Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie…
2017-07-20, 14:23 Autor: Marek Świercz

Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie, parafii większej od Polski i zmartwychwstaniu kościółka w Biełastoku

O. Wojciech Ziółek m.in. o życiu Polaków na Syberii
- Syberyjski klimat nie jest taki, jak wszyscy myślą. W zimie może być i 40 stopni poniżej zera, ale gdy wyjeżdżałem z Tomska pod koniec czerwca, mieliśmy 32 stopnie powyżej zera - opowiadał w Loży Radiowej ojciec Wojciech Ziółek, jezuita, który dba w Tomsku o żyjących na Syberii katolików. - Ale i tak najważniejszy jest zawsze żar serca - dodał nasz gość.
Ojciec Ziółek musi wracać do Polski co trzy miesiące, by przedłużyć sobie prawo pobytu w Rosji, bo uzyskanie pozwolenia na czasowy pobyt (na okres trzech lat) nie jest proste, wymaga zdania egzaminu ze znajomości języka, rosyjskiej historii i rosyjskiego prawa.

- Rosjanie bardzo się cenią - żartował nasz gość. - A pytania, zwłaszcza dla Polaka, potrafią być podchwytliwe. Weźmy pytanie o to, kiedy zaczęła się druga wojna światowa.

Nasz gość przypomniał, że przez kilka lat był związany z Opolem - w latach 1994 - 2000 prowadził jezuicki ośrodek Xaverianum. To czas powodzi tysiąclecia, jezuici wspomagali wtedy nie tylko powodzian, ale także tych wspierających powodzian, w tym - dziennikarzy Radia Opole.

- Radio Opole było wtedy prawdziwą ostoją, dlatego w grudniu 1997 otrzymało statuetkę Żar Serca - podkreślił.

Potem ojciec Wojciech został prowincjałem południowej prowincji polskich jezuitów, a następnie, na własne życzenie, trafił do Tomska, by zająć się społecznością syberyjskich katolików. Do tego miasta, które bywa nazywane Syberyjskim Rzymem, trafiało wielu polskich zesłańców, dlatego przed rewolucją jedna trzecia mieszkańców była katolikami. Jezuici opiekują się tam jedną z dwóch (!) katolickich szkół w Rosji i katolicką parafią o powierzchni nieco większej niż powierzchnia Polski.

Dziś najważniejszym zadaniem jest dla nich odbudowa kościółka w Biełastoku, miasteczku założonym przez dobrowolnych przesiedleńców, którzy pod koniec XIX wieku wyjechali na Syberię, bo car obiecał im ziemię. Liczący ponad sto lat drewniany kościółek w tej miejscowości, położonej 220 km od Tomska, spłonął w środę po Wielkiej Nocy.

- Chcemy odbudować go w wersji murowanej, z zapleczem dla kapłana i świetlicą dla dzieci, potrzebujemy 150 tysięcy euro - dodał nasz gość.

Jeśli ktoś chce tę inicjatywę wesprzeć, szczegóły znajdzie tu:
https://belostok-catholic.ru/pl

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »