Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wiesław Lewicki, lider Polonii w Niemczech, o sytuacji…
2016-11-18, 14:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiesław Lewicki, lider Polonii w Niemczech, o sytuacji prawnej i ekonomicznej polskich organizacji

Wiesław Lewicki o sytuacji Polonii w Niemczech
- Polonia w Niemczech jest dość liczna. To około 2 mln polskojęzycznych ludzi, z tego około milion przyznaje się do swoich korzeni - powiedział w Loży Radiowej Wiesław Lewicki, lider Polonii. Traktat z 1991 roku traktuje mniejszość niemiecką w Polsce i mniejszość polską w Niemczech na równych prawach według zasad międzynarodowych.
- Tak się złożyło, że mniejszość niemiecka od razu dostała prawa w Polsce, a Polacy w Niemczech nie, bo zaczęły się różne dywagacje - zaznaczył gość Loży Radiowej. Przypomniał on, że w czasie rozbiorów Polacy stali się mniejszością i z początkiem XX wieku otrzymali prawa, które odebrane zostały przed II wojną światową. - Ich potomkowie żyją w Niemczech, a prawa nie zostały im przywrócone - zaznaczył. - Polonia podkreśla, że popiera tych, którzy mieli kiedyś prawa mniejszości i którzy walczą o ich przywrócenie.

Wiesław Lewicki zwrócił także uwagę na trudną sytuację polonijnych organizacji. - Były one zakładane z nadzieją, że dostaną wsparcie finansowe od państwa. Nie ma jednak dofinansowania na struktury, nieruchomości czy prowadzenie mediów - mówił. - Ubogie jest też wspomaganie języka polskiego. Potrzebujemy też wsparcia politycznego.
- Zmieniają się rządy, ludzie, ministrowie. Tym nowym przypominamy jakie są nasze bolączki i jak mogą nam pomóc - mówił gość Loży Radiowej

Zobacz także

2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej 2021-04-21, godz. 10:06 Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia o konwencji i kongresie tej partii, a także o energetyce i Elektrowni Opole - Postawiliśmy tezę jeszcze w grudniu ubiegłego roku, że potrzebne jest nowe otwarcie, także w wymiarze programowym i politycznym w kraju, o czym starałem… » więcej 2021-04-21, godz. 09:24 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym, jak będą zorganizowane szczepienia prowadzone przez far… - W tej chwili mamy ponad 140 farmaceutów uczestniczących w szkoleniach, kilkudziesięciu z nich nabyło już uprawnienia do kwalifikowania do szczepień i przeprowadzania… » więcej 2021-04-20, godz. 17:23 Brygida Pytel, wójt Izbicka i Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa, o problematycznych zmianach w funkcjonowaniu gminnej… Reforma szkolnictwa, likwidacja gimnazjów, zmiany w przepisach oświatowych nadal powodują reperkusje w funkcjonowaniu sieci szkół podstawowych. Szczególnie… » więcej 2021-04-20, godz. 13:44 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek Dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, być może w najbliższym czasie wrócą do szkół. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego… » więcej 2021-04-20, godz. 09:15 Ryszard Galla poseł Mniejszości Niemieckiej o tablicy na pomniku w Głogówku, obchodach 100. rocznicy III Powstania… Sposób procedowania tej sprawy wzbudza wątpliwości. Świadczy o arogancji pomysłodawcy - ocenił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości… » więcej 2021-04-19, godz. 19:01 Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich, sytuacji na Lewicy i samorządowych… Kolejne sondaże dają Lewicy maksymalnie 10 procent poparcia społecznego. Ugrupowaniom tej części sceny politycznej przybywa sympatii w badaniach ankietowych… » więcej 2021-04-19, godz. 12:54 Jerzy Czerwiński o tym co dalej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. RPO i pomniku w Głogówku, którego nie… - Tutaj są dwa problemy. Jakie mają być uprawnienia tej osoby, która będzie wskazywana jako osoba pełniąca obowiązki RPO i druga kwestia: kto taką osobę… » więcej 2021-04-19, godz. 09:49 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o pomniku w Głogówku, konwencji krajowej Porozumienia i reformie energetyki - Chciałem serdecznie podziękować burmistrzowi Głogówka, Panu Piotrowi Bujakowi za tę wspaniałą inicjatywę - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »