Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » o. Grzegorz Kramer o Opolu, swojej nowej parafii ...
2017-07-12, 19:41 Autor: Ewa Skrabacz

o. Grzegorz Kramer o Opolu, swojej nowej parafii i o obecności w Internecie

o. Grzegorz Kramer SJ o swojej nowej parafii W Opolu
- Dwa lata temu miałem rekolekcje w duszpasterstwie Xaverianum, ale nie znam miasta kompletnie. Poza tym, że wiem, gdzie jest rynek, radio, Wieża Piastowska i amfiteatr, to niewiele wiem. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, bo Opole to miasto małe, a przez to bardzo przyjazne i ciepłe – mówił o. Grzegorz Kramer SJ, który od niedzieli będzie nowym proboszczem w jezuickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu.
- Ja nie jestem rewolucjonistą, tym bardziej, że wchodzę w coś, co jest bardzo dobre. I to wiem nie tylko od naszych, od księży, ale wiem to od ludzi świeckich, że ten ośrodek, że ta parafia funkcjonuje bardzo dobrze. Więc bardziej na początku chciałbym nie zniszczyć tego, co już zostało zrobione. A potem w miarę możliwości, rozeznania, będziemy szukać jakichś nowych rzeczy. Ale żadna rewolucja – tak o swoich planach pracy w parafii opowiadał nasz gość.

A jak postrzega rolę proboszcza?

- Oprócz tego, że jest się duszpasterzem, czyli człowiekiem, który pracuje bezpośrednio z ludźmi, jakoś próbuje im pomagać w relacji z Panem Bogiem, to okazało się, że bycie proboszczem to jest cała administracja, która na razie jest okropnym widokiem na moim biurku. Kosmiczny świat dla mnie. Jest oczywiście jakiś lęk czy strach, ale to coś normalnego przy nowym wyzwaniu. No ale zawsze chciałem być proboszczem, to w końcu mam – mówił o. Kramer.

W prowadzeniu parafii chciałby wykorzystywać doświadczenie jezuitów:

- Jesteśmy wychowani w konkretnej duchowości, w duchowości ignacjańskiej. Chciałbym to pokazać bardziej i przełożyć na praktykę życia parafialnego – dodał nasz gość.

O. Kramer jest obecny w mediach społecznościowych, prowadzi też bloga. Czy pracując w Opolu podtrzyma swoją aktywność w sieci?

- Mam nadzieję, że znajdzie się czas, by tej aktywności nie wyłączać, bo widzę, że jest potrzebna. Bycie w tej przestrzeni, w której ludzie żyją jest ważne. Chcę docierać do wszystkich. Próbuję dzielić się tym, co jest moim osobistym doświadczeniem Pana Boga, Kościoła, szeroko rozumianej wiary. Tego ludzie szukają najczęściej, czyjegoś autentycznego świadectwa – mówił o. Grzegorz.

Oficjalne objęcie urzędu proboszcza parafii NSPJ w Opolu przez o. Grzegorza Kramera odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 12:30.

Zobacz także

2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:12 Maria Niedziółka o straży rybackiej oraz o tym, kogo może kontrolować i karać - Na terenie województwa opolskiego jest tylko 7 strażników ze straży rybackiej. W ciągu roku tych 7 strażników kontroluje około 12 tys. ludzi - mówiła w "Loż ... » więcej 2018-04-12, godz. 15:01 Sławomir Kusz o bezpiecznej bankowości internetowej dla seniorów Sławomir Kusz, rzecznik opolskiego oddziału NBP mówił o zagrożeniach, z jakimi coraz częściej w cyfrowym świecie bankowości spotykają się opolscy seniorzy. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »