Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » TEMAT DNIA Jak rozwiązać konflikt między mieszkańcami…
2016-06-23, 18:13 Autor: Marek Świercz

TEMAT DNIA Jak rozwiązać konflikt między mieszkańcami a bywalcami Małego Rynku w Opolu? Kazimierz dał przykład [FILM]

Zobacz rozmowę z Alicją Sajewicz [Loża Radiowa]
- Miasto jest bezstronne, staramy się pomóc w znalezieniu kompromisu miedzy stronami sporu, z którym mamy do czynienia na Małym Rynku - mówiła w Loży Radiowej Alicja Sajewicz, która w imieniu opolskiego samorządu zajmuje się centrum miasta. - Nie ma dnia, żebym nie otrzymała jakiejś skargi, złożonej osobiście, telefonicznie czy listownie.
Mieszkańcy Małego Rynku
Bywalcy Małego Rynku
Z Alicja Sajewicz rozmawiają Aneta Skomorowska i Marek Świercz
Spór o Mały Rynek to efekt jego modernizacji. Opolanie wiele razy apelowali do władz miasta o ożywienie centrum, ale gdy na Małym Rynku pojawiły się nowe lokale i tłumy klientów, narzekać zaczęli mieszkańcy. Posypały się skargi na hałas i nieobyczajne zachowanie klientów pubów, niektóre udokumentowane zdjęciami i filmikami.

Akcja wywołuje reakcję. Na Facebooku powstał profil "Czarne chmury nad Małym Rynkiem", który błyskawicznie polubiło ponad tysiąc osób. Ataki na skarżących się mieszkańców (przede wszystkim na czwórkę najbardziej aktywnych) stały się tak ostre, że właściciel jednego z lokali zamieścił długi wpis, w którym zapowiedział, że hejterskie komentarze będą usuwane.

- 21 czerwca na temat Małego Rynku dyskutowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku - mówi nam Sajewicz. - Jedno z ustaleń to wprowadzenie od piątku stałych patroli od 18:00 do 2:00 w nocy. Mają interweniować w przypadku zakłócania porządku.

Czy takie konflikty można w ogóle rozwiązać? Zdaniem naszego gościa, dobrym przykładem jest Kazimierz, gdzie po turystycznym boomie i otworzeniu licznych lokali do magistratu trafiało, uwaga, 3 tysiące skarg miesięcznie.

- Konflikt udało się rozładować, gdy restauratorzy i mieszkańcy zaczęli organizować wspólne inicjatywy. To dobry kierunek - mówi Sajewicz.

Zobacz także

2020-01-24, godz. 13:20 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Markiem Suskim [FILM] W dzisiejszym cyklu gościem Magdaleny Ogórek był Marek Suski, poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji… » więcej 2020-01-21, godz. 09:19 Joanna Mucha o chorobach toczących Platformę Obywatelską, o tym jak wyjść z tego kryzysu i pomysłach na Polskę - Platforma za bardzo dała się wtłoczyć w te koleiny totalnej opozycji – mówiła w Lozy Radiowej Joanna Mucha, poseł Platformy Obywatelskiej i kandydatka na przewodniczącą… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Tomasz Ciecierski o zbliżających się Akademickich Targach Pracy na Politechnice Opolskiej - Zainteresowanie targami ze strony pracodawców jest coraz większe. Z każdym rokiem liczba wystawców rośnie i właściwie problem jest tylko taki, że "Łącznik" niestety… » więcej 2020-01-20, godz. 15:41 Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie… - „Szkoła dla Innowatora” to interesujący i szeroki projekt, wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji… » więcej 2020-01-17, godz. 14:49 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM] Z młodymi działaczami rozmawiałyśmy o ustawie dyscyplinującej sędziów, a w drugiej części debaty naszych gości poprosiłyśmy o odniesienie się do sprawy radnego… » więcej 2020-01-17, godz. 14:13 Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin - Wydaje się, że są dwa najbardziej racjonalne powody zmian, których byliśmy ostatnio świadkami w Rosji. Jeden ma charakter krótkofalowy i jest związany z niekorzystną… » więcej 2020-01-16, godz. 15:35 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle wprowadzenia "sprawiedliwej" płacy minimalnej w krajach UE W debacie pracodawców, związkowców i ekspertów porozmawiamy o „sprawiedliwej płacy minimalnej”, czyli nowym pomyśle Komisji Europejskiej. Projekt miałby objąć… » więcej 2020-01-16, godz. 14:12 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar… » więcej 2020-01-15, godz. 15:23 Edward Kinder o bardziej poukładanym systemie pracy egzaminatorów WORD-u i nowych przepisach, które to regulują W Loży pytaliśmy o najnowsze przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Utrudniają czy ułatwiają pracę egzaminatorów? Jak wpływają na przyszłych kierowców? » więcej 2020-01-15, godz. 15:07 Barbara Pawlos i Alina Kowalczyk-Czerwińska o organizowanych przez NFZ "Środach z profilaktyką" i coraz częstszym problemie… W Loży rozmawialiśmy o problemie otyłości, który dotyka coraz większa grupę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Pytaliśmy skąd się bierze otyłość i jak z nią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »