzie blisko 800 tysięcy mieszkańców. Z tej liczby 36 procent to będą osoby starsze, właśnie te, których dotyczyć może syndrom kruchości. Będziemy żyli dłużej, bo kobiety średnio 87 lat, a mężczyźni 82, ale chodzi o jakość tego życia - dodaje dr Feusette

Kolejny etap pracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w tym temacie to badania, wspólnie z Politechniką Opolską, by więcej dowiedzieć się o zespole kruchości. W kolejnym etapie, a może równolegle - mowa też o planach o realizacji kampanii informacyjnej na temat.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »