Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie…
2017-07-20, 14:23 Autor: Marek Świercz

Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie, parafii większej od Polski i zmartwychwstaniu kościółka w Biełastoku

O. Wojciech Ziółek m.in. o życiu Polaków na Syberii
- Syberyjski klimat nie jest taki, jak wszyscy myślą. W zimie może być i 40 stopni poniżej zera, ale gdy wyjeżdżałem z Tomska pod koniec czerwca, mieliśmy 32 stopnie powyżej zera - opowiadał w Loży Radiowej ojciec Wojciech Ziółek, jezuita, który dba w Tomsku o żyjących na Syberii katolików. - Ale i tak najważniejszy jest zawsze żar serca - dodał nasz gość.
Ojciec Ziółek musi wracać do Polski co trzy miesiące, by przedłużyć sobie prawo pobytu w Rosji, bo uzyskanie pozwolenia na czasowy pobyt (na okres trzech lat) nie jest proste, wymaga zdania egzaminu ze znajomości języka, rosyjskiej historii i rosyjskiego prawa.

- Rosjanie bardzo się cenią - żartował nasz gość. - A pytania, zwłaszcza dla Polaka, potrafią być podchwytliwe. Weźmy pytanie o to, kiedy zaczęła się druga wojna światowa.

Nasz gość przypomniał, że przez kilka lat był związany z Opolem - w latach 1994 - 2000 prowadził jezuicki ośrodek Xaverianum. To czas powodzi tysiąclecia, jezuici wspomagali wtedy nie tylko powodzian, ale także tych wspierających powodzian, w tym - dziennikarzy Radia Opole.

- Radio Opole było wtedy prawdziwą ostoją, dlatego w grudniu 1997 otrzymało statuetkę Żar Serca - podkreślił.

Potem ojciec Wojciech został prowincjałem południowej prowincji polskich jezuitów, a następnie, na własne życzenie, trafił do Tomska, by zająć się społecznością syberyjskich katolików. Do tego miasta, które bywa nazywane Syberyjskim Rzymem, trafiało wielu polskich zesłańców, dlatego przed rewolucją jedna trzecia mieszkańców była katolikami. Jezuici opiekują się tam jedną z dwóch (!) katolickich szkół w Rosji i katolicką parafią o powierzchni nieco większej niż powierzchnia Polski.

Dziś najważniejszym zadaniem jest dla nich odbudowa kościółka w Biełastoku, miasteczku założonym przez dobrowolnych przesiedleńców, którzy pod koniec XIX wieku wyjechali na Syberię, bo car obiecał im ziemię. Liczący ponad sto lat drewniany kościółek w tej miejscowości, położonej 220 km od Tomska, spłonął w środę po Wielkiej Nocy.

- Chcemy odbudować go w wersji murowanej, z zapleczem dla kapłana i świetlicą dla dzieci, potrzebujemy 150 tysięcy euro - dodał nasz gość.

Jeśli ktoś chce tę inicjatywę wesprzeć, szczegóły znajdzie tu:
https://belostok-catholic.ru/pl

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »