Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta…
2017-07-05, 23:09 Autor: Ewa Skrabacz

Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta, a także o opolskiej reprezentacji w Europejskim Komitecie Regionów

Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta, a także o opolskiej reprezentacji w Europejskim Komitecie Regionów
- Zaproponowany podział miasta na dzielnice komponował Pasiekę ze Starym Miastem. W trakcie konsultacji społecznych dotarły do nas sygnały, że Pasieka ma ambicje być osobną dzielnicą. W pełni na taką samodzielność zasługuje, ale procedura tworzenia dzielnic jest skomplikowana. Przepisy przewidują podwójne konsultacje i granic i statutu dzielnic, a w przypadku Pasieki takich osobnych konsultacji nie było, dotyczyły one Pasieki w ramach Starego Miasta – tak sytuację pretendującej do odrębności Pasieki tłumaczył Marcin Ociepa, Przewodniczący Rady Miasta Opola.
Przewodniczący przypomniał, że dzielnice, które zostaną powołane na czwartkowej sesji Rady Miasta (6 lipca) będą miały skróconą kadencję, gdyż wybory do rad dzielnic przeprowadza się po wyborach do rad miasta, a te będą pod koniec 2018 r.

- Zatem w 2019 r. będą nowe wybory do rad dzielnic na terenie całego miasta. Już wówczas, po niezbędnych konsultacjach, mam nadzieję, że Pasieka będzie mogła wystartować jako samodzielna dzielnica – dodał Ociepa.

Nasz gość wskazywał również taką dzielnicę, jak Szczepanowice – Wójtowa Wieś, która od początku składa się z dwóch części i z powodzeniem funkcjonuje od paru lat w tym kształcie, gdyż mieszkańcy opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.

- Były też pomysły, by połączyć Zakrzów z Wróblinem, Bierkowice z Półwsią, ale tam mieszkańcy nie chcieli się łączyć. Mieszkańcy zatem różnie do tego podchodzą. Jeżeli jest jednak taka wola, jak w przypadku Pasieki, to wyjście im naprzeciw jest naszym obowiązkiem – mówił Ociepa.

Przewodniczącego Rady Miasta zapytaliśmy także o obrady Europejskiego Komitetu Regionów i polskich (w tym opolskich) reprezentantów w tym unijnym organie doradczym.

- To jest taki europejski parlament dla samorządowców. To forum dyskusji i pracy samorządów wszystkich państw członkowskich. Sześciu samorządowców reprezentuje polskie miasta, w tym swojego przedstawiciela ma Opole. Swoją pulę mają też samorządy wojewódzkie, powiatowe i gminy wiejskie. Reprezentanci miast wybierani są przez Związek Miast Polskich, na pięcioletnią kadencję – wyjaśniał Ociepa, dodając, że dziś często to samorządy pierwsze muszą reagować na zagrożenia o charakterze międzynarodowym, tak jak np. samorządy włoskie czy greckie jako pierwsze mierzyły się z kryzysem migracji.

- Wśród tematów prac komitetu pojawiają się zatem wszelkie kwestie dotyczące społeczności lokalnych, ale w wymiarze europejskim. Na agendzie najbliższego posiedzenia jest kwestia bezpieczeństwa dzieci, które migrują w Europie, a także sprawy związane z obywatelstwem europejskim – informował Ociepa.

Przewodniczący Rady Miasta podkreślił, że wszystkie regulacje prawne przechodzące przez Parlament Europejski są konsultowane z samorządowcami, a ich propozycje czy poprawki są często uwzględniane.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »