Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych mio ...
2017-08-08, 14:54 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków

Zdzisław Gmyrek o Wielkim Dniu Pszczół i tegorocznych zbiorach miodu
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy podkreśla, że w tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak stworzyć pszczołom takie środowisko, by mogły żyć spokojnie, i spokojnie pracować.
Główny pożytek z pszczół to oczywiście zapylanie. 90 procent roślin w naszym kraju jest zapylanych właśnie przez pszczoły.

- W tym roku na Opolszczyźnie mieliśmy jedne z większych strat w kraju w ulach. One wynikają i z działalności ludzi i przyrody. Ten rok od wiosny był wyjątkowo niesprzyjający. Straty z zimowli szacuje się na poziomie 30 procent - mówi Gmyrek.

Miodowe żniwa już za nami. Miodu nie jest tak dużo jak w latach poprzednich ale - zdaniem prezesa - na pewno go nie zabraknie. Z tym rodzimym silnie konkuruje miód z eksportu.

- Rynek nie znosi jednak pustki. Na pewno pseudo przyjaciele pszczół sprowadzą też miód. Teraz na rynku pojawia się często miód z Ukrainy, nagminnie sprowadzany do naszego kraju. On jest cenowo atrakcyjny.

Statystyczny Polak zjada rocznie około 1 kilograma miodu. To mało.

- Dla porównania Niemiec zjada nawet 4 kilogramy rocznie. W Polsce miód za mało trafia na stoły. Jedni mówią, że miód jest drogi. Ja zawsze zwracam uwagę, że ta cena nie jest tak wysoka, jeśli się spojrzy na koszty produkcji - wyjaśnia Gmyrek.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy jest zwolennikiem montowania na dachach w miastach uli dla pszczół. Wbrew pozorom - jak mówi - na terenach miejskich owady czują się bardzo dobrze. Spaliny nie są dla nich tak szkodliwe, jak chemia wykorzystywana w rolnictwie. A warto podkreślić, że pszczoły nie zaczepiane przez człowieka na pewno nie będą kąsać.

Zobacz także

2017-12-14, godz. 14:23 Marko Markowski o PiS w Krapkowicach, czyli o tym, że gdzie dwóch się bije, tam prawica korzysta - Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Chcemy pokazać wyborcom z Krapkowic, że istnieje alternatywa dla dwóch zwalczających się obozów władzy: burmistrz ... » więcej 2017-12-14, godz. 12:22 Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną - Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos ni ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:52 Stanisław Rakoczy o tym, że projekt nowej ordynacji jest zbójecki i procedowany w skandaliczny sposób - Ponieważ marszałek Kuchciński nie zgodził się na publiczne wysłuchanie, postanowiliśmy wystąpić do wszystkich marszałków, by zorganizować takie wysłuchanie ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:40 Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach - O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:35 Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i absolwentach opolskich uczelni w ujęciu statystycznym Opolski urząd statystyczny przeanalizował dane dotyczące studentów, absolwentów opolskich uczelni. Zadaniem zestawienia, będącego elementem raportu o aktywnoś ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:14 Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni - Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zg ... » więcej 2017-12-11, godz. 12:04 Tomasz Kostuś o jednoczeniu opozycji, powrocie do PRL i "przejściowym premierze" Morawieckim - Jestem zdecydowanym zwolennikiem wspólnej listy opozycji w wyborach samorządowych. Taka lista to warunek sine qua non sukcesu. I odwrotnie, jeśli się nie zj ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:28 Katarzyna Czochara o rządowej sztafecie, nowych członkach partii i przygotowaniach PiS do wyborów samorządowych - Od kiedy zostałam przewodniczącą partii w regionie, do partii zapisało się prawie 400 osób, teraz mamy w regionie około tysiąca członków – mówiła w Loży Rad ... » więcej 2017-12-08, godz. 14:05 Marek Kawa o tym, czy światu grozi III wojna światowa i jaką rolę odgrywa w tym Ameryka z Donaldem Trumpem na czele Czy grozi nam trzecia wojna światowa? Na to pytanie w „Loży Radiowej” odpowiadał dr Marek Kawa, amerykanista. Gość programu analizował powody, dla których pre ... » więcej 2017-12-07, godz. 14:08 Andrzej Buła o tym, że szykuje mocną ekipę na wybory a klakierów nie toleruje, więc rywal mu nie przeszkadza - Nie planuję żadnych czystek - stwierdził w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, wybrany w sobotę na przewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatels ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »