Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach…
2017-07-11, 18:24 Autor: Ewa Skrabacz

Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach miodu oraz o przednim odpoczynku przy ulu

Henryk Nosewicz o pszczołach i tegorocznych cenach miodu
- Orząc, brukując, betonując skutecznie ograniczyliśmy środowisko naturalnym zapylaczom takim jak trzmiele, pszczoły samotnice czy osówki. Aż 80 proc. pracy zapylaczy wykonuje pszczoła. W latach 80. było w Polsce 2,5 mln rodzin pszczelich, teraz jest ich około 1,4 mln. Za mało by zapylić takie uprawy jak rzepak, facelia czy gryka. A najbardziej te braki widać w sadach – wyjaśniał Henryk Nosewicz, pszczelarz z Kluczborka.
Przyszłość nie wygląda jednak źle, gdyż – jak mówił pan Henryk – „młodzi garną się do pszczelarstwa”. Ponadto ule można kupić w każdy sklepie pszczelarskim.

- Drewniane są ciężkie, więc trudniej się je przenosi, ale są dostępne ule z poliuretanu czy z twardego styropianu. Można wybierać. Do 50 uli to hobby, a biznes zaczyna się od 100 uli w górę – wyjaśniał nasz gość.

Pszczelarza z Kluczborka zapytaliśmy także o to, czy tegoroczne warunki sprzyjały hodowli pszczół i o ceny miodu w tym sezonie.

- Jesteśmy na półmetku sezonu i można powiedzieć, że będzie miód. Wyglądało na wiosnę, że będzie tragicznie, bo cała masa pszczół padła. Można przyjąć, że 50 proc. padło z winy pszczelarzy – jak dbasz, tak masz. Jeśli pszczelarz nie podkarmi przez zimę odpowiednio i nie zabezpieczy hodowli przeciw chorobom, to traci pszczoły. W skali kraju to było około 30 proc. Dobry pszczelarz potrafi jednak odbudować hodowlę – wyjaśniał pan Henryk.

- Adekwatna cena miodu w tej chwili to 30 zł za słoik, czyli za 0,9 litra (1,25 kg) miodu. Te miody, których jest tradycyjnie mniej: lipowy, faceliowy, a najbardziej wrzosowy mogą być droższe – informował masz gość.

- Jednym z tańszych miodów jest bardzo popularny miód rzepakowy, wskazany dla ludzi starszych, dla sercowców, ludzi mających kłopoty z krążeniem. Jest bardzo łatwo przyswajalny. Ma bardzo dużo cukrów prostych (ponad 96 proc.), czyli produktów gotowych do przyswojenia przez organizm – podpowiadał pan Henryk.

- Wspaniale się odpoczywa przy ulu, gdy patrzy się na to, jak pszczoły pracują, jak noszą różnokolorowy pyłek. Odpoczynek jest przedni, porównywalny z najlepszym odpoczynkiem, choćby na plażach riwiery – dodał nasz gość, zachęcając do hodowli pszczół.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »