Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wyso ...
2017-08-07, 12:35 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze MOŻESZ POMÓC

Katarzyna Czochara, Józef Meleszko i Feliks Wysocki o tym, że straty po pożarze w Szybowicach mogły być dużo mniejsze
- Cały pożar trwał może 30 minut, my byliśmy na miejscu dwoma wozami już 3 czy 4 minuty od pojawienia się ognia. Cóż z tego jednak, skoro po opróżnieniu zbiorników nie mieliśmy już czym pożaru gasić, bo w najbliższym hydrancie nie było wody a w drugim, pierwszym sprawnym, oddalonym o kilkaset metrów, ciśnienie było tak słabe, że nabieraliśmy wody przez 20 minut - mówił w Loży Radiowej Józef Meleszko, naczelnik OSP w Szybowicach w powiecie prudnickim, gdzie w sobotę spłonęły tartak, biura i dom właściciela tartaku.
Meleszko mówi, że oczywiście niczego nie można przesądzić na pewno, ale w tym przypadku można założyć, że gdyby w newralgicznym momencie, w pierwszej fazie pożaru, strażacy mogli prowadzić akcję, to straty byłyby mniejsze.

A straty są ogromne. Jak wylicza Feliks Wysocki, właściciel tartaku, wynoszą około 2 milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć straty wynikając z niezrealizowania kontraktów z niemieckim partnerem, dla którego produkowano w Szybowicach łóżeczka dla dzieci. To nie tylko tragedia rodziny Wysockich, ale także 10 rodzin pracowników tartaku, którzy zostali bez środków do życia. Pan Feliks mówi, że gdyby w pierwszych minutach udało się zdusić pożar biura, to ogień nie dotarłby do domu. Był zresztą przekonany, że domowi nic się nie stanie, dlatego nie zdążył wynieść z niego żadnych cennych rzeczy.

Tematem zainteresowała się pochodząca z powiatu prudnickiego posłanka PiS Katarzyna Czochara. Była na miejscu pożaru, w poniedziałek zorganizowała w Opolu konferencję prasową, na której zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli o to, by pomogli osobom poszkodowanym przez sobotni pożar. Równocześnie zapowiedziała, że składa do prokuratury doniesienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku, który odpowiada za stan hydrantów.

- Strażacy zrobili wszystko, co tylko było możliwe, nie jest ich winą, że hydranty były niesprawne. To sprawa niezwykle bulwersująca, wystąpię do wojewody o skontrolowanie hydrantów w naszym regionie - mówi posłanka PiS. - Oczekuję, że prezes ZWiK poda się do dymisji a władze samorządowe Prudnika wyciągną konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych za stan hydrantów.

Informacja ze strony Caritas Diecezji Opolskiej:

W sobotę 5. sierpnia 2017 r. w parafii Szybowice k. Prudnika wybuchł pożar tartaku. Doszczętnie spalił się nie tylko zakład pracy zatrudniający 10 osób ale i dom mieszkalny właścicieli tartaku – państwa Ewy i Feliksa Wysockich. Straty oszacowano na około dwa miliony złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej na wniosek biskupa Andrzeja Czai przekazała rodzinie dotkniętej tragedią natychmiastową pomoc finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Caritas Diecezji Opolskiej uruchomiła także rachunek bankowy, na który można przekazywać pieniądze dla poszkodowanej rodziny: Bank Pekao S.A. O/Opole 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092, z dopiskiem „pożar tartaku”.

ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej

Zobacz także

2017-10-19, godz. 07:16 Elżbieta Molak o trudnych losach zamku w Kopicach i niskim budżecie na remont zabytków w regionie - Sytuacja jest patowa. Ten unikatowy, ogromnej wartości zabytek, pałac wpisany na listę zabytków, objęty ochroną konserwatorską, przez dziesiątki lat ulega d ... » więcej 2017-10-18, godz. 14:19 Roman Kolek o przyszłości Aleksandrówki i sanatorium w Suchym Borze - Naszym zamiarem nie jest sprzedaż za wszelką cenę - tak o wystawieniu dawnego sanatorium Aleksandrówka w Jarnołtówku na sprzedaż mówi Roman Kolek, wicemarsz ... » więcej 2017-10-17, godz. 14:00 Lesław Tomczak o szkoleniu nauczycielek nauczania początkowego, czyli robotach w szkołach opolskiego NUTSU-3 - Ci młodzi ludzie trafia na rynek pracy za 18 lat, w epoce, gdzie bez znajomości podstaw robotyki i programowania trudno będzie sobie poradzić. Dlatego te el ... » więcej 2017-10-17, godz. 13:10 Andrzej Maciejewski o tym, jak powinien wyglądać zdrowy polski samorząd i kto powinien decydować o jego zadłużaniu - Najwyższy czas dokończyć reformę samorządową. Gminy, podstawa systemu, są wpisane do konstytucji, trzeba to samo zrobić z powiatami i regionami wprowadzonym ... » więcej 2017-10-16, godz. 14:33 Katarzyna Czochara o tym, że dziwi ją decyzja prokuratury w sprawie hydrantu w Szybowicach i o tym, że sprawy Aleksand ... - Apeluję do pana marszałka Buły i pana marszałka Kolka: podejmijcie wreszcie męską decyzję w sprawie remontu Aleksandrówki! - mówiła w Loży Radiowej Katarzyn ... » więcej 2017-10-13, godz. 14:45 Marcin Rol i Tomasz Wróbel o planach i nadziejach jakie opolski ratusz wiąże z „Okraglakiem” W piątkowej Loży Radiowej wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz Tomasz Wróbel, dyrektor Hali Widowiskowo-Sportowej Opole (dawniej popularny „Okrąglak”) opowiada ... » więcej 2017-10-12, godz. 23:05 Jarosław Wach o tym, że hospicjum nie należy się bać, bo „Hospicjum to też życie” - W sobotę, 14 października o godz. 16:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu będziemy inaugurowali kampanię „Hospicjum to też życie”. Rozpoc ... » więcej 2017-10-11, godz. 21:27 Sebastian Koćwin o tym, że ukraiński pracownik jest potrzebny na opolskim rynku pracy - Nigdy do tej pory nie przyjeżdżało tak dużo Ukraińców. Coraz bardziej jest to kwestia społeczna. Musieliśmy się zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy im ... » więcej 2017-10-10, godz. 22:35 Ks. Arnold Drechsler o stacjach opieki Caritas, czyli jak Opolszczyzna dała przykład całej Polsce - 10 października, 25 lat temu, powstała pierwsza stacja w Polsce, w Dobrzeniu Wielkim. Można powiedzieć, że ten projekt opolski spełnił funkcję projektu pilo ... » więcej 2017-10-10, godz. 13:10 Bartosz Kuświk o ścieżce naprawy dla Instytutu Śląskiego, otwarciu na opolan i wyróżnionych przez IPN Krzyżami Wolnośc ... Dr Bartosz Kuświk od 1 października objął stanowisko dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu, jednocześnie wciąż jest naczelnikiem delegatury IPN w Opolu. Przed ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »