Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wyso ...
2017-08-07, 12:35 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze MOŻESZ POMÓC

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze
- Cały pożar trwał może 30 minut, my byliśmy na miejscu dwoma wozami już 3 czy 4 minuty od pojawienia się ognia. Cóż z tego jednak, skoro po opróżnieniu zbiorników nie mieliśmy już czym pożaru gasić, bo w najbliższym hydrancie nie było wody a w drugim, pierwszym sprawnym, oddalonym o kilkaset metrów, ciśnienie było tak słabe, że nabieraliśmy wody przez 20 minut - mówił w Loży Radiowej Józef Meleszko, naczelnik OSP w Szybowicach w powiecie prudnickim, gdzie w sobotę spłonęły tartak, biura i dom właściciela tartaku.
Meleszko mówi, że oczywiście niczego nie można przesądzić na pewno, ale w tym przypadku można założyć, że gdyby w newralgicznym momencie, w pierwszej fazie pożaru, strażacy mogli prowadzić akcję, to straty byłyby mniejsze.

A straty są ogromne. Jak wylicza Feliks Wysocki, właściciel tartaku, wynoszą około 2 milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć straty wynikając z niezrealizowania kontraktów z niemieckim partnerem, dla którego produkowano w Szybowicach łóżeczka dla dzieci. To nie tylko tragedia rodziny Wysockich, ale także 10 rodzin pracowników tartaku, którzy zostali bez środków do życia. Pan Feliks mówi, że gdyby w pierwszych minutach udało się zdusić pożar biura, to ogień nie dotarłby do domu. Był zresztą przekonany, że domowi nic się nie stanie, dlatego nie zdążył wynieść z niego żadnych cennych rzeczy.

Tematem zainteresowała się pochodząca z powiatu prudnickiego posłanka PiS Katarzyna Czochara. Była na miejscu pożaru, w poniedziałek zorganizowała w Opolu konferencję prasową, na której zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli o to, by pomogli osobom poszkodowanym przez sobotni pożar. Równocześnie zapowiedziała, że składa do prokuratury doniesienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku, który odpowiada za stan hydrantów.

- Strażacy zrobili wszystko, co tylko było możliwe, nie jest ich winą, że hydranty były niesprawne. To sprawa niezwykle bulwersująca, wystąpię do wojewody o skontrolowanie hydrantów w naszym regionie - mówi posłanka PiS. - Oczekuję, że prezes ZWiK poda się do dymisji a władze samorządowe Prudnika wyciągną konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych za stan hydrantów.

Informacja ze strony Caritas Diecezji Opolskiej:

W sobotę 5. sierpnia 2017 r. w parafii Szybowice k. Prudnika wybuchł pożar tartaku. Doszczętnie spalił się nie tylko zakład pracy zatrudniający 10 osób ale i dom mieszkalny właścicieli tartaku – państwa Ewy i Feliksa Wysockich. Straty oszacowano na około dwa miliony złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej na wniosek biskupa Andrzeja Czai przekazała rodzinie dotkniętej tragedią natychmiastową pomoc finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej uruchomiła także rachunek bankowy, na który można przekazywać pieniądze dla poszkodowanej rodziny: Bank Pekao S.A. O/Opole 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092, z dopiskiem „pożar tartaku”.

ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

Zobacz także

2017-08-17, godz. 15:18 Roman Sambor o kolejkach po pstrągi w Moszczance i ruchu turystów w Górach Opawskich - Szkoda, że takich najazdów jest tylko parę w ciągu roku - tak wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor podsumował ostatni długi weekend w Górach Opawskich, podc ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:42 Grzegorz Sawicki o harmonogramie odbudowy Pomologii i turnieju Opolska Karolinka - W grudniu mamy otrzymać 30 milionów zł dofinansowania na utworzenie Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomologia - powiedział w Loży Radiowej Grz ... » więcej 2017-08-16, godz. 14:23 Ewa Janiuk o opiece nad przyszłymi mamami i ich dziećmi - tymi, które dopiero przyjdą na świat ale i starszym rodzeńst ... "Rodzimy w opolskim" to program realizowany na terenie całego województwa, którym objęci są rodzice oczekujący na swoje dziecko, a także same dzieci, te które ... » więcej 2017-08-12, godz. 18:16 Ks. Łukasz Knosala o pielgrzymach diecezji opolskiej i atmosferze drogi do Częstochowy Strumień nyski opolskiej pielgrzymki na Jasną Górę wyrusza już w niedzielę, opolski, głubczycki i raciborski w poniedziałek , a kluczborski we wtorek. Tak prz ... » więcej 2017-08-11, godz. 12:42 Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego ... - Mnie najbardziej smuci to, że jeszcze nigdy nie było tyle nienawiści w mediach. To jest smętne. Scalająca się Europa powinna być przykładem dla reszty świat ... » więcej 2017-08-10, godz. 14:14 Dariusz Rop o obozowej akcji letniej, wolontariuszach w mundurach i staraniach Gdańska o Światowe Jamboree - Światowe Jamboree to takie połączenie Światowych Dni Młodzieży i Przystanku Woodstock, naprawdę znakomita promocja dla kraju, który je organizuje. Przyjeżdż ... » więcej 2017-08-09, godz. 16:11 Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gmin ... W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alte ... » więcej 2017-08-09, godz. 14:23 Zuzanna Donath-Kasiura o problemach Pro Futury, wyborach do Bundestagu i ustawie dekomunizacyjnej - Musimy zmierzyć się z problemem finansowania działalności Pro Futury. W MSWiA zmienili się urzędnicy, którzy odpowiadali za kontakty z mniejszościami, ich n ... » więcej 2017-08-09, godz. 10:20 Piotr Bibułowicz o tym, z jakimi nieoczekiwanymi utrudnieniami mają do czynienia strażacy - Za stan hydrantów odpowiedzialny jest właściciel sieci przeciwpożarowej - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Bibułowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży P ... » więcej 2017-08-08, godz. 14:54 Zdzisław Gmyrek o Dniu Pszczół, tegorocznych miodowych żniwach i ulach na dachach miejskich budynków 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Okazja by porozmawiać o sytuacji w pasiekach, kondycji pszczół i pszczelarzy. Zdzisław Gmyrek, prezes Wojewódzkiego Związk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »