Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compo ...
2017-08-07, 18:17 Autor: Agnieszka Stefaniak

Anatol Bukała o pielgrzymce do Santiago de Compostela i oznakowaniu na Nyskiej Drodze św. Jakuba

Anatol Bukała o pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela
Anatol Bukała, mieszkaniec Głuchołaz, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie te wakacje spędził na pielgrzymce. Wspólnie z żoną przemierzył dokładnie 380 kilometrów jedną z dróg św. Jakuba prosto do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
- Do pomysłu na taką właśnie pielgrzymkę natchnęła mnie nasza nyska trasa św. Jakuba. Powstała w 2010 roku. Zanim dwa razy wybrałem się do Hiszpanii przemierzyłem, chyba trochę w ramach treningu, właśnie trasę z Głuchołaz do Nysy, to około 30 kilometrów - mówi Bukała.

Po treningu przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie. Drogę do Santiago de Compostela państwo Bukałowie rozpoczęli w hiszpańskim mieście Oviedo, to fragment tzw. drogi północnej.

- 380 kilometrów pokonaliśmy w 16 dni. Odcinki były różne. Najdłuższy liczył 38 kilometrów. Kondycja musi być, ale też trzeba się przygotować logistycznie - podkreśla nasz gość.

- Trzeba zaplanować na przykład, gdzie się będzie nocować. My bazowaliśmy na państwowych schroniskach, publicznych, które są tańsze. Wszystko mieliśmy zaplanowane - dodaje Bukała.

- Pielgrzymując spotyka się ludzi z całego świata. Jest czas na rozmowę, ale droga św. Jakuba to w założeniu pielgrzymka ciszy, czas na rachunek sumienia, podsumowanie i na wytyczenie planów na przyszłość - podkreśla Bukała.

Ze strony praktycznej hiszpańska trasa jest świetnie oznakowana. - Jest mnóstwo znaków, nie sposób zgubić się na trasie - dodaje gość Loży Radiowej.

- Nie ukrywam, że ja poszedłem też na tę trasę podpatrzeć jak to wygląda. My mamy 100 km od Głuchołaz, przez Nysę do Skorogoszczy naszej trasy św. Jakuba i chciałbym, przynajmniej na terenie, który przebiega przez gminę Nysa, doprowadzić do ujednolicenia oznakowania. Wprowadzić oznakowanie trwałe, takie na kamieniu i takie, które nie będzie budziło wątpliwości wśród pielgrzymów.

Nyska Droga św. Jakuba liczy dokładnie 106 kilometrów. Rozpoczyna się w Głuchołazach, przy źródle św. Jakuba, na zboczu Góry Parkowej. Biegnie przez Nysę do Skorogoszczy, gdzie łączy się z trasą Via Regia, biegnącą od Lublina do Zgorzelca.

Zobacz także

2017-10-19, godz. 07:16 Elżbieta Molak o trudnych losach zamku w Kopicach i niskim budżecie na remont zabytków w regionie - Sytuacja jest patowa. Ten unikatowy, ogromnej wartości zabytek, pałac wpisany na listę zabytków, objęty ochroną konserwatorską, przez dziesiątki lat ulega d ... » więcej 2017-10-18, godz. 14:19 Roman Kolek o przyszłości Aleksandrówki i sanatorium w Suchym Borze - Naszym zamiarem nie jest sprzedaż za wszelką cenę - tak o wystawieniu dawnego sanatorium Aleksandrówka w Jarnołtówku na sprzedaż mówi Roman Kolek, wicemarsz ... » więcej 2017-10-17, godz. 14:00 Lesław Tomczak o szkoleniu nauczycielek nauczania początkowego, czyli robotach w szkołach opolskiego NUTSU-3 - Ci młodzi ludzie trafia na rynek pracy za 18 lat, w epoce, gdzie bez znajomości podstaw robotyki i programowania trudno będzie sobie poradzić. Dlatego te el ... » więcej 2017-10-17, godz. 13:10 Andrzej Maciejewski o tym, jak powinien wyglądać zdrowy polski samorząd i kto powinien decydować o jego zadłużaniu - Najwyższy czas dokończyć reformę samorządową. Gminy, podstawa systemu, są wpisane do konstytucji, trzeba to samo zrobić z powiatami i regionami wprowadzonym ... » więcej 2017-10-16, godz. 14:33 Katarzyna Czochara o tym, że dziwi ją decyzja prokuratury w sprawie hydrantu w Szybowicach i o tym, że sprawy Aleksand ... - Apeluję do pana marszałka Buły i pana marszałka Kolka: podejmijcie wreszcie męską decyzję w sprawie remontu Aleksandrówki! - mówiła w Loży Radiowej Katarzyn ... » więcej 2017-10-13, godz. 14:45 Marcin Rol i Tomasz Wróbel o planach i nadziejach jakie opolski ratusz wiąże z „Okraglakiem” W piątkowej Loży Radiowej wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz Tomasz Wróbel, dyrektor Hali Widowiskowo-Sportowej Opole (dawniej popularny „Okrąglak”) opowiada ... » więcej 2017-10-12, godz. 23:05 Jarosław Wach o tym, że hospicjum nie należy się bać, bo „Hospicjum to też życie” - W sobotę, 14 października o godz. 16:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu będziemy inaugurowali kampanię „Hospicjum to też życie”. Rozpoc ... » więcej 2017-10-11, godz. 21:27 Sebastian Koćwin o tym, że ukraiński pracownik jest potrzebny na opolskim rynku pracy - Nigdy do tej pory nie przyjeżdżało tak dużo Ukraińców. Coraz bardziej jest to kwestia społeczna. Musieliśmy się zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy im ... » więcej 2017-10-10, godz. 22:35 Ks. Arnold Drechsler o stacjach opieki Caritas, czyli jak Opolszczyzna dała przykład całej Polsce - 10 października, 25 lat temu, powstała pierwsza stacja w Polsce, w Dobrzeniu Wielkim. Można powiedzieć, że ten projekt opolski spełnił funkcję projektu pilo ... » więcej 2017-10-10, godz. 13:10 Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolnośc ... Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »