Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Gaworski o tym, że powinniśmy ze smogiem…
2017-04-27, 10:08 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Gaworski o tym, że powinniśmy ze smogiem walczyć, ale musimy także nauczyć się z nim żyć

Zobacz rozmowę z Krzysztofem Gaworskim
- Żeby całkowicie pozbyć się problemu smogu, musielibyśmy zrobić trzy rzeczy: przestać oddychać, przestać robić pomiary i przestać palić w piecach. Ponieważ jest to niemożliwe, musimy się nastawić na to, że tu nie będzie żadnego jednorazowego sukcesu, tylko długi proces - tłumaczył w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Nasz gość stwierdził, że debata na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego jest krokiem w dobrą stronę, a antysmogowa uchwała, którą sejmik ma wypracować w najbliższych miesiącach, będzie kolejnym takim krokiem. Przestrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem, przypominając, że ze smogiem problem mieliśmy zawsze, a badania z ostatnich lat pokazują, że jego stężenie w regionie zmalało - co znaczy, że publiczna gorąca debata na jego temat nie wynika ze wzrostu zagrożenia, ale raczej związana jest z tym, że większa jest ekologiczna wrażliwość Polaków.

Gaworski stwierdził też, że potrzebne są pewne rozwiązania prawne na poziomie krajowym.

- Tak jak nikt nie może dziś pokryć sobie dachu eternitem, tak trzeba by wprowadzić obowiązek podłączenia domu do sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest taka możliwość - tłumaczył.

W jego ocenie dobrym pomysłem byłoby także opracowywanie i publikowanie prognoz stężenia pyłu zawieszonego oraz opracowanie procedur postępowania w przypadku przekroczenia norm. Przykładowo szkoły czy przedszkola powinny wiedzieć, że w określonych sytuacjach nie należy dzieci wyprowadzać na "świeże" powietrze.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »