Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wyso ...
2017-08-07, 12:35 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze MOŻESZ POMÓC

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze
- Cały pożar trwał może 30 minut, my byliśmy na miejscu dwoma wozami już 3 czy 4 minuty od pojawienia się ognia. Cóż z tego jednak, skoro po opróżnieniu zbiorników nie mieliśmy już czym pożaru gasić, bo w najbliższym hydrancie nie było wody a w drugim, pierwszym sprawnym, oddalonym o kilkaset metrów, ciśnienie było tak słabe, że nabieraliśmy wody przez 20 minut - mówił w Loży Radiowej Józef Meleszko, naczelnik OSP w Szybowicach w powiecie prudnickim, gdzie w sobotę spłonęły tartak, biura i dom właściciela tartaku.
Meleszko mówi, że oczywiście niczego nie można przesądzić na pewno, ale w tym przypadku można założyć, że gdyby w newralgicznym momencie, w pierwszej fazie pożaru, strażacy mogli prowadzić akcję, to straty byłyby mniejsze.

A straty są ogromne. Jak wylicza Feliks Wysocki, właściciel tartaku, wynoszą około 2 milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć straty wynikając z niezrealizowania kontraktów z niemieckim partnerem, dla którego produkowano w Szybowicach łóżeczka dla dzieci. To nie tylko tragedia rodziny Wysockich, ale także 10 rodzin pracowników tartaku, którzy zostali bez środków do życia. Pan Feliks mówi, że gdyby w pierwszych minutach udało się zdusić pożar biura, to ogień nie dotarłby do domu. Był zresztą przekonany, że domowi nic się nie stanie, dlatego nie zdążył wynieść z niego żadnych cennych rzeczy.

Tematem zainteresowała się pochodząca z powiatu prudnickiego posłanka PiS Katarzyna Czochara. Była na miejscu pożaru, w poniedziałek zorganizowała w Opolu konferencję prasową, na której zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli o to, by pomogli osobom poszkodowanym przez sobotni pożar. Równocześnie zapowiedziała, że składa do prokuratury doniesienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku, który odpowiada za stan hydrantów.

- Strażacy zrobili wszystko, co tylko było możliwe, nie jest ich winą, że hydranty były niesprawne. To sprawa niezwykle bulwersująca, wystąpię do wojewody o skontrolowanie hydrantów w naszym regionie - mówi posłanka PiS. - Oczekuję, że prezes ZWiK poda się do dymisji a władze samorządowe Prudnika wyciągną konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych za stan hydrantów.

Informacja ze strony Caritas Diecezji Opolskiej:

W sobotę 5. sierpnia 2017 r. w parafii Szybowice k. Prudnika wybuchł pożar tartaku. Doszczętnie spalił się nie tylko zakład pracy zatrudniający 10 osób ale i dom mieszkalny właścicieli tartaku – państwa Ewy i Feliksa Wysockich. Straty oszacowano na około dwa miliony złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej na wniosek biskupa Andrzeja Czai przekazała rodzinie dotkniętej tragedią natychmiastową pomoc finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej uruchomiła także rachunek bankowy, na który można przekazywać pieniądze dla poszkodowanej rodziny: Bank Pekao S.A. O/Opole 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092, z dopiskiem „pożar tartaku”.

ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

Zobacz także

2018-03-23, godz. 13:33 Krzysztof Salatycki o opolskiej odsłonie InnoShare MeetUP's - To nic innego jak spotkanie dla tych, którzy interesują się startupami, branżą technologiczną - tak na pytanie o nazwę imprezy w Opolu odpowiedział Krzyszto ... » więcej 2018-03-23, godz. 14:17 Piotr Mielec o tym, że zostawia Sojusz Lewicy Demokratycznej zdominowany w regionie przez działaczy na emeryturze - Jestem związany z SLD całe swoje dorosłe życie, przeżyłem z tą partią różne zawirowania, tak poważne jak afera ratuszowa. I byłem jej wierny. Ale takiego le ... » więcej 2018-03-22, godz. 14:16 Violetta Porowska o ruszającym programie bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci -Fenomelnalna sprawa! - tak o programie, bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016, który właśnie ruszył, mówi ... » więcej 2018-03-22, godz. 11:27 Przemysław Daca o tym, że woda w każdej postaci powinna mieć jednego gospodarza i wreszcie tak jest - Bardzo dobrze, że w jednym miejscu skupiono wszystkie zadania, którymi do tej pory zajmowały się różne instytucje. Ten podział nie był zdrowy, co pokazywały ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:18 Konrad Gęsiarz o kłopotach w obsadach dyżurów w szpitalu w Namysłowie - Nocna i świąteczna opieka medyczna w powiecie jest zabezpieczona - zapewniał w Loży Radiowej wicestarosta namysłowski Konrad Gęsiarz. Samorządowiec przyznał ... » więcej 2018-03-21, godz. 14:21 Łukasz Sowada, Zbigniew Kubalańca i Marek Kawa o sile intencji i biznesie w opolskim ratuszu Nie milkną echa listu intencyjnego, który podpisały z prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem władze Opola, a który to list dotyczy określonych transakcj ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:12 Anna Konowalczuk-Żołud o tym, że w Opolu powinno przybyć drzew W drugiej części wtorkowej "Loży Radiowej" swoje plany zaprezentowała Anna Konowalczuk-Żołud, która od kilku dni odpowiada za zieleń miejską w Opolu. - Chc ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:11 Manfred Grabelus o tym, że hałas w Opolu jest pod kontrolą Gościem pierwszej części wtorkowej "Loży Radiowej" był Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim. Gospodar ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:46 Aleksandra Stańko-Gaweł i Piotr Mielec o niedzielnych wizytach w galeriach... nie koniecznie handlowych i o tym, czym ... Projekt NoweMuzeum.pl to nowa inicjatywa w naszym kraju, która stawia sobie za cel organizację pod jednym, wspólnym szyldem nowoczesnych placówek muzealnych. ... » więcej 2018-03-19, godz. 14:45 Ryszard Wilczyński bardzo ostro o rządzącej prawicy i coraz gorszej pozycji międzynarodowej Polski - Lepsze dla Platformy Obywatelskiej sondaże to dowód na to, że teflon PiS-u zaczyna się łuszczyć – przekonywał w Loży Radiowej poseł PO Ryszard Wilczyński. – ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »