Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compo ...
2017-08-07, 18:17 Autor: Agnieszka Stefaniak

Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compostela i oznakowaniu na Nyskiej Drodze św. Jakuba

Anatol Bukała o pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela
Anatol Bukała, mieszkaniec Głuchołaz, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie te wakacje spędził na pielgrzymce. Wspólnie z żoną przemierzył dokładnie 380 kilometrów jedną z dróg św. Jakuba prosto do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
- Do pomysłu na taką właśnie pielgrzymkę natchnęła mnie nasza nyska trasa św. Jakuba. Powstała w 2010 roku. Zanim dwa razy wybrałem się do Hiszpanii przemierzyłem, chyba trochę w ramach treningu, właśnie trasę z Głuchołaz do Nysy, to około 30 kilometrów - mówi Bukała.

Po treningu przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie. Drogę do Santiago de Compostela państwo Bukałowie rozpoczęli w hiszpańskim mieście Oviedo, to fragment tzw. drogi północnej.

- 380 kilometrów pokonaliśmy w 16 dni. Odcinki były różne. Najdłuższy liczył 38 kilometrów. Kondycja musi być, ale też trzeba się przygotować logistycznie - podkreśla nasz gość.

- Trzeba zaplanować na przykład, gdzie się będzie nocować. My bazowaliśmy na państwowych schroniskach, publicznych, które są tańsze. Wszystko mieliśmy zaplanowane - dodaje Bukała.

- Pielgrzymując spotyka się ludzi z całego świata. Jest czas na rozmowę, ale droga św. Jakuba to w założeniu pielgrzymka ciszy, czas na rachunek sumienia, podsumowanie i na wytyczenie planów na przyszłość - podkreśla Bukała.

Ze strony praktycznej hiszpańska trasa jest świetnie oznakowana. - Jest mnóstwo znaków, nie sposób zgubić się na trasie - dodaje gość Loży Radiowej.

- Nie ukrywam, że ja poszedłem też na tę trasę podpatrzeć jak to wygląda. My mamy 100 km od Głuchołaz, przez Nysę do Skorogoszczy naszej trasy św. Jakuba i chciałbym, przynajmniej na terenie, który przebiega przez gminę Nysa, doprowadzić do ujednolicenia oznakowania. Wprowadzić oznakowanie trwałe, takie na kamieniu i takie, które nie będzie budziło wątpliwości wśród pielgrzymów.

Nyska Droga św. Jakuba liczy dokładnie 106 kilometrów. Rozpoczyna się w Głuchołazach, przy źródle św. Jakuba, na zboczu Góry Parkowej. Biegnie przez Nysę do Skorogoszczy, gdzie łączy się z trasą Via Regia, biegnącą od Lublina do Zgorzelca.

Zobacz także

2017-12-14, godz. 14:23 Marko Markowski o PiS w Krapkowicach, czyli o tym, że gdzie dwóch się bije, tam prawica korzysta - Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Chcemy pokazać wyborcom z Krapkowic, że istnieje alternatywa dla dwóch zwalczających się obozów władzy: burmistrz ... » więcej 2017-12-14, godz. 12:22 Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną - Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos ni ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:52 Stanisław Rakoczy o tym, że projekt nowej ordynacji jest zbójecki i procedowany w skandaliczny sposób - Ponieważ marszałek Kuchciński nie zgodził się na publiczne wysłuchanie, postanowiliśmy wystąpić do wszystkich marszałków, by zorganizować takie wysłuchanie ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:40 Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach - O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:35 Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i absolwentach opolskich uczelni w ujęciu statystycznym Opolski urząd statystyczny przeanalizował dane dotyczące studentów, absolwentów opolskich uczelni. Zadaniem zestawienia, będącego elementem raportu o aktywnoś ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:14 Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni - Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zg ... » więcej 2017-12-11, godz. 12:04 Tomasz Kostuś o jednoczeniu opozycji, powrocie do PRL i "przejściowym premierze" Morawieckim - Jestem zdecydowanym zwolennikiem wspólnej listy opozycji w wyborach samorządowych. Taka lista to warunek sine qua non sukcesu. I odwrotnie, jeśli się nie zj ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:28 Katarzyna Czochara o rządowej sztafecie, nowych członkach partii i przygotowaniach PiS do wyborów samorządowych - Od kiedy zostałam przewodniczącą partii w regionie, do partii zapisało się prawie 400 osób, teraz mamy w regionie około tysiąca członków – mówiła w Loży Rad ... » więcej 2017-12-08, godz. 14:05 Marek Kawa o tym, czy światu grozi III wojna światowa i jaką rolę odgrywa w tym Ameryka z Donaldem Trumpem na czele Czy grozi nam trzecia wojna światowa? Na to pytanie w „Loży Radiowej” odpowiadał dr Marek Kawa, amerykanista. Gość programu analizował powody, dla których pre ... » więcej 2017-12-07, godz. 14:08 Andrzej Buła o tym, że szykuje mocną ekipę na wybory a klakierów nie toleruje, więc rywal mu nie przeszkadza - Nie planuję żadnych czystek - stwierdził w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, wybrany w sobotę na przewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatels ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »