Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o tym, że lepiej zawczasu wiedzieć…
2017-06-13, 14:55 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o tym, że lepiej zawczasu wiedzieć, jak się zachować, gdy zrobi się groźnie

Bartosz Maziarz o tym, że lepiej zawczasu wiedzieć, jak się zachować, gdy zrobi się naprawdę groźnie
- W przypadku zagrożenia terrorystycznego obowiązują trzy zasady: uciekaj, schowaj się albo walcz. Ale walka jest ostatecznością. I koniecznie trzeba zaalarmować stosowne służby - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, specjalista od spraw bezpieczeństwa. - I choć nie ma u nas dużego zagrożenia, trzeba myśleć o profilaktyce terroryzmu, bo prędzej czy później jakiś zamach u nas będzie, taka jest moja opinia. Po prostu w takim świecie żyjemy - dodał.
Niski poziom zagrożenia w Polsce, to, zdaniem naszego gościa, efekt naszej społecznej homogeniczności - islamistom trudno byłoby zgubić się u nas w tłumie i swobodnie szykować zamach. Poza tym znaczenie Polski na arenie międzynarodowej nie jest tak duże, jak tych krajów, w których dochodzi do zamachów najczęściej.

- Nie bez znaczenia jest także skuteczność naszych służb. To trzeci powód- dodaje ekspert.

Zdaniem Maziarza, w polskich realiach większe jest prawdopodobieństwo, że jakiegoś zamachu dokona tak zwany "samotny wilk" niż zorganizowana szajka terrorystyczna. W jego ocenie nie należy demonizować uchodźców (większość zamachów to dzieło osób, które miały obywatelstwo danego kraju unii, nieraz w nim się urodziły albo od dawna mieszkały), ale nie ulega wątpliwości, że w wyniku kryzysu uchodźczego ryzyko terrorystycznego ataku wzrosło.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »