Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych mio ...
2017-08-08, 14:54 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków

Zdzisław Gmyrek o Wielkim Dniu Pszczół i tegorocznych zbiorach miodu
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy podkreśla, że w tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak stworzyć pszczołom takie środowisko, by mogły żyć spokojnie, i spokojnie pracować.
Główny pożytek z pszczół to oczywiście zapylanie. 90 procent roślin w naszym kraju jest zapylanych właśnie przez pszczoły.

- W tym roku na Opolszczyźnie mieliśmy jedne z większych strat w kraju w ulach. One wynikają i z działalności ludzi i przyrody. Ten rok od wiosny był wyjątkowo niesprzyjający. Straty z zimowli szacuje się na poziomie 30 procent - mówi Gmyrek.

Miodowe żniwa już za nami. Miodu nie jest tak dużo jak w latach poprzednich ale - zdaniem prezesa - na pewno go nie zabraknie. Z tym rodzimym silnie konkuruje miód z eksportu.

- Rynek nie znosi jednak pustki. Na pewno pseudo przyjaciele pszczół sprowadzą też miód. Teraz na rynku pojawia się często miód z Ukrainy, nagminnie sprowadzany do naszego kraju. On jest cenowo atrakcyjny.

Statystyczny Polak zjada rocznie około 1 kilograma miodu. To mało.

- Dla porównania Niemiec zjada nawet 4 kilogramy rocznie. W Polsce miód za mało trafia na stoły. Jedni mówią, że miód jest drogi. Ja zawsze zwracam uwagę, że ta cena nie jest tak wysoka, jeśli się spojrzy na koszty produkcji - wyjaśnia Gmyrek.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy jest zwolennikiem montowania na dachach w miastach uli dla pszczół. Wbrew pozorom - jak mówi - na terenach miejskich owady czują się bardzo dobrze. Spaliny nie są dla nich tak szkodliwe, jak chemia wykorzystywana w rolnictwie. A warto podkreślić, że pszczoły nie zaczepiane przez człowieka na pewno nie będą kąsać.

Zobacz także

2017-10-19, godz. 07:16 Elżbieta Molak o trudnych losach zamku w Kopicach i niskim budżecie na remont zabytków w regionie - Sytuacja jest patowa. Ten unikatowy, ogromnej wartości zabytek, pałac wpisany na listę zabytków, objęty ochroną konserwatorską, przez dziesiątki lat ulega d ... » więcej 2017-10-18, godz. 14:19 Roman Kolek o przyszłości Aleksandrówki i sanatorium w Suchym Borze - Naszym zamiarem nie jest sprzedaż za wszelką cenę - tak o wystawieniu dawnego sanatorium Aleksandrówka w Jarnołtówku na sprzedaż mówi Roman Kolek, wicemarsz ... » więcej 2017-10-17, godz. 14:00 Lesław Tomczak o szkoleniu nauczycielek nauczania początkowego, czyli robotach w szkołach opolskiego NUTSU-3 - Ci młodzi ludzie trafia na rynek pracy za 18 lat, w epoce, gdzie bez znajomości podstaw robotyki i programowania trudno będzie sobie poradzić. Dlatego te el ... » więcej 2017-10-17, godz. 13:10 Andrzej Maciejewski o tym, jak powinien wyglądać zdrowy polski samorząd i kto powinien decydować o jego zadłużaniu - Najwyższy czas dokończyć reformę samorządową. Gminy, podstawa systemu, są wpisane do konstytucji, trzeba to samo zrobić z powiatami i regionami wprowadzonym ... » więcej 2017-10-16, godz. 14:33 Katarzyna Czochara o tym, że dziwi ją decyzja prokuratury w sprawie hydrantu w Szybowicach i o tym, że sprawy Aleksand ... - Apeluję do pana marszałka Buły i pana marszałka Kolka: podejmijcie wreszcie męską decyzję w sprawie remontu Aleksandrówki! - mówiła w Loży Radiowej Katarzyn ... » więcej 2017-10-13, godz. 14:45 Marcin Rol i Tomasz Wróbel o planach i nadziejach jakie opolski ratusz wiąże z „Okraglakiem” W piątkowej Loży Radiowej wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz Tomasz Wróbel, dyrektor Hali Widowiskowo-Sportowej Opole (dawniej popularny „Okrąglak”) opowiada ... » więcej 2017-10-12, godz. 23:05 Jarosław Wach o tym, że hospicjum nie należy się bać, bo „Hospicjum to też życie” - W sobotę, 14 października o godz. 16:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu będziemy inaugurowali kampanię „Hospicjum to też życie”. Rozpoc ... » więcej 2017-10-11, godz. 21:27 Sebastian Koćwin o tym, że ukraiński pracownik jest potrzebny na opolskim rynku pracy - Nigdy do tej pory nie przyjeżdżało tak dużo Ukraińców. Coraz bardziej jest to kwestia społeczna. Musieliśmy się zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy im ... » więcej 2017-10-10, godz. 22:35 Ks. Arnold Drechsler o stacjach opieki Caritas, czyli jak Opolszczyzna dała przykład całej Polsce - 10 października, 25 lat temu, powstała pierwsza stacja w Polsce, w Dobrzeniu Wielkim. Można powiedzieć, że ten projekt opolski spełnił funkcję projektu pilo ... » więcej 2017-10-10, godz. 13:10 Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolnośc ... Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »