Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości…
2017-08-21, 14:53 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości i życiu, któremu musimy nadawać sens... do samego końca

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o wpływie stresu na nasze kości
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - doc. Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Hemodynamiki oraz dr n. med. Piotr Feusette, ordynator oddziału kardiologii są autorami artykułu na temat zjawiska zespołu kruchości, określanego też jako syndrom wyczerpania rezerw. Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Physiology” spotkała się z szerokim zainteresowaniem środowiska ale i dziennikarzy z całego świata.
- Zespół ten powszechnie traktowany jest jako starość. I to jest błąd, duży i ze strony osób starszych, których dotyczy ale i specjalistów. My w naszej publikacji zwracamy uwagę, że zespół kruchości powinien być traktowany jak inne choroby populacyjne, jak cukrzyca, jak nadwaga, jak nadciśnienie - tłumaczy doc. Sacha.

Jak objawia się zespół? Jak go "rozpoznać"? To są osoby starsze, które poruszają się wolno, obserwujemy u nich wyraźny spadek masy ciała. Jednak te zmiany fizyczne pozostają w ścisłym powiązaniu ze sferą społeczną i psychiczną - na co zwracają szczególną uwagę opolscy lekarze.

Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych ludzi ten syndrom kruchości rozwija się, a u innych nie.

- Najważniejsze na dziś jest to, by zmieniła się świadomość społeczna. To, co widzimy jako starość, to nie koniecznie musi tak być. Człowiek musi mieć cel. Tymczasem osoby, które przechodzą na emeryturę doświadczają pustki. Bliscy chcą im zapewnić opiekę ale - paradoksalnie - ta opieka może się przełożyć na rozwinięcie zespołu kruchości. Bo opieka często łączy się z wyręczaniem, czyli pozbawianiem celu - wyjaśnia doc. Sacha.

- Taka granica wiekowa, osób, których może dotyczyć ten problem to 65 lat - zauważa dr Feusette. Problem jest palący bo prognoza demograficzna, także ta dla naszego regionu - nie jest optymistyczna.

- Według prognoz około 2050 roku w naszym województwie będzie blisko 800 tysięcy mieszkańców. Z tej liczby 36 procent to będą osoby starsze, właśnie te, których dotyczyć może syndrom kruchości. Będziemy żyli dłużej, bo kobiety średnio 87 lat, a mężczyźni 82, ale chodzi o jakość tego życia - dodaje dr Feusette

Kolejny etap pracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w tym temacie to badania, wspólnie z Politechniką Opolską, by więcej dowiedzieć się o zespole kruchości. W kolejnym etapie, a może równolegle - mowa też o planach o realizacji kampanii informacyjnej na temat.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »