Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compo ...
2017-08-07, 18:17 Autor: Agnieszka Stefaniak

Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compostela i oznakowaniu na Nyskiej Drodze św. Jakuba

Anatol Bukała o pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela
Anatol Bukała, mieszkaniec Głuchołaz, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie te wakacje spędził na pielgrzymce. Wspólnie z żoną przemierzył dokładnie 380 kilometrów jedną z dróg św. Jakuba prosto do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
- Do pomysłu na taką właśnie pielgrzymkę natchnęła mnie nasza nyska trasa św. Jakuba. Powstała w 2010 roku. Zanim dwa razy wybrałem się do Hiszpanii przemierzyłem, chyba trochę w ramach treningu, właśnie trasę z Głuchołaz do Nysy, to około 30 kilometrów - mówi Bukała.

Po treningu przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie. Drogę do Santiago de Compostela państwo Bukałowie rozpoczęli w hiszpańskim mieście Oviedo, to fragment tzw. drogi północnej.

- 380 kilometrów pokonaliśmy w 16 dni. Odcinki były różne. Najdłuższy liczył 38 kilometrów. Kondycja musi być, ale też trzeba się przygotować logistycznie - podkreśla nasz gość.

- Trzeba zaplanować na przykład, gdzie się będzie nocować. My bazowaliśmy na państwowych schroniskach, publicznych, które są tańsze. Wszystko mieliśmy zaplanowane - dodaje Bukała.

- Pielgrzymując spotyka się ludzi z całego świata. Jest czas na rozmowę, ale droga św. Jakuba to w założeniu pielgrzymka ciszy, czas na rachunek sumienia, podsumowanie i na wytyczenie planów na przyszłość - podkreśla Bukała.

Ze strony praktycznej hiszpańska trasa jest świetnie oznakowana. - Jest mnóstwo znaków, nie sposób zgubić się na trasie - dodaje gość Loży Radiowej.

- Nie ukrywam, że ja poszedłem też na tę trasę podpatrzeć jak to wygląda. My mamy 100 km od Głuchołaz, przez Nysę do Skorogoszczy naszej trasy św. Jakuba i chciałbym, przynajmniej na terenie, który przebiega przez gminę Nysa, doprowadzić do ujednolicenia oznakowania. Wprowadzić oznakowanie trwałe, takie na kamieniu i takie, które nie będzie budziło wątpliwości wśród pielgrzymów.

Nyska Droga św. Jakuba liczy dokładnie 106 kilometrów. Rozpoczyna się w Głuchołazach, przy źródle św. Jakuba, na zboczu Góry Parkowej. Biegnie przez Nysę do Skorogoszczy, gdzie łączy się z trasą Via Regia, biegnącą od Lublina do Zgorzelca.

Zobacz także

2017-08-17, godz. 15:18 Roman Sambor o kolejkach po pstrągi w Moszczance i ruchu turystów w Górach Opawskich - Szkoda, że takich najazdów jest tylko parę w ciągu roku - tak wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor podsumował ostatni długi weekend w Górach Opawskich, podc ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:42 Grzegorz Sawicki o harmonogramie odbudowy Pomologii i turnieju Opolska Karolinka - W grudniu mamy otrzymać 30 milionów zł dofinansowania na utworzenie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomologia - powiedział w Loży Radiowej Grz ... » więcej 2017-08-16, godz. 14:23 Ewa Janiuk o opiece nad przyszłymi mamami i ich dziećmi - tymi, które dopiero przyjdą na świat ale i starszym rodzeńst ... "Rodzimy w opolskim" to program realizowany na terenie całego województwa, którym objęci są rodzice oczekujący na swoje dziecko, a także same dzieci, te które ... » więcej 2017-08-12, godz. 18:16 Ks. Łukasz Knosala o pielgrzymach diecezji opolskiej i atmosferze drogi do Częstochowy Strumień nyski opolskiej pielgrzymki na Jasną Górę wyrusza już w niedzielę, opolski, głubczycki i raciborski w poniedziałek , a kluczborski we wtorek. Tak prz ... » więcej 2017-08-11, godz. 12:42 Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego ... - Mnie najbardziej smuci to, że jeszcze nigdy nie było tyle nienawiści w mediach. To jest smętne. Scalająca się Europa powinna być przykładem dla reszty świat ... » więcej 2017-08-10, godz. 14:14 Dariusz Rop o obozowej akcji letniej, wolontariuszach w mundurach i staraniach Gdańska o Światowe Jamboree - Światowe Jamboree to takie połączenie Światowych Dni Młodzieży i Przystanku Woodstock, naprawdę znakomita promocja dla kraju, który je organizuje. Przyjeżdż ... » więcej 2017-08-09, godz. 16:11 Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gmin ... W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alte ... » więcej 2017-08-09, godz. 14:23 Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, wyborach do Bundestagu i ustawie dekomunizacyjnej - Musimy zmierzyć się z problemem finansowania działalności Pro Futury. W MSWiA zmienili się urzędnicy, którzy odpowiadali za kontakty z mniejszościami, ich n ... » więcej 2017-08-09, godz. 10:20 Piotr Bibułowicz o tym, z jakimi nieoczekiwanymi utrudnieniami mają do czynienia strażacy - Za stan hydrantów odpowiedzialny jest właściciel sieci przeciwpożarowej - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Bibułowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży P ... » więcej 2017-08-08, godz. 14:54 Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »