Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący…
2017-06-22, 13:10 Autor: Marek Świercz

Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący, ale niezbędny, a także o tym, że przedsiębiorcy potrzebują dziś stabilnego prawa i rąk do pracy

Henryka Bochniarz o tym jak ważny jest dialog
- Mamy świadomość, że dialog społeczny spowalnia proces legislacyjny, ale przepychanie ustaw kolanem, bez dialogu, kończy się nie tylko protestami, ale także złym prawem, bo czasem ustawę trzeba nowelizować zanim jeszcze opuści kancelarię prezydenta - mówiła w Loży Radiowej Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan a zarazem przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Nasz gość przyjechał do Opola, by wziąć udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jak tłumaczy, objeżdża wszystkie takie rady w kraju, by poznać opinię ich członków na temat przepisów regulujących działalność rad.

- Te rady bardzo się różnią. Są takie, w których współpraca układa się bardzo dobrze, są takie, na które jak przyjdzie wojewoda, to nie przyjdzie marszałek. Są takie, które mają budżet w wysokości 175 tysięcy złotych, i takie, które mają do dyspozycji 5 tysięcy - mówiła prezydent Lewiatana.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, która w powszechnej opinii nie funkcjonowała najlepiej. Czy Rada jest skuteczniejsza?

- Jest za wcześnie, by o tym mówić, bo Rada działa od półtora roku - mówi Bochniarz. - Ważną zmianą jest to, że mamy teraz rotacyjnego przewodniczącego. Przez pierwszy rok był Piotr Duda jako przedstawiciel związków zawodowych, teraz ja jako przedstawiciel pracodawców, dopiero w trzecim roku będzie przedstawiciel rządu. Pracami Komisji Trójstronnej zawsze kierował przedstawiciel rządu.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, na co najbardziej skarżą się pracodawcy. Jak się okazuje, głównym problemem jest niestabilne prawo.

- Jeśli powiem, że w ciągu półtora roku do Rady trafiło 800 aktów prawnych, to pokazuje, jak duży jest problem. Przedsiębiorcy nie mają czasu śledzić przepisów, pewnie codziennie jakiś łamią, nie mając o tym pojęcia - mówi. - Drugi problem to brak ludzi do pracy. Polacy jakoś z emigracji nie wracają, po obniżeniu wieku emerytalnego według szacunków ZUS z rynku pracy zniknie 300 tysięcy osób. A zmiana prawa wizowego sprawi, że Ukraińcy, których dziś pracuje w Polsce milion, zaczną nas traktować jako kraj tranzytowy.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »