Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata o przyszłości Aleksandrówki: jedni widzą…
2017-03-03, 07:43 Autor: Marek Świercz

Debata o przyszłości Aleksandrówki: jedni widzą szanse, inni wyłącznie przeszkody

Czy dawna Aleksandrówka w Jarnołtówku wznowi działalność?
- Wiem, w czym jest problem: tam, gdzie my widzimy szklankę do połowy pełną, pan marszałek widzi do połowy pustą - stwierdziła w Loży Radiowej wicewojewoda opolska Violetta Porowska. - Ja po prostu twardo stąpam po ziemi - bronił się wicemarszałek Roman Kolek.
Przyszłość ośrodka rehabilitacji dla dzieci Aleksandrówka w Jarnołtówka była tematem pierwszej w tym roku debaty w Loży Radiowej. Przypomnijmy: spółka, która była właścicielem ośrodka w Jarnołtówku i Suchym Borze, miała zostać sprzedana. koalicja SLD - MN sprzedała już pierwszy pakiet udziałów prywatnemu inwestorowi, jednak po wyborach wygranych przez PO te udziały zostały odkupione. Ponieważ ośrodki miały zmienić właściciela, samorząd województwa przez lata w nie inwestował i kiedy NFZ ogłosił konkurs na usługi rehabilitacyjne, ośrodki te dostały niskie kontrakty, bo nie spełniały standardów. W przypadku Aleksandrówki kontrakt był tak niski, że latem 2015 zapadła decyzja o zamknięciu ośrodka, który w międzyczasie stał się własnością Stobrawskiego Centrum Medycznego, spółki należącej do samorządu województwa.

W czasie debaty wicemarszałek Kolek przekonywał, że samorząd województwa zastanawia się, czy można wykorzystać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na modernizację ośrodka (jak stwierdził Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, w grę wchodzi kwota około 5 mln zł) i czy można uzyskać kontrakt pozwalający na prowadzenie tam działalności medycznej uzupełnionej o działalność edukacyjną (na przykład w ramach działalności Dyrekcji Parków Krajobrazowych).

Posłanka PiS Katarzyna Czochara i wicewojewoda Violetta Porowska dopytywały się, dlaczego samorząd województwa myśli tylko o RPO, skoro na poziomie rządu na inwestycje w służbie zdrowia jest ponad 5 miliardów złotych. Czochara przypomniała też deklaracje wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, że trwają prace nad koszykiem świadczeń gwarantowanych i jest szansa na to, by znalazła się tam nowocześnie rozumiana rehabilitacja dzieci i młodzieży, co otworzy drogę do uzyskania odpowiedniego kontraktu. Tym bardziej, że jest szansa na to, by z usług ośrodka korzystały dzieciaki nie tylko z całej Polski, ale także z Czech. Wicewojewoda Porowska otwarcie zarzuciła samorządowi województwa brak chęci rozwiązania problemu Jarnołtówka, przypominając, że koalicja PO - PSL - MN nie miała takich oporów, gdy podejmowała decyzję o budowie za ponad 20 mln zł nowej siedziby Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Jacek Górski, ostatni dyrektor szkoły przy Aleksandrówce, stwierdził, że cały czas dzwonią do niego rodzice dzieci, które korzystały z ośrodka, pytając, kiedy wznowi działalność. Beata Cyganiuk, wicedyrektor do spraw medycznych opolskiego oddziału NFZ, stwierdziła, że opieka nad dziećmi i młodzieżą jest dla Funduszu priorytetem a Opolszczyzna nie ma ośrodka tego rodzaju z prawdziwego zdarzenia, co jest szansą dla Aleksandrówki.

Kolek ripostował, że skorzystał z programu IOWISZ, który pozwala sprawdzić, czy konkretne plany inwestycyjny mają szanse na rządowe wsparcie i wyszło mu, że w przypadku Aleksandrówki nie ma takiej możliwości. Dodał, że według obowiązujących przepisów ośrodek nie ma szans na kontrakt pozwalający na normalną działalność. Porowska spytała, czemu z uporem trzyma się rozporządzeń, które za chwilą stracą moc, i czemu nie chce skorzystać z szans, jakie dają przygotowywane przez resort zdrowia rozwiązania.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »