Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, ...
2017-08-09, 14:23 Autor: Marek Świercz

Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, wyborach do Bundestagu i ustawie dekomunizacyjnej

Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, wyborach do Bundestagu i ustawie dekomunizacyjnej
- Musimy zmierzyć się z problemem finansowania działalności Pro Futury. W MSWiA zmienili się urzędnicy, którzy odpowiadali za kontakty z mniejszościami, ich następcy inaczej interpretują przepisy, dlatego musimy się do tej sytuacji dostosować - powiedziała w Loży Radiowej Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, która została nowym prezesem Pro Futury, spółki, która wydaje tygodnik "Wochenblatt" i przygotowuje dla radia i telewizji materiały o Niemcach w Polsce.
Pro Futura jest instytucją non profit, którą finansuje polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze strony niemieckiej Instytut spraw Międzynarodowych ze Stuttgartu.

- Do tej pory MSWiA przekazywało nam pieniądze za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), ale teraz uznało, że to niewłaściwa forma. Dlatego wniosek o pieniądze na drugie półrocze złożyła już sama spółka. Jak to będzie wyglądało w przyszłości, jeszcze nie wiemy - mówi Donath-Kasiura.

Naszego gościa pytaliśmy o to, czy zagłosuje w wyborach do Bundestagu. Okazało się, że to nie jest pewne - wszystko zależy od tego, czy gmina, do której zwróciła się Donath-Kasiura, wyrazi na to zgodę. By członek mniejszości niemieckiej w Polsce mógł oddać głos, wybrana niemiecka gmina musi uznać, że jest z nią dostatecznie silnie związany (chyba, że mieszkał w Niemczech trzy miesiące i był w konkretnej gminie zameldowany).

- Ja nie jestem w takiej sytuacji, więc wystąpiłam do władz partnerskiego miasta Krapkowic, mojego rodzinnego miasta - mówi Donath-Kasiura. - Cztery lata temu było dużo przypadków odmów, co zniechęciło naszych członków do udziału w wyborach.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o tym, czy TSKN nie obawia się, że ustawa wymierzona w poradzieckie pomniki nie uderzy rykoszetem w pomniki żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Zdaniem Donath-Kasiury, trudno dziś przewidzieć, jak uchwalone niedawno przepisy będą interpretowane.

Zobacz także

2018-03-16, godz. 14:30 Zmiany za oceanem są ważne także dla nas Gościem piątkowej Loży Radiowej był dr Marek Kawa, amerykanista, który omówił zmiany, do których doszło w ostatnich dniach na szczytach amerykańskiej administ ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:13 Marek Froelich o rolniku przy klawiaturze i burku, który nie może spacerować po chlewiku Od dziś do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok. Od tego roku są one przyjmowane tylko przez internet. Wiceprezes Izby Roln ... » więcej 2018-03-15, godz. 14:22 Najszybciej powstanie obwodnica Myśliny Gościem pierwszej części czwartkowej Loży Radiowej był Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA. Poinformował on słuchaczy m.in. o pozysk ... » więcej 2018-03-14, godz. 15:00 Adrian Czubak o przywróceniu pełnej żeglowności na Odrze oraz realizacji ustawy dekomunizacyjnej Jesienią w Opolu odbędzie się kongres poświęcony sprawom żeglugi śródlądowej - poinformował wojewoda opolski Adrian Czubak. Jak wyjaśnił, to uznanie zaangażow ... » więcej 2018-03-14, godz. 14:18 Andrzej Kasiura o ruchu na Odrze i wokół niej oraz o przygotowaniach do wyborów - Najlepiej, żeby o ilości kadencji danego np. burmistrza zadecydowali mieszkańcy, bo oni wiedzą najlepiej, kto się nadaje do pełnienia takiej funkcji, a kto ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:52 Przemysław Zych o tym, czym będzie się zajmował w opolskim ratuszu W drugiej godzinie wtorkowej Loży Radiowej gościem Radia Opole był Przemysław Zych, nowo mianowany wiceprezydent Opola, do niedawna dyrektor Miejskiego Ośrodk ... » więcej 2018-03-13, godz. 14:10 Mieczysław Wojtaszek o programach z plusem, które nie załamały polskiej gospodarki Około 50 tys. opolskich rodzin skorzystało do końca lutego tego roku z pieniędzy 500 plus. Jak wylicza Mieczysław Wojtaszek, dyr. Wydziału Polityki Społecznej ... » więcej 2018-03-12, godz. 17:00 Antoni Duda i Leszek Korzeniowski o kwestii "odchudzania" rządu Do kwestii "odchudzania" rządu odnieśli się goście Parlamentarnego Poniedziałku w "Loży Radiowej" poseł PiS Antoni Duda oraz poseł PO Leszek Korzeniowski. "To ... » więcej 2018-03-12, godz. 16:00 Wojewoda Adrian Czubak o liście Zbigniewa Bereszyńskiego na temat współpracy Ryszarda Kowalczyka z SB W poniedziałkowej Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak odniósł się do zarzutów znanego opolskiego historyka, który twierdzi, iż ma dowody na współpracę Ryszar ... » więcej 2018-03-12, godz. 15:00 Małgorzata Stelnicka o tym, jak odnajduje się w roli wiceprezydent miasta Opola - Nie jestem politykiem, prezydent Wiśniewski postawił raczej na moje kompetencje i wiedzę - mówiła w "Loży Radiowej" Małgorzata Stelnicka - nowa wiceprezyden ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »