Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych mio ...
2017-08-08, 14:54 Autor: Agnieszka Stefaniak

Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków

Zdzisław Gmyrek o Wielkim Dniu Pszczół i tegorocznych zbiorach miodu
8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy podkreśla, że w tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak stworzyć pszczołom takie środowisko, by mogły żyć spokojnie, i spokojnie pracować.
Główny pożytek z pszczół to oczywiście zapylanie. 90 procent roślin w naszym kraju jest zapylanych właśnie przez pszczoły.

- W tym roku na Opolszczyźnie mieliśmy jedne z większych strat w kraju w ulach. One wynikają i z działalności ludzi i przyrody. Ten rok od wiosny był wyjątkowo niesprzyjający. Straty z zimowli szacuje się na poziomie 30 procent - mówi Gmyrek.

Miodowe żniwa już za nami. Miodu nie jest tak dużo jak w latach poprzednich ale - zdaniem prezesa - na pewno go nie zabraknie. Z tym rodzimym silnie konkuruje miód z eksportu.

- Rynek nie znosi jednak pustki. Na pewno pseudo przyjaciele pszczół sprowadzą też miód. Teraz na rynku pojawia się często miód z Ukrainy, nagminnie sprowadzany do naszego kraju. On jest cenowo atrakcyjny.

Statystyczny Polak zjada rocznie około 1 kilograma miodu. To mało.

- Dla porównania Niemiec zjada nawet 4 kilogramy rocznie. W Polsce miód za mało trafia na stoły. Jedni mówią, że miód jest drogi. Ja zawsze zwracam uwagę, że ta cena nie jest tak wysoka, jeśli się spojrzy na koszty produkcji - wyjaśnia Gmyrek.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy jest zwolennikiem montowania na dachach w miastach uli dla pszczół. Wbrew pozorom - jak mówi - na terenach miejskich owady czują się bardzo dobrze. Spaliny nie są dla nich tak szkodliwe, jak chemia wykorzystywana w rolnictwie. A warto podkreślić, że pszczoły nie zaczepiane przez człowieka na pewno nie będą kąsać.

Zobacz także

2018-03-23, godz. 13:33 Krzysztof Salatycki o opolskiej odsłonie InnoShare MeetUP's - To nic innego jak spotkanie dla tych, którzy interesują się startupami, branżą technologiczną - tak na pytanie o nazwę imprezy w Opolu odpowiedział Krzyszto ... » więcej 2018-03-23, godz. 14:17 Piotr Mielec o tym, że zostawia Sojusz Lewicy Demokratycznej zdominowany w regionie przez działaczy na emeryturze - Jestem związany z SLD całe swoje dorosłe życie, przeżyłem z tą partią różne zawirowania, tak poważne jak afera ratuszowa. I byłem jej wierny. Ale takiego le ... » więcej 2018-03-22, godz. 14:16 Violetta Porowska o ruszającym programie bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci -Fenomelnalna sprawa! - tak o programie, bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016, który właśnie ruszył, mówi ... » więcej 2018-03-22, godz. 11:27 Przemysław Daca o tym, że woda w każdej postaci powinna mieć jednego gospodarza i wreszcie tak jest - Bardzo dobrze, że w jednym miejscu skupiono wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmowały się różne instytucje. Ten podział nie był zdrowy, co pokazywały ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:18 Konrad Gęsiarz o kłopotach w obsadach dyżurów w szpitalu w Namysłowie - Nocna i świąteczna opieka medyczna w powiecie jest zabezpieczona - zapewniał w Loży Radiowej wicestarosta namysłowski Konrad Gęsiarz. Samorządowiec przyznał ... » więcej 2018-03-21, godz. 14:21 Łukasz Sowada, Zbigniew Kubalańca i Marek Kawa o sile intencji i biznesie w opolskim ratuszu Nie milkną echa listu intencyjnego, który podpisały z prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem władze Opola, a który to list dotyczy określonych transakcj ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »