Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta…
2017-07-05, 23:09 Autor: Ewa Skrabacz

Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta, a także o opolskiej reprezentacji w Europejskim Komitecie Regionów

Marcin Ociepa o Pasiece w obrębie Starego Miasta, a także o opolskiej reprezentacji w Europejskim Komitecie Regionów
- Zaproponowany podział miasta na dzielnice komponował Pasiekę ze Starym Miastem. W trakcie konsultacji społecznych dotarły do nas sygnały, że Pasieka ma ambicje być osobną dzielnicą. W pełni na taką samodzielność zasługuje, ale procedura tworzenia dzielnic jest skomplikowana. Przepisy przewidują podwójne konsultacje i granic i statutu dzielnic, a w przypadku Pasieki takich osobnych konsultacji nie było, dotyczyły one Pasieki w ramach Starego Miasta – tak sytuację pretendującej do odrębności Pasieki tłumaczył Marcin Ociepa, Przewodniczący Rady Miasta Opola.
Przewodniczący przypomniał, że dzielnice, które zostaną powołane na czwartkowej sesji Rady Miasta (6 lipca) będą miały skróconą kadencję, gdyż wybory do rad dzielnic przeprowadza się po wyborach do rad miasta, a te będą pod koniec 2018 r.

- Zatem w 2019 r. będą nowe wybory do rad dzielnic na terenie całego miasta. Już wówczas, po niezbędnych konsultacjach, mam nadzieję, że Pasieka będzie mogła wystartować jako samodzielna dzielnica – dodał Ociepa.

Nasz gość wskazywał również taką dzielnicę, jak Szczepanowice – Wójtowa Wieś, która od początku składa się z dwóch części i z powodzeniem funkcjonuje od paru lat w tym kształcie, gdyż mieszkańcy opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.

- Były też pomysły, by połączyć Zakrzów z Wróblinem, Bierkowice z Półwsią, ale tam mieszkańcy nie chcieli się łączyć. Mieszkańcy zatem różnie do tego podchodzą. Jeżeli jest jednak taka wola, jak w przypadku Pasieki, to wyjście im naprzeciw jest naszym obowiązkiem – mówił Ociepa.

Przewodniczącego Rady Miasta zapytaliśmy także o obrady Europejskiego Komitetu Regionów i polskich (w tym opolskich) reprezentantów w tym unijnym organie doradczym.

- To jest taki europejski parlament dla samorządowców. To forum dyskusji i pracy samorządów wszystkich państw członkowskich. Sześciu samorządowców reprezentuje polskie miasta, w tym swojego przedstawiciela ma Opole. Swoją pulę mają też samorządy wojewódzkie, powiatowe i gminy wiejskie. Reprezentanci miast wybierani są przez Związek Miast Polskich, na pięcioletnią kadencję – wyjaśniał Ociepa, dodając, że dziś często to samorządy pierwsze muszą reagować na zagrożenia o charakterze międzynarodowym, tak jak np. samorządy włoskie czy greckie jako pierwsze mierzyły się z kryzysem migracji.

- Wśród tematów prac komitetu pojawiają się zatem wszelkie kwestie dotyczące społeczności lokalnych, ale w wymiarze europejskim. Na agendzie najbliższego posiedzenia jest kwestia bezpieczeństwa dzieci, które migrują w Europie, a także sprawy związane z obywatelstwem europejskim – informował Ociepa.

Przewodniczący Rady Miasta podkreślił, że wszystkie regulacje prawne przechodzące przez Parlament Europejski są konsultowane z samorządowcami, a ich propozycje czy poprawki są często uwzględniane.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »