Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » W Loży Radiowej (prawie) wszystko, co chcielibyście…
2017-04-25, 12:34 Autor: Marek Świercz

W Loży Radiowej (prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Nowym Jedwabnym Szlaku

Międzynarodowa Konferencja Polsko-Chińska w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Międzynarodowa Konferencja Polsko-Chińska w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Po co Chińczykom niezwykle kosztowne odtworzenie Jedwabnego Szlaku? I dlaczego projekt ten jest tak ważny dla Polski? Na te kluczowe pytania odpowiadali uczestnicy konferencji "One Belt, One Road" a zarazem goście Loży Radiowej, którą poprowadziliśmy z Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu.
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Marcinem Ociepą
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Adrianem Czubakiem
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Krzysztofem Dryndą
Zobacz i posłuchaj rozmowę ze Stanisławem Niewińskim
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Tomaszem Kostusiem
O tym, że współpraca z Chinami to duża szansa dla Opola, przekonywał Marcin Ociepa, przewodniczący opolskiej Rady Miasta, dodając jednak, że nie zmienił poglądów od czasów, gdy protestował przeciwko utworzeniu w Opolu Instytutu Konfucjusza. Stwierdził jednak, że czym innym jest ocena polityczna stosunków w Chinach, a czym innym potrzeba robienia z nimi interesów. Dodał, że Chiny to kraj z tradycją czterech tysięcy lat i Europa powinna być ostrożna, gdy próbuje Chińczyków pouczać.

Wojewoda Adrian Czubak podsumował wcześniejsze rozmowy z ambasadorem Republiki Chińskiej i zrelacjonował jego spotkanie z opolskimi przedsiębiorcami. Stwierdził, że to spotkanie to znakomita okazja do zaprezentowania chińskim partnerom walorów Opolszczyzny.

Poseł PO Tomasz Kostuś przypomniał, że Opolszczyzna nawiązała współpracę z Chinami za sprawą byłego marszałka Józefa Sebesty, co znaczy, że nie jest to zasługa obecnej ekipy rządowej. Przekonywał też, że stereotypy pokazujące Chiny jako kraj taniej siły roboczej i największego truciciela na świecie, od dobrych kilku lat są nieaktualne.

Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mówił o tym, że Chińczycy są zainteresowani działkami w Polsce, czego dowodem inwestycja Hongbo w Opolu, ale o szczegółach mówić nie może. Dodał przy tym, że na targach w Hanowerze, z których właśnie wrócił, widać było, jak bardzo Chińczycy interesują się współpracą z Niemcami.

Stanisław Niwiński, ekspert od spraw chińskich, pokazał całe przedsięwzięcie w perspektywie geopolitycznej. Dla Chin Jedwabny Szlak to szansa gospodarcza, bo skraca czas transportu produktów na europejski rynek i pozwala omijać bariery celne, bo chodzi o produkty wyprodukowane już w unii. To także konieczność polityczna, bo dostęp do oceanów mogą Chinom zablokować Stany Zjednoczone, co znaczy, że Chiny potrzebują pilnie szlaku lądowego. Niwiński zwrócił też uwagę na to, że Polska ma się z kim ścigać: chińskie inwestycje w naszym kraju to kilkaset milionów dolarów, tymczasem mniejsze Węgry doczekały się chińskich inwestycji wartych ponad 2 miliardy dolarów.

- Niektórzy twierdzą, że Nowy Jedwabny Szlak może wręcz odwrócić konsekwencje wielkich odkryć geograficznych, które akurat dla Rzeczypospolitej nie były korzystne - stwierdził Niwiński.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »