Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Gaworski o tym, że powinniśmy ze smogiem…
2017-04-27, 10:08 Autor: Marek Świercz

Krzysztof Gaworski o tym, że powinniśmy ze smogiem walczyć, ale musimy także nauczyć się z nim żyć

Zobacz rozmowę z Krzysztofem Gaworskim
- Żeby całkowicie pozbyć się problemu smogu, musielibyśmy zrobić trzy rzeczy: przestać oddychać, przestać robić pomiary i przestać palić w piecach. Ponieważ jest to niemożliwe, musimy się nastawić na to, że tu nie będzie żadnego jednorazowego sukcesu, tylko długi proces - tłumaczył w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Nasz gość stwierdził, że debata na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego jest krokiem w dobrą stronę, a antysmogowa uchwała, którą sejmik ma wypracować w najbliższych miesiącach, będzie kolejnym takim krokiem. Przestrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem, przypominając, że ze smogiem problem mieliśmy zawsze, a badania z ostatnich lat pokazują, że jego stężenie w regionie zmalało - co znaczy, że publiczna gorąca debata na jego temat nie wynika ze wzrostu zagrożenia, ale raczej związana jest z tym, że większa jest ekologiczna wrażliwość Polaków.

Gaworski stwierdził też, że potrzebne są pewne rozwiązania prawne na poziomie krajowym.

- Tak jak nikt nie może dziś pokryć sobie dachu eternitem, tak trzeba by wprowadzić obowiązek podłączenia domu do sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest taka możliwość - tłumaczył.

W jego ocenie dobrym pomysłem byłoby także opracowywanie i publikowanie prognoz stężenia pyłu zawieszonego oraz opracowanie procedur postępowania w przypadku przekroczenia norm. Przykładowo szkoły czy przedszkola powinny wiedzieć, że w określonych sytuacjach nie należy dzieci wyprowadzać na "świeże" powietrze.

Zobacz także

2020-07-10, godz. 15:52 WYBORY 2020: Młodzieżowa LR o kandydatach, przepływach elektoratów i kampanii wyborczej Spore różnice zdań wśród młodych z różnych opcji politycznych. » więcej 2020-07-10, godz. 13:35 WYBORY 2020: Beata Kempa o ostatnich godzinach kampanii i sporach politycznych w Brukseli - To jest już ostatnia prosta, ale każdy głos jest na wagę złota. JA chciałabym, żeby to była kampania kulturalna, ale jest ostra weszła w fazę brutalności, a… » więcej 2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen. » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43% głosów… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Opolski… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »