Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych mio ...
2017-08-08, 14:54 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków

Zdzisław Gmyrek o Wielkim Dniu Pszczół i tegorocznych zbiorach miodu
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy podkreśla, że w tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak stworzyć pszczołom takie środowisko, by mogły żyć spokojnie, i spokojnie pracować.
Główny pożytek z pszczół to oczywiście zapylanie. 90 procent roślin w naszym kraju jest zapylanych właśnie przez pszczoły.

- W tym roku na Opolszczyźnie mieliśmy jedne z większych strat w kraju w ulach. One wynikają i z działalności ludzi i przyrody. Ten rok od wiosny był wyjątkowo niesprzyjający. Straty z zimowli szacuje się na poziomie 30 procent - mówi Gmyrek.

Miodowe żniwa już za nami. Miodu nie jest tak dużo jak w latach poprzednich ale - zdaniem prezesa - na pewno go nie zabraknie. Z tym rodzimym silnie konkuruje miód z eksportu.

- Rynek nie znosi jednak pustki. Na pewno pseudo przyjaciele pszczół sprowadzą też miód. Teraz na rynku pojawia się często miód z Ukrainy, nagminnie sprowadzany do naszego kraju. On jest cenowo atrakcyjny.

Statystyczny Polak zjada rocznie około 1 kilograma miodu. To mało.

- Dla porównania Niemiec zjada nawet 4 kilogramy rocznie. W Polsce miód za mało trafia na stoły. Jedni mówią, że miód jest drogi. Ja zawsze zwracam uwagę, że ta cena nie jest tak wysoka, jeśli się spojrzy na koszty produkcji - wyjaśnia Gmyrek.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy jest zwolennikiem montowania na dachach w miastach uli dla pszczół. Wbrew pozorom - jak mówi - na terenach miejskich owady czują się bardzo dobrze. Spaliny nie są dla nich tak szkodliwe, jak chemia wykorzystywana w rolnictwie. A warto podkreślić, że pszczoły nie zaczepiane przez człowieka na pewno nie będą kąsać.

Zobacz także

2017-08-17, godz. 15:18 Roman Sambor o kolejkach po pstrągi w Moszczance i ruchu turystów w Górach Opawskich - Szkoda, że takich najazdów jest tylko parę w ciągu roku - tak wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor podsumował ostatni długi weekend w Górach Opawskich, podc ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:42 Grzegorz Sawicki o harmonogramie odbudowy Pomologii i turnieju Opolska Karolinka - W grudniu mamy otrzymać 30 milionów zł dofinansowania na utworzenie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomologia - powiedział w Loży Radiowej Grz ... » więcej 2017-08-16, godz. 14:23 Ewa Janiuk o opiece nad przyszłymi mamami i ich dziećmi - tymi, które dopiero przyjdą na świat ale i starszym rodzeńst ... "Rodzimy w opolskim" to program realizowany na terenie całego województwa, którym objęci są rodzice oczekujący na swoje dziecko, a także same dzieci, te które ... » więcej 2017-08-12, godz. 18:16 Ks. Łukasz Knosala o pielgrzymach diecezji opolskiej i atmosferze drogi do Częstochowy Strumień nyski opolskiej pielgrzymki na Jasną Górę wyrusza już w niedzielę, opolski, głubczycki i raciborski w poniedziałek , a kluczborski we wtorek. Tak prz ... » więcej 2017-08-11, godz. 12:42 Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego ... - Mnie najbardziej smuci to, że jeszcze nigdy nie było tyle nienawiści w mediach. To jest smętne. Scalająca się Europa powinna być przykładem dla reszty świat ... » więcej 2017-08-10, godz. 14:14 Dariusz Rop o obozowej akcji letniej, wolontariuszach w mundurach i staraniach Gdańska o Światowe Jamboree - Światowe Jamboree to takie połączenie Światowych Dni Młodzieży i Przystanku Woodstock, naprawdę znakomita promocja dla kraju, który je organizuje. Przyjeżdż ... » więcej 2017-08-09, godz. 16:11 Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gmin ... W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alte ... » więcej 2017-08-09, godz. 14:23 Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, wyborach do Bundestagu i ustawie dekomunizacyjnej - Musimy zmierzyć się z problemem finansowania działalności Pro Futury. W MSWiA zmienili się urzędnicy, którzy odpowiadali za kontakty z mniejszościami, ich n ... » więcej 2017-08-09, godz. 10:20 Piotr Bibułowicz o tym, z jakimi nieoczekiwanymi utrudnieniami mają do czynienia strażacy - Za stan hydrantów odpowiedzialny jest właściciel sieci przeciwpożarowej - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Bibułowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży P ... » więcej 2017-08-07, godz. 18:17 Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compostela i oznakowaniu na Nyskiej Drodze św. Jakuba Anatol Bukała, mieszkaniec Głuchołaz, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie te wakacje spędził na pielgrzymce. Wspólnie z żoną p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »