Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach…
2017-07-11, 18:24 Autor: Ewa Skrabacz

Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach miodu oraz o przednim odpoczynku przy ulu

Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach miodu
- Orząc, brukując, betonując skutecznie ograniczyliśmy środowisko naturalnym zapylaczom takim jak trzmiele, pszczoły samotnice czy osówki. Aż 80 proc. pracy zapylaczy wykonuje pszczoła. W latach 80. było w Polsce 2,5 mln rodzin pszczelich, teraz jest ich około 1,4 mln. Za mało by zapylić takie uprawy jak rzepak, facelia czy gryka. A najbardziej te braki widać w sadach – wyjaśniał Henryk Nosewicz, pszczelarz z Kluczborka.
Przyszłość nie wygląda jednak źle, gdyż – jak mówił pan Henryk – „młodzi garną się do pszczelarstwa”. Ponadto ule można kupić w każdy sklepie pszczelarskim.

- Drewniane są ciężkie, więc trudniej się je przenosi, ale są dostępne ule z poliuretanu czy z twardego styropianu. Można wybierać. Do 50 uli to hobby, a biznes zaczyna się od 100 uli w górę – wyjaśniał nasz gość.

Pszczelarza z Kluczborka zapytaliśmy także o to, czy tegoroczne warunki sprzyjały hodowli pszczół i o ceny miodu w tym sezonie.

- Jesteśmy na półmetku sezonu i można powiedzieć, że będzie miód. Wyglądało na wiosnę, że będzie tragicznie, bo cała masa pszczół padła. Można przyjąć, że 50 proc. padło z winy pszczelarzy – jak dbasz, tak masz. Jeśli pszczelarz nie podkarmi przez zimę odpowiednio i nie zabezpieczy hodowli przeciw chorobom, to traci pszczoły. W skali kraju to było około 30 proc. Dobry pszczelarz potrafi jednak odbudować hodowlę – wyjaśniał pan Henryk.

- Adekwatna cena miodu w tej chwili to 30 zł za słoik, czyli za 0,9 litra (1,25 kg) miodu. Te miody, których jest tradycyjnie mniej: lipowy, faceliowy, a najbardziej wrzosowy mogą być droższe – informował masz gość.

- Jednym z tańszych miodów jest bardzo popularny miód rzepakowy, wskazany dla ludzi starszych, dla sercowców, ludzi mających kłopoty z krążeniem. Jest bardzo łatwo przyswajalny. Ma bardzo dużo cukrów prostych (ponad 96 proc.), czyli produktów gotowych do przyswojenia przez organizm – podpowiadał pan Henryk.

- Wspaniale się odpoczywa przy ulu, gdy patrzy się na to, jak pszczoły pracują, jak noszą różnokolorowy pyłek. Odpoczynek jest przedni, porównywalny z najlepszym odpoczynkiem, choćby na plażach riwiery – dodał nasz gość, zachęcając do hodowli pszczół.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »