Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wyso ...
2017-08-07, 12:35 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze MOŻESZ POMÓC

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze
- Cały pożar trwał może 30 minut, my byliśmy na miejscu dwoma wozami już 3 czy 4 minuty od pojawienia się ognia. Cóż z tego jednak, skoro po opróżnieniu zbiorników nie mieliśmy już czym pożaru gasić, bo w najbliższym hydrancie nie było wody a w drugim, pierwszym sprawnym, oddalonym o kilkaset metrów, ciśnienie było tak słabe, że nabieraliśmy wody przez 20 minut - mówił w Loży Radiowej Józef Meleszko, naczelnik OSP w Szybowicach w powiecie prudnickim, gdzie w sobotę spłonęły tartak, biura i dom właściciela tartaku.
Meleszko mówi, że oczywiście niczego nie można przesądzić na pewno, ale w tym przypadku można założyć, że gdyby w newralgicznym momencie, w pierwszej fazie pożaru, strażacy mogli prowadzić akcję, to straty byłyby mniejsze.

A straty są ogromne. Jak wylicza Feliks Wysocki, właściciel tartaku, wynoszą około 2 milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć straty wynikając z niezrealizowania kontraktów z niemieckim partnerem, dla którego produkowano w Szybowicach łóżeczka dla dzieci. To nie tylko tragedia rodziny Wysockich, ale także 10 rodzin pracowników tartaku, którzy zostali bez środków do życia. Pan Feliks mówi, że gdyby w pierwszych minutach udało się zdusić pożar biura, to ogień nie dotarłby do domu. Był zresztą przekonany, że domowi nic się nie stanie, dlatego nie zdążył wynieść z niego żadnych cennych rzeczy.

Tematem zainteresowała się pochodząca z powiatu prudnickiego posłanka PiS Katarzyna Czochara. Była na miejscu pożaru, w poniedziałek zorganizowała w Opolu konferencję prasową, na której zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli o to, by pomogli osobom poszkodowanym przez sobotni pożar. Równocześnie zapowiedziała, że składa do prokuratury doniesienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku, który odpowiada za stan hydrantów.

- Strażacy zrobili wszystko, co tylko było możliwe, nie jest ich winą, że hydranty były niesprawne. To sprawa niezwykle bulwersująca, wystąpię do wojewody o skontrolowanie hydrantów w naszym regionie - mówi posłanka PiS. - Oczekuję, że prezes ZWiK poda się do dymisji a władze samorządowe Prudnika wyciągną konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych za stan hydrantów.

Informacja ze strony Caritas Diecezji Opolskiej:

W sobotę 5. sierpnia 2017 r. w parafii Szybowice k. Prudnika wybuchł pożar tartaku. Doszczętnie spalił się nie tylko zakład pracy zatrudniający 10 osób ale i dom mieszkalny właścicieli tartaku – państwa Ewy i Feliksa Wysockich. Straty oszacowano na około dwa miliony złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej na wniosek biskupa Andrzeja Czai przekazała rodzinie dotkniętej tragedią natychmiastową pomoc finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej uruchomiła także rachunek bankowy, na który można przekazywać pieniądze dla poszkodowanej rodziny: Bank Pekao S.A. O/Opole 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092, z dopiskiem „pożar tartaku”.

ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

Zobacz także

2017-12-14, godz. 14:23 Marko Markowski o PiS w Krapkowicach, czyli o tym, że gdzie dwóch się bije, tam prawica korzysta - Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Chcemy pokazać wyborcom z Krapkowic, że istnieje alternatywa dla dwóch zwalczających się obozów władzy: burmistrz ... » więcej 2017-12-14, godz. 12:22 Rafał Tkacz o tym, jak nam Hare-Niemeyer, Sainte-Lague i d'Hondt układali scenę polityczną - Pamiętam takie kampanie promocyjne, które pokazywały, że można na kartce do głosowania postawić "ptaszka", czyli nieintencjonalnie uczyły, jak oddać głos ni ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:52 Stanisław Rakoczy o tym, że projekt nowej ordynacji jest zbójecki i procedowany w skandaliczny sposób - Ponieważ marszałek Kuchciński nie zgodził się na publiczne wysłuchanie, postanowiliśmy wystąpić do wszystkich marszałków, by zorganizować takie wysłuchanie ... » więcej 2017-12-14, godz. 09:40 Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach - O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:35 Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i absolwentach opolskich uczelni w ujęciu statystycznym Opolski urząd statystyczny przeanalizował dane dotyczące studentów, absolwentów opolskich uczelni. Zadaniem zestawienia, będącego elementem raportu o aktywnoś ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:14 Grzegorz Sawicki o tym, że Pomologia dostała już unijne pieniądze, teraz swoją robotę muszą wykonać prószkowscy radni - Wczoraj (poniedziałek 11 grudnia) zarząd województwa zatwierdził listę rankingową, czyli przyznał nam pieniądze na Pomologię, bo nasz projekt był jedynym zg ... » więcej 2017-12-11, godz. 12:04 Tomasz Kostuś o jednoczeniu opozycji, powrocie do PRL i "przejściowym premierze" Morawieckim - Jestem zdecydowanym zwolennikiem wspólnej listy opozycji w wyborach samorządowych. Taka lista to warunek sine qua non sukcesu. I odwrotnie, jeśli się nie zj ... » więcej 2017-12-11, godz. 13:28 Katarzyna Czochara o rządowej sztafecie, nowych członkach partii i przygotowaniach PiS do wyborów samorządowych - Od kiedy zostałam przewodniczącą partii w regionie, do partii zapisało się prawie 400 osób, teraz mamy w regionie około tysiąca członków – mówiła w Loży Rad ... » więcej 2017-12-08, godz. 14:05 Marek Kawa o tym, czy światu grozi III wojna światowa i jaką rolę odgrywa w tym Ameryka z Donaldem Trumpem na czele Czy grozi nam trzecia wojna światowa? Na to pytanie w „Loży Radiowej” odpowiadał dr Marek Kawa, amerykanista. Gość programu analizował powody, dla których pre ... » więcej 2017-12-07, godz. 14:08 Andrzej Buła o tym, że szykuje mocną ekipę na wybory a klakierów nie toleruje, więc rywal mu nie przeszkadza - Nie planuję żadnych czystek - stwierdził w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, wybrany w sobotę na przewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatels ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »