Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony…
2017-06-12, 14:50 Autor: Marek Świercz

Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony zdrowia robiona jest w interesie pacjentów a nie dyrektorów szpitali i samorządowców

Konstanty Radziwiłł o tym, że reforma ochrony zdrowia robiona jest w interesie pacjentów a nie dyrektorów szpitali i samorządowców
- Tak zwana sieć szpitali nie jest tworzona dla dyrektorów czy jednostek samorządu terytorialnego, ale dla pacjentów - przekonywał w Loży Radiowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, apelując przy okazji do mediów o zmianę perspektywy postrzegania reformy. Jak wyjaśnia, nie jest istotne to, co się przy okazji zmieni, ale to, jaki efekt uda się uzyskać.

Radziwiłł podkreślał, że sieć nie zostanie stworzona na bazie arbitralnych decyzji takich czy innych urzędników, ale w oparciu o obiektywne kryteria. Jeśli jednak dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ uzna, że jakiś szpital, który tych kryteriów nie spełnia (na Opolszczyźnie są to Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Opolu i Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie), jest jednak konieczny do zapewnienia podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego, to - po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia - może go do sieci dopisać.
Szef resortu zdrowia bagatelizował też obawy dotyczące obligatoryjnego uruchomienia przez szpitale w sieci opieki nocnej i medycznej. W jego przekonaniu, to jedyny sposób na rozładowanie tłoku na izbach przyjęć, gdzie spotykają się pacjenci w ciężkim stanie oraz ci, którzy nie zdążyli udać się po poradę do swojego lekarza i szukają pomocy w szpitalu. Opieka nocna i świąteczna adresowana będzie właśnie do nich.

Radziwiłł krytykował też obowiązujące dziś, quasirynkowe - jak je nazwał - zasady finansowania działalności szpitala, które z jednej strony prowadziły do różnych przekształceń w rodzaju komercjalizacji czy prywatyzacji, a z drugiej sprawiały, że jeden pacjent się szpitalowi "opłacał" a inny nie.

- Ryczałt sprawi, że szpital będzie bardziej elastyczny, będzie kompleksowo dbał o pacjenta, a nie skupiał się na wykonywaniu procedur - przekonywał. - I nie ma ryzyka, że szpital będzie odsyłał pacjentów, bo jeśli pieniędzy na leczenie nie wyda, to w kolejnym rozdaniu dostanie ich mniej.

Szef resortu zdrowia bronił także przyjętej kilka dni temu ustawy o minimalnych płacach w służbie zdrowia. która - w jego ocenie - pomoże zaradzić niesprawiedliwemu rozłożeniu płac.

Pytany o przyszłość NFZ, Radziwiłł stwierdził, że po likwidacji systemu ubezpieczeń zdrowotnych (w którym jeden obywatel jest ubezpieczony, a inny nie) niepotrzebna będzie instytucja pośrednicząca między ubezpieczonym o świadczeniodawcą, bo każdy obywatel zyska prawo do opieki medycznej finansowanej z budżetu państwa.

Dodajmy na koniec, że w ocenie ministra nic nie stoi na przeszkodzie, by Wojewódzkie Centrum Medyczne weszło do sieci szpitali ogólnopolskich.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »