Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compo ...
2017-08-07, 18:17 Autor: Agnieszka Stefaniak

Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compostela i oznakowaniu na Nyskiej Drodze św. Jakuba

Anatol Bukała o pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela
Anatol Bukała, mieszkaniec Głuchołaz, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie te wakacje spędził na pielgrzymce. Wspólnie z żoną przemierzył dokładnie 380 kilometrów jedną z dróg św. Jakuba prosto do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
- Do pomysłu na taką właśnie pielgrzymkę natchnęła mnie nasza nyska trasa św. Jakuba. Powstała w 2010 roku. Zanim dwa razy wybrałem się do Hiszpanii przemierzyłem, chyba trochę w ramach treningu, właśnie trasę z Głuchołaz do Nysy, to około 30 kilometrów - mówi Bukała.

Po treningu przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie. Drogę do Santiago de Compostela państwo Bukałowie rozpoczęli w hiszpańskim mieście Oviedo, to fragment tzw. drogi północnej.

- 380 kilometrów pokonaliśmy w 16 dni. Odcinki były różne. Najdłuższy liczył 38 kilometrów. Kondycja musi być, ale też trzeba się przygotować logistycznie - podkreśla nasz gość.

- Trzeba zaplanować na przykład, gdzie się będzie nocować. My bazowaliśmy na państwowych schroniskach, publicznych, które są tańsze. Wszystko mieliśmy zaplanowane - dodaje Bukała.

- Pielgrzymując spotyka się ludzi z całego świata. Jest czas na rozmowę, ale droga św. Jakuba to w założeniu pielgrzymka ciszy, czas na rachunek sumienia, podsumowanie i na wytyczenie planów na przyszłość - podkreśla Bukała.

Ze strony praktycznej hiszpańska trasa jest świetnie oznakowana. - Jest mnóstwo znaków, nie sposób zgubić się na trasie - dodaje gość Loży Radiowej.

- Nie ukrywam, że ja poszedłem też na tę trasę podpatrzeć jak to wygląda. My mamy 100 km od Głuchołaz, przez Nysę do Skorogoszczy naszej trasy św. Jakuba i chciałbym, przynajmniej na terenie, który przebiega przez gminę Nysa, doprowadzić do ujednolicenia oznakowania. Wprowadzić oznakowanie trwałe, takie na kamieniu i takie, które nie będzie budziło wątpliwości wśród pielgrzymów.

Nyska Droga św. Jakuba liczy dokładnie 106 kilometrów. Rozpoczyna się w Głuchołazach, przy źródle św. Jakuba, na zboczu Góry Parkowej. Biegnie przez Nysę do Skorogoszczy, gdzie łączy się z trasą Via Regia, biegnącą od Lublina do Zgorzelca.

Zobacz także

2018-03-23, godz. 13:33 Krzysztof Salatycki o opolskiej odsłonie InnoShare MeetUP's - To nic innego jak spotkanie dla tych, którzy interesują się startupami, branżą technologiczną - tak na pytanie o nazwę imprezy w Opolu odpowiedział Krzyszto ... » więcej 2018-03-23, godz. 14:17 Piotr Mielec o tym, że zostawia Sojusz Lewicy Demokratycznej zdominowany w regionie przez działaczy na emeryturze - Jestem związany z SLD całe swoje dorosłe życie, przeżyłem z tą partią różne zawirowania, tak poważne jak afera ratuszowa. I byłem jej wierny. Ale takiego le ... » więcej 2018-03-22, godz. 14:16 Violetta Porowska o ruszającym programie bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci -Fenomelnalna sprawa! - tak o programie, bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016, który właśnie ruszył, mówi ... » więcej 2018-03-22, godz. 11:27 Przemysław Daca o tym, że woda w każdej postaci powinna mieć jednego gospodarza i wreszcie tak jest - Bardzo dobrze, że w jednym miejscu skupiono wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmowały się różne instytucje. Ten podział nie był zdrowy, co pokazywały ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:18 Konrad Gęsiarz o kłopotach w obsadach dyżurów w szpitalu w Namysłowie - Nocna i świąteczna opieka medyczna w powiecie jest zabezpieczona - zapewniał w Loży Radiowej wicestarosta namysłowski Konrad Gęsiarz. Samorządowiec przyznał ... » więcej 2018-03-21, godz. 14:21 Łukasz Sowada, Zbigniew Kubalańca i Marek Kawa o sile intencji i biznesie w opolskim ratuszu Nie milkną echa listu intencyjnego, który podpisały z prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem władze Opola, a który to list dotyczy określonych transakcj ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »