Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości…
2017-08-21, 14:53 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o zespole kruchości i życiu, któremu musimy nadawać sens... do samego końca

Jerzy Sacha i Piotr Feusette o wpływie stresu na nasze kości
Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - doc. Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Hemodynamiki oraz dr n. med. Piotr Feusette, ordynator oddziału kardiologii są autorami artykułu na temat zjawiska zespołu kruchości, określanego też jako syndrom wyczerpania rezerw. Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Physiology” spotkała się z szerokim zainteresowaniem środowiska ale i dziennikarzy z całego świata.
- Zespół ten powszechnie traktowany jest jako starość. I to jest błąd, duży i ze strony osób starszych, których dotyczy ale i specjalistów. My w naszej publikacji zwracamy uwagę, że zespół kruchości powinien być traktowany jak inne choroby populacyjne, jak cukrzyca, jak nadwaga, jak nadciśnienie - tłumaczy doc. Sacha.

Jak objawia się zespół? Jak go "rozpoznać"? To są osoby starsze, które poruszają się wolno, obserwujemy u nich wyraźny spadek masy ciała. Jednak te zmiany fizyczne pozostają w ścisłym powiązaniu ze sferą społeczną i psychiczną - na co zwracają szczególną uwagę opolscy lekarze.

Nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych ludzi ten syndrom kruchości rozwija się, a u innych nie.

- Najważniejsze na dziś jest to, by zmieniła się świadomość społeczna. To, co widzimy jako starość, to nie koniecznie musi tak być. Człowiek musi mieć cel. Tymczasem osoby, które przechodzą na emeryturę doświadczają pustki. Bliscy chcą im zapewnić opiekę ale - paradoksalnie - ta opieka może się przełożyć na rozwinięcie zespołu kruchości. Bo opieka często łączy się z wyręczaniem, czyli pozbawianiem celu - wyjaśnia doc. Sacha.

- Taka granica wiekowa, osób, których może dotyczyć ten problem to 65 lat - zauważa dr Feusette. Problem jest palący bo prognoza demograficzna, także ta dla naszego regionu - nie jest optymistyczna.

- Według prognoz około 2050 roku w naszym województwie będzie blisko 800 tysięcy mieszkańców. Z tej liczby 36 procent to będą osoby starsze, właśnie te, których dotyczyć może syndrom kruchości. Będziemy żyli dłużej, bo kobiety średnio 87 lat, a mężczyźni 82, ale chodzi o jakość tego życia - dodaje dr Feusette

Kolejny etap pracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w tym temacie to badania, wspólnie z Politechniką Opolską, by więcej dowiedzieć się o zespole kruchości. W kolejnym etapie, a może równolegle - mowa też o planach o realizacji kampanii informacyjnej na temat.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »