Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » TEMAT DNIA Dlaczego udziałowcy rolniczych spółdzielni…
2016-06-08, 13:41 Autor: Marek Świercz

TEMAT DNIA Dlaczego udziałowcy rolniczych spółdzielni produkcyjnych nagle decydują się na ich sprzedaż? [FILM]

Zobacz rozmowę z Herbertem Czają [Loża Radiowa]
- Spodziewam się, że takich sprzedaży będzie więcej - powiedział w Loży Radiowej prezes opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja, komentując głośną nie tylko w powiecie nyskim transakcję sprzedaży Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wierzbięcicach.
Spółdzielnia w Wierzbięcicach
Spółdzielnia w Racławicach
Herbert Czaja
Transakcja rzeczywiście robi wrażenie. Nabywca zapłacił tyle, że kilkunastu ostatnich udziałowców RSP otrzyma niebagatelne kwoty - od 1 do nawet 2 milionów złotych.

Wszystko to pokazuje, że formuła RSP, kojarzona ze słusznie minionym systemem, całkiem nieźle poradziła sobie w nowej kapitalistycznej gospodarce. Inna sprawa, że - jak przyznaje Czaja - najbardziej wartościową częścią majątku takiej spółdzielni jest po prostu ziemia, której cały czas brakuje.

A dlaczego udziałowcy akurat teraz decydują się na sprzedaż spółdzielni? Według Czai, w grę wchodzi trach przed nowymi przepisami dotyczącymi obrotu ziemią. Mają one wspierać spółdzielnie, ale tworzone po nowemu, na przykład przez kilku rolników, którzy wnoszą do spółdzielni swoją ziemię. RSP działało inaczej: ziemia należała nie do rolników, ale do, jak mówi prezes Izby Rolniczej, "szyldu RSP".

Zobacz także

2020-02-24, godz. 12:39 Tomasz Halski o tym, że zawód pielęgniarki stał się atrakcyjny, o kształceniu kadr medycznych i współpracy z samorządem… Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu podpisał z władzami województwa list intencyjny. Celem nawiązanej współpracy jest zapewnienie stałego… » więcej 2020-02-24, godz. 09:58 Janusz Kowalski o trwającej kampanii prezydenckiej, współpracy z samorządami, terminalu w Koźlu i "Wagonówce" W Parlamentarnym Poniedziałku naszym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, poseł Zjednoczonej Prawicy. W programie pojawiły się pytania… » więcej 2020-02-21, godz. 14:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o niedoszłej reaktywacji portu w Koźlu i początkach kampanii prezydenckiej W Młodzieżowej Loży Radiowej z naszymi gośćmi poruszyliśmy kilka tematów: jeden regionalny, czyli reaktywacja portu w Koźlu, a drugi ogólnokrajowy i kampanijny… » więcej 2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-19, godz. 13:33 Andrzej Buła o Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej, trwających konkursach i początku kampanii wyborczej - Po raz kolejny nasi mieszkańcy udowodnili, że można na nich liczyć - mówił w Loży Radiowej Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »