Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » TEMAT DNIA Jak rozwiązać konflikt między mieszka ...
2016-06-23, 18:13 Autor: Marek Świercz

TEMAT DNIA Jak rozwiązać konflikt między mieszkańcami a bywalcami Małego Rynku w Opolu? Kazimierz dał przykład [FILM]

Zobacz rozmowę z Alicją Sajewicz [Loża Radiowa]
- Miasto jest bezstronne, staramy się pomóc w znalezieniu kompromisu miedzy stronami sporu, z którym mamy do czynienia na Małym Rynku - mówiła w Loży Radiowej Alicja Sajewicz, która w imieniu opolskiego samorządu zajmuje się centrum miasta. - Nie ma dnia, żebym nie otrzymała jakiejś skargi, złożonej osobiście, telefonicznie czy listownie.
Mieszkańcy Małego Rynku
Bywalcy Małego Rynku
Z Alicja Sajewicz rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Spór o Mały Rynek to efekt jego modernizacji. Opolanie wiele razy apelowali do władz miasta o ożywienie centrum, ale gdy na Małym Rynku pojawiły się nowe lokale i tłumy klientów, narzekać zaczęli mieszkańcy. Posypały się skargi na hałas i nieobyczajne zachowanie klientów pubów, niektóre udokumentowane zdjęciami i filmikami.

Akcja wywołuje reakcję. Na Facebooku powstał profil "Czarne chmury nad Małym Rynkiem", który błyskawicznie polubiło ponad tysiąc osób. Ataki na skarżących się mieszkańców (przede wszystkim na czwórkę najbardziej aktywnych) stały się tak ostre, że właściciel jednego z lokali zamieścił długi wpis, w którym zapowiedział, że hejterskie komentarze będą usuwane.

- 21 czerwca na temat Małego Rynku dyskutowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku - mówi nam Sajewicz. - Jedno z ustaleń to wprowadzenie od piątku stałych patroli od 18:00 do 2:00 w nocy. Mają interweniować w przypadku zakłócania porządku.

Czy takie konflikty można w ogóle rozwiązać? Zdaniem naszego gościa, dobrym przykładem jest Kazimierz, gdzie po turystycznym boomie i otworzeniu licznych lokali do magistratu trafiało, uwaga, 3 tysiące skarg miesięcznie.

- Konflikt udało się rozładować, gdy restauratorzy i mieszkańcy zaczęli organizować wspólne inicjatywy. To dobry kierunek - mówi Sajewicz.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 14:35 Debata: Czy należy ułatwić cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy? Są dla Polaków uczciwą czy nieuczciwą konkure ... Wyjątkowo burzliwy i wielowątkowy charakter miała debata "Wspólna sprawa" poświęcona propozycjom Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się do resortu pracy z ... » więcej 2019-03-20, godz. 12:28 Marcelina Zawisza i Jerzy Przystajko w Loży Radiowej o socjalnej Europie, dwóch nogach lewicy oraz wyborcach i wyborcz ... - Potrzebujemy Europy bardziej socjalnej, tylko taka Europa będzie na tyle silna, by sprostać konkurencji takich rywali jak Stany Zjednoczone i Chiny - mówili ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »